péntek, november 22, 2024
1 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Jelentősen romlott a forint a rossz GDP adatok miatt

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a magyar gazdaság a harmadik negyedévben ismét technikai recesszióba került, a GDP 0,8%-kal csökkent. A gazdasági helyzet romlása komoly aggodalomra ad okot, és a kormányzat új intézkedéseket sürget a helyzet kezelésére.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Minden elemzői várakozást alulmúlt a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítménye: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggeli közlése szerint a június és szeptember közötti három hónapban a nyers adatok alapján éves bázison 0,8 százalékkal, a kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal, míg negyedéves bázison pedig 0,7 százalékkal csökkent a hazai GDP. A második negyedéves növekedés megbicsaklása és 0,1 százalékos visszaesése után tehát annyira nem adott magáról életjelet a magyar gazdaság, hogy helyette tovább csúszott vissza. Ezzel 2022 második fele és 2023 első negyedéve után ismét technikai recesszióban van Magyarország. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményben reagált a friss makrogazdasági adatra.

„A harmadik negyedéves GDP-adatközlés előtt már egy meglehetősen erős negatív hangulat uralkodott elemzői körökben. Arra ugyanakkor senki sem számított, hogy a magyar gazdaság ennyire rosszul teljesít majd” – így értékelte a harmadik negyedéves GDP-adatokat Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

GDP
Elemzők a GDP-ről: óriási meglepetés, újabb ösztönző csomag kell a kormánytól / Fotó: Shutterstock

Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a magyar gazdaság június és szeptember között mutatott teljesítménye. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint mind éves, mind negyedéves bázison 0,7 százalékkal csökkent a kibocsátás, ami azt is jelenti, hogy három év alatt másodjára került technikai recesszióba Magyarország.

Ráadásul Virovácz szerint a revízió révén még a második negyedéves visszaesés is valamivel nagyobb lett, így az elmúlt kilenc negyedévből hat negyedévben csökkent a reál GDP hazánkban. A mostani visszaesésben az is közrejátszott, hogy a bázis is magas volt, emiatt az előző év azonos időszakához képesti (nyers) volumenindex 1,5-ről -0,8 százalékra zuhant. Vagyis 2023 második negyedéve után ismét negatív az év per év index is. Virovácz Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy a harmadik negyedéves adat drasztikusan átrajzolta a magyar gazdaságról alkotott idei képet.

Pusztán a most beérkezett adatok hatására már nem arról kell beszélnünk, hogy miként érhető el a 1,5 százalékos növekedés, hanem annak kell szurkolni, hogy elérhető legyen a 0,5 százalék.

Egy újabb zsugorodással vagy stagnálással a záró negyedévben ugyanis még ezt sem tudja majd hozni a magyar gazdaság. A kormányzat által frissen bejelentett gazdasági intézkedések pedig az idei év hátralévő részében aligha hoznak bármiféle élénkülést.

A KSH az előzetes adatközlés során a gyorstájékoztatójában általában kevés részletet oszt meg a mögöttes folyamatokról. Amit azonban megtudhattunk a mostani tájékoztatóból, az komoly aggodalomra ad okot

– figyelmeztetett az elemző. Szerinte önmagában az sem nevezhető meglepetésnek, hogy

  • az agrárium,
  • az ipar és
  • az építőipar

drasztikusan visszafogta a gazdaság teljesítményét.

Az azonban sokkal inkább, hogy ezen három szektor együttes teljesítménye mintegy 2 százalékponttal járult hozzá a gazdaság visszaeséséhez.

Nagy Márton egyértelműen a Német gazdaságot okolja

A tárca emlékeztetett, hogy a kormányzat már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben gyengébbnek bizonyul. Ennek fő oka az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság visszaesése, de

ezek közül is kiemelendő az ipar gyenge szereplése, ami a német gazdaság elhúzódó válságával van összefüggésben.

A nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy mindennap érkezik egy-egy negatív hír a német autóipar, járműgyártás tragikus állapotáról, amely erősen kihat a magyar autó- és akkumulátoriparra. Mindezt csak részben volt képes ellensúlyozni a logisztikai, a turisztikai, az infokommunikációs és a pénzügyi szektor kedvező aktivitása.

Nehéz időszakon vagyunk túl, ugyanakkor egyre több pozitív jel utal arra, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. Magas, közel teljes foglalkoztatottság van, mintegy 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma mélyponton áll. A keresetek nominálisan 14 százalékos ütemben nőnek, az átlagkereset már 634 ezer forintra rúg. Ez nem jelent mást, mint hogy jelenleg 77 ezer forinttal keresnek többet a dolgozók, mint egy évvel korábban.

A minisztérium kiemelte, hogy a reálbér már egy éve folyamatosan emelkedik, augusztusban 9,4 százalékkal értek többet a fizetések, mint tavaly. Alacsony szintre szorította vissza az inflációt a kormány, amelynek mértéke szeptemberben 3 százalék volt, és ez a tervek szerint így fog maradni, ugyanis a kormány meg fogja akadályozni, hogy az infláció újra növekedjen.

