A legnagyobb svájci buszos cég 2040-re látja reálisnak a buszközlekedés teljes villamosítását az országban, de szerintük még sem árban, sem fenntarthatóságban nem tudja utolérni a belsőégésű motorral szerelt járműveket.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A svájci buszközlekedés rendszerének legnagyobb szereplője, a PostBus nem kapkodja el az elektromos átállást. A cég csak 2040-re tervezi, hogy száz százalékban elektromosra, illetve egyéb károsanyag-kibocsátás-mentes járművekre cseréli 2400 darabos flottáját. Svájcban az elektromos mobilitási tranzíció sem lehet érzelmi kérdés: a cég PR-igények vagy hurráoptimista nekibuzdulások helyett számításokra alapozza átállási stratégiáját.
A PostBus kalkulációi szerint jelenleg egy elektromos busz beszerzése, fenntartása többe kerül, mint egy hasonló dízelmotoros buszé. Ennél viszont meglepőbb és kellemetlenebb: a svájcé cég nagyon úgy látja, hogy az akkumulátoros buszok összességében nem is környezetkímélőbbek a dízelnél.
A számítások szerint az akkumulátoros buszok teljes élettartamra vetített környezeti hatása jelenleg mintegy 40 százalékkal haladja meg a dízelbuszokét. Ebben a legsúlyosabb tétel az akkumulátorgyártáshoz szükséges anyagok – lítium, kobalt, nikkel, mangán – gyakran megkérdőjelezhető módszerekkel történő bányászatának hatása, de a villanybusz-iparhoz kapcsolódó veszélyes hulladékok kezelése is súlyosan terheli a környezetet.
Az elektromos buszok dízel járművekhez viszonyítva jelenleg a közel kétszer akkora beszerzési költsége mellett svájci viszonyok között, tehát változatos terepviszonyok és komoly téli hidegek mellett ezek üzemeltetése is drágább. A százkilométerenkénti üzemanyagköltség, az amortizáció, a töltőinfrastruktúra karbantartása, a hálózati költségek, az adók és a szervizköltségek összesen jelenleg még nagyjából kétszer olyan magasak egy akkumulátoros busznál, mint egy hasonló méretű dízelnél.
(Rakéta nyomán Szent Korona Rádió)