Hazánkban 1990-ben törölték el végleg a halálbüntetést, melynek visszaállítása azóta is vita tárgya mind polgári, mind politikai körökben. Egy felmérés szerint ma a magyarok kétharmada visszaállítaná a súlyos bűncselekmények esetén a halálbüntetést.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A megkérdezettek csaknem kétharmada (64 százalék) támogatná, hogy súlyos bűncselekmények esetén halálbüntetés is kiszabható legyen – ez derül ki a Závecz Research tavalyi reprezentatív felmérésből, amelynek eddig nem publikált részeiből közölt adatokat szombati cikkében a Népszava.
Magyarországon – mint Európa más országaiban – kezdettől fogva általános volt a halálbüntetés alkalmazása az igazságszolgáltatásban. Szent István törvényei az emberölést és a rágalmazást, Szent László a lopást, Hunyadi Mátyás az egyházak megszentségtelenítését és a nemesi kúriák fosztogatását, idegen pénzek behozatalát és elfogadását (1525-től), a rablást (1545-től) stb. rendelték halállal büntetni.
Évszázadokon át működött ez a fajta büntetés végrehajtás, de az 1800-as évektől kezdett az emberek véleménye változni és egyre kevésbé gondolták, hogy szükség van erre a fajta büntetésre.
Az utolsó kivégzésre 1988. július 14-én került sor. Az utolsó kivégzett Vadász Ernő volt, aki egy férfit brutálisan megkínzott és megölt.
Magyarországon a halálbüntetést 1990-ben törölték el, miután az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította azt. Előbbi második bekezdése kimondta, hogy alapvető jog lényeges tartalma nem korlátozható. A jogszabály kimondta, hogy mindenkinek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz. A halálbüntetés pedig nemcsak, hogy korlátozza, de teljesen meg is semmisíti ezeket a jogokat, így jelenleg alkotmányellenes az alkalmazása. A még korábban kiszabott, de végre nem hajtott halálbüntetés a köztársasági elnök kegyelmével életfogytiglani büntetésre változott.
A halálbüntetés eltörlése Magyarországon sem volt vitáktól mentes, melyek a mai napig tartanak. A halálbüntetést támogatók úgy gondolják, a halálbüntetés nagyobb visszatartó erőt jelent a bűnözésnél. Gyakran indokolják ezt egyes különösen kegyetlen, óriási társadalmi felzúdulást kiváltó bűncselekményekkel. 1998-ban Tóth Tamás sárszentmihályi polgármester kezdett aláírásgyűjtésbe a halálbüntetés visszaállításáért, amit több tízezren támogattak. A különösen erőszakos bűncselekmények, (mint a móri mészárlás vagy az olaszliszkai lincselés) miatt is követelik széles körben a halálbüntetés visszaállítását.
A magyarországi politikai pártok közül a Mi Hazánk Mozgalom áll ki egyöntetűen a halálbüntetés visszaállítása mellett.
Orbán Viktor is első miniszterelnöksége alatt a móri mészárlást követően felvetette, hogy megfontolandó a halálbüntetés visszaállítása. 2014-ben a Fideszes Lázár János állt ki a halálbüntetés mellett, majd 2015-ben Orbán Viktor a kaposvári trafikos gyilkosság kapcsán úgy fogalmazott, a halálbüntetés kérdését „napirenden kell tartani”.
Példamutató eljárás Floridában: Halálbüntetés járhat a pedofiloknak
Halálra ítélték a nőket gyilkoló, valódi “Deadpoolt” – Több ezer nő tüntetett a kegyelemért
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)