Kiss László, Óbuda DK-s polgármestere, történelmet ír: vesztegetési vádak miatt letartóztatásban lévő városvezetőként a fogdából hívta össze az önkormányzat alakuló ülését. A december közepéig tartó letartóztatása ellenére Kiss nem mondott le, és most jegyzője segítségével irányítja a kerületet, miközben egyik alpolgármestere is hasonló gyanúval ül előzetesben.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Valószínűleg az óbudai polgármester a történelem során az első, aki a fogdából hívta össze az önkormányzat alakuló ülését – írja a 444. Kiss László polgármester ugyanis vesztegetés gyanúja miatt letartóztatásban van december közepéig, így, miután nem mondott le posztjáról, nem tehetett mást, mint hogy a fogdából kezdje meg a kerület irányítását.
Kiss Bots Dénes jegyző jelenlétében írta alá a meghívót, az ülést pedig jövő csütörtök reggelre hívták össze. Kiss írásbeli javaslatot tett az alpolgármesterek személyére is, de az egyelőre nem derült ki, hogy kiket javasolt. Az egyik előző ciklusbeli alpolgármestere, Czeglédy Gergő is letartóztatásban van, szintén vesztegetés gyanújával. Mindketten tagadják a vádakat.
Az óbudai testületi ülést a korelnök fogja levezetni, ami a kerületi SZMSZ szerint lehetséges. Az önkormányzati törvény nem ad ilyen tág mozgásteret, de a kormányhivatal előzetesen a kerület megkeresésére rábólintott erre a megoldásra.
Amint arról már a Magyar Nemzet is beszámolt, a DK-s kerületvezető december 16-ig börtönben marad, mivel a bíróság meghosszabbította a letartóztatását. Kiss Lászlót még augusztus 14-én vették őrizetbe, majd a bíróság két nappal később el is rendelte a letartóztatását. Czeglédy Gergőt pedig még júniusban vették őrizetbe minősített vesztegetés gyanújával. Azonban nem csak ők érintettjei a korrupciós ügynek, az első gyanúsítottakat március elején fogták el, de
az érintettek köre idővel tizenhat főre bővült.
A megalapozott gyanú szerint Kiss László még a 2019-es polgármesterré választása után megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak majd az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni. Hogy a vesztegetési pénz eredetét és felhasználási céljait leplezzék, az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott céggel. Azonban a munkát nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették, a szerződésben vállalt árnál olcsóbban.
Óbudai korrupciós botrány: A kerület vezetésének válsága és a politikai hitelesség kérdése
(Magyar Nemzet nyomán Szent Korona Rádió)