Több mint négy millió román él Nyugaton. Lengyelországban és Horvátországban is drámai a helyzet. Az ENSZ elvándorlási adatait közöljük.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
„Az ENSZ adatai szerint több mint négymillió román állampolgár él Európa nyugati felében, ami hozzávetőleg 18 százaléka a teljes román népességnek. Magyarországon az elvándorlási ráta sokkal alacsonyabb, hat százalék körüli, tehát harmada a román adatnak”
– világított rá Csányi Zoltán, a KSH szóvivője az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.
Míg a nyugat-európai országokban a bevándorlás részben ellensúlyozni tudja a természetes fogyást, addig a Kárpát-medence térségében ennek a fordítottja igaz. „Itt népességarányosan kifejezve óriási elvándorlási rátákkal találkozunk” – világított rá Csányi Zoltán, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szóvivője az Index cikke alapján.
A szakértő hozzátette, a népességelvándorlás adatai 2020-ból származnak, azóta bőven növekedhetett az elvándorlási ráta.
„Körülbelül egy hónappal ezelőtt tett a hivatalban lévő román miniszterelnök egy olyan kijelentést, hogy 6,5 millió román dolgozik Nyugat-Európában”
– erre már Szakáli István Loránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója világított rá.
Nem csak Romániában van népességelvándorlás súlyos arányban
“Az ENSZ adatai szerint a horvátországi kivándorlás népességarányosan még a románnál is rosszabb, illetve Lengyelországot is nagymértékben sújtja a probléma.
Magyarország ezen a téren kivételnek számít egy kicsit. Itt 6 százalék körüli népességarányosan az elvándorlók száma az ENSZ adatai szerint”
– fogalmazott Csányi Zoltán, hozzátéve, hogy 2020-ban „körülbelül 700 ezren éltek külföldön olyan magyarok, akik Magyarországon születtek”.
Ahhoz, hogy egy ország lakosságszáma változatlanul fennmaradhasson, 2,1-es termékenységi rátát kell elérnie.
„Európa egyik nagyon súlyos válsága, hogy ez a [termékenységi] mutató nemcsak néhány éve, hanem tartósan több évtizede jóval 2,1 alatt van”
– figyelmeztetett az államtitkár.
Milyen a helyzet 2024-ben Romániában?
Románia népessége drámaian csökken és öregszik, és mindössze tíz éven belül eléri a második világháború utáni szintet – figyelmeztet az ENSZ legfrissebb jelentése. Idén augusztusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 6076 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) napokban közzétett adataiból. A román kormány úgy tűnik csak a napokban kapott észbe: Marcel Ciolacu miniszterelnök októberben végre kijelentette a választások után felálló új kormány programjának egy demográfiai tervet is tartalmaznia kell.
Egyre kevesebb gyerek születik és csökken a házasságkötések száma is
(Mandiner és Maszol.ro nyomán Szent Korona Rádió)