A WWF (Világ Természeti Alap) legújabb Élő bolygó jelentése lesújtó adatokat közölt a természetes élővilág hanyatlásáról. A természetes élőhelyek visszaszorulóban.
A szervezet által kétévente közzétett jelentés a globális biológiai sokféleség és a természeti környezet állapotát vizsgálja. A 2023-as adatok alapján az állatpopulációk száma továbbra is riasztó ütemben csökken, különösen a gerinces fajok esetében. „A természet riasztó ütemben tűnik el” – írta a WWF jelentés.
A legfrissebb adatok szerint a gerinces állatok populációi 1970-hez képest 73 százalékkal csökkentek. Különösen aggasztó az édesvízi élővilág helyzete, ahol 89 százalékos csökkenést tapasztaltak. A WWF szerint ez katasztrófaközeli állapotot jelez, amelyet leginkább az élőhelyek átalakítása, a vándorlási útvonalak megszűnése és az élőhelyek zsugorodása okoz.
„Bár a helyzet kétségbeejtő, még nem jutottunk túl azon a ponton, ahonnan már nincs visszaút” – mondta Kristen Schuijt, a WWF International főigazgatója, bizakodóan utalva arra, hogy még van remény a természet megmentésére, bár az elmúlt évtizedekben az ökológiai helyzet tovább romlott.
Az Élő bolygó jelentés szerint a legnagyobb csökkenést Latin-Amerika és a Karibi-térség tapasztalta, ahol az állatpopulációk száma 95 százalékkal esett vissza az elmúlt ötven évben. Amazónia esőerdői különösen érintettek, ahol az erdőirtások és az éghajlati változások súlyos következményekkel járhatnak a globális ökoszisztémákra és a földgáz-kibocsátásra. A szakértők szerint, ha az erdőirtás üteme nem lassul, akkor az amazóniai esőerdők hamarosan elérhetik a visszafordíthatatlan károkat okozó fordulópontot.
A természetpusztulás egyik fő oka az emberiség élelmiszertermelése, amely jelentős ökológiai terhelést ró a bolygóra. A mezőgazdaság nemcsak a természetes élőhelyek zsugorodását okozza, hanem a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának is jelentős forrása. Az élelmiszertermelés felelős a globális vízfogyasztás 70 százalékáért, miközben az előállított élelmiszer 30–40 százaléka elpazarolódik.
Bár az energetikai átállás terén vannak biztató jelek, a WWF szerint a megújuló energiaforrások használatát és az energiahatékonyságot drasztikusan növelni kell, ha el akarjuk érni a klímaváltozás elleni küzdelem céljait. „A következő öt évben meghozott döntések és intézkedések döntő fontosságúak lesznek a földi élet jövője szempontjából” – figyelmeztetett Schuijt.
(Szent Korona Rádió)