A cseh titkosszolgálat is részt vett a venezuelai kormányellenes összeesküvésben?

A cseh külügyminisztérium tagadja a vádakat, amely szerint Csehország részt vett volna Nicolás Maduro kormányának megdöntésére irányuló összesküvésben.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A múlt héten Venezuela letartóztatott három amerikai, két spanyol és egy cseh állampolgárt egy állítólagos, az ország politikai helyzetének destabilizálására – és néhány vezető, köztük a megosztó Nicolás Maduro elnök megölésére – irányuló összeesküvéssel kapcsolatban.

Szeptember 16-án, hétfőn a spanyol kormány kategorikusan visszautasította Venezuela állításait, miszerint az ország titkosszolgálatai által szeptember 14-én, szombaton letartóztatott két állampolgára a spanyol hírszerző szolgálatokhoz tartozna, és hogy merényleteket terveztek.

Szeptember 18-án, szerdán a Cseh Köztársaság is csatlakozott Spanyolországhoz, és szintén tagadta, hogy bármi köze lenne ehhez az ügyhöz.

A kolumbiai Bogotában lévő cseh nagykövetség, amely Venezuela ügyeiért is felel, levelet küldött a venezuelai külügyminisztériumnak, amelyben részletes tájékoztatást kért az ügyről – jelentette a cseh sajtóügynökség.

Bizarr háttérrel rendelkezik a gyanúsított

A venezuelai belügyminiszter, Diosdado Cabello a szeptember 14-15-i hétvégén a TeleSUR televíziós csatornának adott interjújában “nagyon fontos személynek” nevezte a letartóztatott cseh állampolgárt. Elmondta, hogy zsoldosként dolgozott Európában, és a Z nevű csoport tagja volt, amelyhez francia zsoldosok is tartoznak.

A neve Jan Darmovzal. Mint a Seznam Zprávy cseh hírportál kiderítette, aktív tartalékos volt a hadseregben, és egyes források szerint megbízhatósági bizonyítványa is volt.

A letartóztatásáról szóló hír a venezuelai vitatott választási eredmények miatt Caracas és a Nyugat között megnövekedett feszültségek közepette érkezett.

Josep Borrell, az EU diplomáciai vezetője szeptember 15-én, vasárnap „diktatórikusnak” és “autoriternek” nevezte Nicolás Maduro rendszerét, utalva az országból menekülni kényszerülőkre, köztük Edmundo González Urrutia ellenzéki vezetőre, akinek Madrid a közelmúltban menedékjogot adott.

Érdekesség, hogy nem először fordul elő a történelemben, hogy hasonló tevékenységben való részvétel merül fel a cseh titkosszolgálattal kapcsolatban, korábbi cikkünkben egy történelmi esetet mutattunk be, melyet itt elolvashatnak:

Az Egyesült Államok nem Madurót tekinti a venezuelai választások győztesének

(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)