Szenzációhajhász hír jelent meg a magyar médiában, miszerint lopakodó „szörny” drónt fejlesztett egy magyar startup, ami bámulatos paraméterekkel rendelkezik. Vélhetően félrefordításokról, félreértésekről és tipikus újságírói csúsztatásokról van szó. Az Indexen megjelent cikk is arról árulkodik, hogy csak lefordítottak valamit, mert még az időjáráshoz kapcsolódóan sem sikerült megtalálni a jelző magyar megfelelőjét (bonyolult időjárás nincs, legfeljebb nehéz, vagy rossz, illetve zord). Mutatjuk, hogy milyen magyar drónról is van szó valójában.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Nézzük az Index-cikkét, amiből a hozzáértőknek ordít a szakmaiatlanság, majd utána következik a megkérdezett szakértőnk magyarázata és a valóság bemutatása.
Valóságos szörnyet fejlesztett ki egy magyar cég
A tízezer kilométer hatótávolságú Phantom nevet viselő lopakodó drón hatezer méter magasságba képes felrepülni. Katonai harcászatban, a hírszerzés kötelékében, de az árvízvédelemben is bevethető az egyik magyar startup legújabb fejlesztése.
A magyar Uaviator Drones Kft. által kifejlesztett és Phantom névre keresztelt lopakodó drón önsúlya 600 kilogramm és 500 kilónyi hasznos terhet képes hordozni. Hatótávolsága tízezer kilométer, miközben hat kilométeres magasságban is képes biztonságosan repülni – írja az Army Recognition nevű szaklapra hivatkozva az Infostart.
A repülőszerkezetnek 14 méteres a fesztávolsága, ami rendkívüli stabilitást biztosít repülés közben és bonyolult időjárási körülmények között is bevethető. Az egyedülálló hatótávolságú drón siklószáma 52:1, ez annyit jelent, hogy egy kilométeres magasságból 52 kilométerig motor nélkül képes elsiklani.
Ennek a vitorlázási képességnek köszönhetően a Phantom rendkívül hatékonyan üzemeltethető. Főleg különleges, rejtettséget kívánó küldetések teljesítésére alkalmas, a nehezen észlelhetőség érdekében pedig a gépet kompozit anyagokból építik.
A magyar fejlesztés bármilyen katonai, vagy polgári célból bevethető. Felderítésre, hírszerzésre, rádióelektronikus zavarására tökéletesen alkalmas, de például az árvízi töltéseket is képes folyamatosan szemmel tartani. A Phantom különlegességei közé tartozik, hogy moduláris felépítésű, így a feladatoktól függően felszerelhető rá különböző érzékelőműszer, vagy akár csapásmérő harci részt is lehet hozzá csatlakoztatni.
A szakértő megmondja
Nem kell szakértőnek lenni, csak utánajárni a tényeknek. A gyártó honlapját elég volna megtekinteni, hogy lássuk miről van szó. Erről:
Ebből rögtön láthatjuk, hogy 290 és 750 km hatótávolságokról van szó, és a nagyobb fesztávú drón is „csak” 7 m, nem 14 m és 25 kg hasznos terhet tud vinni. Nem tudjuk, hogy miről van szó pontosan, de a honlapon található videók alapján 2012 és 2013-as fejlesztésekről. A honlap 2017-ben volt utoljára frissítve, tehát vélhetően egy elhalt fejlesztésről van szó, ami nagy kár, mert állami támogatással ez egy ígéretes projekt lett volna. Ennek ellenére a magyarországi vagy külföldi média időről időre beszámol róla, mint új magyar fejlesztésről.
Lehet nem feküdt jól a NER-nél a cég, vagy egyszerűen csak befejezték… Pedig szükség volna a magyar tudás beemelésére és kamatoztatására – zárta a megkérdezett szakértőnk gondolatait a magyar drón körüli felhajtásról.
(Szent Korona Rádió)