Németország nem kér többet a migránsokból – visszaállítják a teljes határellenőrzést

Bár ezeket az intézkedéseket tiltják az EU schengeni övezeti szabályai, Németországnak viszont annyira elege van az illegális bevándorlók okozta tömeges bűnözésből, hogy még a schengeni egyezménnyel is képesek szembe menni.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Németország minden határon ellenőrzést vezet be és azon dolgozik, hogy megtagadhassa a migránsok belépését – szúrta ki az Euractiv. A fokozódó politikai nyomásra reagálva Nancy Faeser német belügyminiszter ugyanis bejelentette, hogy 2024. szeptember 16-i kezdettel minden határátkelőnél bevezetik a határellenőrzéseket, és kidolgoznak egy modellt az „illegális migránsok belépésének megtagadására”.

Nem bír a migránsokkal Németország

A illegális határátlépések számának növekedése nyomán Németország tavaly kezdett rendkívüli ellenőrzésekbe a Lengyelországgal, Csehországgal, Svájccal és Ausztriával közös szárazföldi határain. A labdarúgó Európa-bajnokság, valamint az olimpia és a paralimpia idején ugyancsak ideiglenes ellenőrzéseket vezettek be.

Szeptember 16-tól kezdve azonban Németország összes szárazföldi határára kiterjeszti majd a határellenőrzéseket. És bár az EU schengeni övezeti szabályai általában tiltják a határellenőrzést, a tagállamok kérhetnek kivételt az Európai Bizottságtól.

Nancy Faeser, német belügyminiszter (Forrás: mandiner.hu)

„Tovább akarjuk csökkenteni az illegális migrációt. Ennek érdekében teszünk most olyan lépéseket, amelyek túlmutatnak a jelenleg érvényben lévő intézkedéseken”

– nyilatkozta Faeser (SPD) hétfőn Berlinben. A politikus hangsúlyozta, hogy amíg az új Közös Európai Menekültügyi Rendszer nem biztosítja az EU külső határainak erőteljes védelmét, addig

“meg kell erősítenünk az ellenőrzést nemzeti határainkon”.

Faeser hozzátette azt is, hogy a döntésnek szerintük a szomszédos országokra és a határ menti ingázókra gyakorolt hatása minimális lesz, ahogy azt a nyári sportesemények alatti ellenőrzések is bizonyították. A miniszter továbbá megerősítette, hogy tárcája egy olyan modell kidolgozásába kezdett, amely az európai joggal összhangban tagadhatja meg az illegális migránsok belépését Németországba.

Nem örül mindenki a döntésnek

A német (sötét)Zöldek, akik ugyancsak a jelenlegi német kormánykoalíció tagjai, korábban arra figyelmeztettek, hogy az ellenőrzések visszaállítása lehetetlenné tenné annak felügyeletét, melyik uniós országé a felelősség a migránsok adatainak ellenőrzése, valamint beléptetése kapcsán, amit azonban az uniós jog előír.

A CDU azt javasolta, hogy Németország hirdessen szükségállapotot az Európai Unió működéséről szóló szerződés 72. cikke alapján, amely lehetővé teszi rendkívüli intézkedések bevezetését a közrend fenntartása érdekében. Az Európai Bíróság azonban korábban már többször is elutasította, hogy ilyen intézkedéseket alkalmazzanak.

Faeser szerint a modell részleteit a napokban ismertetik majd, miután az ellenzékkel is megvitatták azokat.

Ausztria sem kér a feléjük küldött migránsokból

Az illegális bevándorlók kitoloncolásával kapcsolatos, a német parlamenti pártok közötti egyre élesebb vita immár Németország és Ausztria viszonyát is megterheli. A konzervatív ellenzéki CDU/CSU és a CDU elnöke, Friedrich Merz állt élére azoknak a követeléseknek, hogy az elutasított menedékkérőket a határról azonnal hatállyal toloncolják vissza a származási országba.

Nancy Faeser német belügyminiszter határellenőrzést visszavezető bejelentésére rögtön reagált Gerhard Karner osztrák néppárti (ÖVP) belügyminiszter, aki a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FA) nyilatkozva kijelentette, hogy országa nem hajlandó befogadni egyetlen, a német hatóságok által visszafordított személyt sem.

“Ezzel kapcsolatban nincs mozgástér”

– fogalmazott a konzervatív osztrák politikus, utalva többi között a jelenlegi uniós “dublini” szabályozásra, amely szerint a befogadással vagy a kitoloncolással kapcsolatos eljárást annak az uniós országnak kell lebonyolítania, amelybe az adott migráns először érkezett. Kiutasításra pedig csakis annak az országnak az engedélyezésével kerülhet sor, ahol az eljárást lefolytatták.

Karner közölte, hogy

“utasította az osztrák szövetségi rendőrség parancsnokát mindazon menekültek beengedésének megtagadására, akiket a német hatóságok visszafordítottak.”

“Ausztria nem hajlandó befogadásukra”

– hangsúlyozta az osztrák belügyminiszter.

A tekintélyes német lap a határozott osztrák elutasítással kapcsolatban úgy értékelt, hogy a Karl Nehammer vezette ÖVP-nek minden oka megvan a “hajthatatlanságra”. Ausztriában ugyanis szeptember 29-én parlamenti választásokat rendeznek, és a legnagyobb támogatottsággal a német AfD-hez hasonlóan az illegális menekültek befogadását határozottan elutasító Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) rendelkezik. A kancellár pártja néhány százalékponttal lemaradva a második helyen áll, és csupán csekély fölénnyel előzi meg az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ).

A migráció, illetve ettől elválaszthatatlanul is a biztonság megszilárdítása Ausztriában is a kampány legfőbb témája. Az FPÖ ennek kapcsán rendkívül szigorú intézkedéseket sürget, és a biztonság megerősítését hangsúlyozva hirdeti, hogy

“Ausztriának egyfajta ‘erőddé’ kell válnia.”

Német részről egyelőre nem reagáltak az osztrák elutasításra. A Berliner Zeitung tudósítása szerint a tervezett intézkedések bejelentésekor a német belügyminiszter elismerte, hogy az általa ismertetett “új visszafordítási modellről” még nem egyeztetett a szomszédos országokkal. Nancy Faeser úgy fogalmazott, hogy azt előbb meg akarja vitatni a kormánypártok, az ellenzéki CDU/CSU és a tartományok kedd délutánra tervezett, a migrációval foglalkozó magas szintű találkozóján. Kijelentette, nem tart attól, hogy a tervezett német kitoloncolási “csomag” egyfajta dominóhatást váltana ki a tagországokban. A miniszter szerint indítványa összhangban van az európai joggal.

A solingeni mészárlás után, Németország komolyabban is fellépne az illegális bevándorlás ellen?

Nincs elég pénz a koncentrációs táborok üzemeltetésére Németországban

(Mandiner.hu és infostart.hu nyomán Szent Korona Rádió)