Terjed Afrikában a majomhímlő

A WHO szerint folyamatosan emelkedik a majomhimlővel diagnosztizált betegek száma Afrikában. Ez valószínűleg a négerek állatias viselkedésének és a rájuk jellemző, védekezés nélküli, kontrollálatlan nemi életnek köszönhető, hiszen a vírus a legtöbb esetben nemi úton terjed, főleg a homokosok között.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A nyugat-afrikai Guineából is jelentettek már egy halálesetet, de a legsúlyosabban érintett ország továbbra is a Kongói Demokratikus Köztársaság, ott regisztrálták az eddig laborteszttel igazolt 6600 eset 85 százalékát. Afrikában 32 ember halt bele a majomhimlő okozta szövődményekbe, 25 haláleset Kongóban történt.

Korlátozottan értelmezhető adatok érkeznek

Az erősen korlátozott diagnosztikai kapacitások miatt a WHO szerint Kongóban például a gyanús esetek mindössze 37 százalékában tudnak labortesztet végezni. Az elvégzett vizsgálatok 55 százalékában lesz pozitív az eredmény. Az országok folyamatosan jelentik a fertőzésgyanús esetek számát a WHO-nak, de ezek az adatok csak korlátozottan értelmezhetők. Nem kizárt például, hogy a majomhimlővel kapcsolatos információs kampányok miatt nőtt az aggodalom az emberek körében, és sokkal többen fordulnak orvoshoz bőrkiütéses tünetek miatt.

Sok gyermek is elkapja a betegséget

A Kongóval szomszédos Burundiban augusztus közepe után jelentősen megugrott a fertőzésgyanúsként azonosított esetek száma. Burundiban sokkal több labortesztet tudnak elvégezni, és a gyanús páciensek mintegy 93 százalékánál tisztázni tudják a megbetegedések hátterét. Nagyjából az esetek 40 százalékában bizonyosodik be, hogy majomhimlőről van szó. A fertőzöttek harmada öt év alatti gyerek.

Dehogyis majomhimlő: buzihimlő

(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)