Augusztusban éves bázison már 4 százalék felett emelkedett a kiskereskedelmi forgalom – ami az év hátralevő részében tovább emelkedhet – ezzel az áruk fogyasztása egyértelműen felfelé húzza a teljes gazdasági teljesítményt. A turizmus is szárnyal, az év első kilenc hónapjában 5 százalékkal, 35 millióra emelkedett a vendégéjszakák száma 2023 azonos időszakához képest. Az ingatlanpiac is éledezik, a lakástranzakciók száma az év első 9 hónapjában közel 40 százalékkal nőtt éves alapon, a kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelek folyósítása is több mint 30 százalékkal emelkedett az év első felében.

Már látja a fényt az alagút végén az NGM

Az NGM emlékeztetett, hogy a nemzetgazdaság teljesítményébe azok a jelentős gigaberuházások is folyamatosan bekapcsolódnak a közeljövőben, mint például a CATL, BYD, BMW, Semcorp vagy az EcoPro, amelyek új lendületet képesek adni a magyar gazdaságnak.

Nagy Márton megállapította, hogy összességében egyértelműen a fogyasztás növekedését, a belső konjunktúra, azaz a belgazdaság helyreállását figyelhetjük meg, amely a következő hónapokban egyre erőteljesebben fogja kifejteni hatását. Ezzel szemben áll a gyenge külső konjunktúra, a német gazdaság vergődése. A tárcavezető hozzátette, hogy egyelőre nem látható, hogy a német gazdaság mikor lesz képes összeszedni magát. A GDP-adatokban is egyértelműen megmutatkozik: 2023-ban 0,3 százalékkal, 2024-ben 0,2 százalékkal csökken a német GDP, de 2025-ben is mindössze 0,8 százalékkal emelkedhet Németország gazdasági teljesítménye.

 

A kormány egyik fő célkitűzése, hogy 2025-ben 3 százalék fölötti gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság, ennek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. Annak érdekében, hogy ebbe a növekedési sávba a kormány felhúzza és megerősítse a gazdasági növekedés ütemét, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba.

A munkáshitelen, a minimálbér emelésén és a családi adókedvezmények megduplázásán keresztül a jövedelmek vásárlóerejének növekedése újabb lendületet adhat a fogyasztás bővüléséhez.

Nagy Márton: 2025 második felében jöhet a nagy ugrás

A megfizethető lakhatást szolgáló intézkedések, mint például a vidéki otthonfelújítási program elindítása vagy a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának megteremtése, illetve a kollégiumépítési program felpörgetheti az ingatlanpiacot, amely érdemben járulhat hozzá az építőipar teljesítményéhez. A Demján Sándor Program pedig hitellel, tőkével és támogatásokkal ösztönzi a kkv-k termelékenységének javulását, a hazai beruházások emelkedését, így a kkv-k méretének megduplázását.

A miniszter leszögezte, hogy az akcióterv hatására a magyar gazdaság ismét dinamikus ütemben bővülhet. Úgy véli, hogy a nagy ugrás a gazdasági teljesítményt illetően 2025 harmadik negyedévében következhet be. A tárcavezető hozzátette, ha a német gazdaság végre magasabb fokozatba kapcsol, akkor a magyar gazdaság helyreállása is gyorsabb lehet, és a növekedés is még magasabb szintre ugorhat.

Mindezek fényében felvetődik a miniszter szerint az a gazdaságpolitikai kérdés, hogy Magyarország számára kedvező-e a német gazdaságtól való ilyen nagyfokú függés, amelyre a válasz a gazdasági semlegességben keresendő. Álláspontja szerint egyértelműen a függőség csökkentésére, diverzifikációra van szükség, így a Nyugat mellett a jelenleg sokkal nagyobb növekedést felmutató Kelet felé is meg kell erősíteni hazánk gazdasági kapcsolatait.

Még nincs nálunk háború, de gazdasági mélyrepülésbe kezdett Magyarország

(VG nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Az ukránok szerint elkezdődött a harmadik világháború

Az ukrán haderő volt főparancsnoka csütörtökön alaposan felkavarta az állóvizet, Valerij...

Spanyolország bejelentette, hogy tárt karokkal várnak több százezer illegális migránst

A spanyol kormány bejelentette migrációs politikájának reformját, amelynek értelmében a...

Orbán Budapesten demonstrálja Netanjahu-szolgaságát: meghívja a népirtó bűnözőt a gyarmatokra

A péntek reggeli Kossuth Rádió adásában Orbán Viktor bejelentette,...

Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház újszülött osztályáról, nagy erőkkel nyomoz a rendőrség

Elraboltak egy alig néhány napos az a csecsemőt, egy bécsi...

Kategóriák

Az ukránok szerint elkezdődött a harmadik világháború

Az ukrán haderő volt főparancsnoka csütörtökön alaposan felkavarta az állóvizet, Valerij...

Spanyolország bejelentette, hogy tárt karokkal várnak több százezer illegális migránst

A spanyol kormány bejelentette migrációs politikájának reformját, amelynek értelmében a...

Orbán Budapesten demonstrálja Netanjahu-szolgaságát: meghívja a népirtó bűnözőt a gyarmatokra

A péntek reggeli Kossuth Rádió adásában Orbán Viktor bejelentette,...

Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be egy olasz faluba

Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek...

Kezdődik: nem férnek össze a buzeránsok és a zsidók a migránsokkal

Nem kellett jósnak lennie senkinek ahhoz, hogy rájöjjön, miszerint...

A vadászat valódi szellemisége, avagy túl a természet szeretetén – Baranyi Tibor Imre (I.rész)

Baranyi Tibor Imre: Hagyomány és magyarság című művének részletében...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55