szerda, december 11, 2024
1.8 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Nesze neked nagy nyugati szólásszabadság

Interjút készített a Mandiner azzal a Petry Zsolttal, akit a Hertha azután rúgott ki, hogy kimondta a nyilvánvalót: a migránsok bűnözők. Elmondta, hogy miként megy azóta az élete, és, hogy a törököknél jól érzi magát. 

Kérjük, támogasd adód 1%-ával a nyugati típusú véleményterrorral szembenálló HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashatsz.
Felajánlásodat az Azonosságtudat Alapítványnak küldd el!
Adószám: 18218082-1-07

Folyamatosan áradnak a hírek Németországból az AfD elleni óriástüntetéshez csatlakozó berlini Hertha-szurkolókról, a stadionba szervezett tiltakozással a mérkőzés berekesztését előidéző Union-drukkerekről, illetve a mindössze két nem létezését megerősítő, lelátón olvasható feliratokról. A politika a nyári labdarúgó Európa-bajnokságra készülő Németországban is véglegesen begyűrűzött a stadionokba. A korábbi válogatott hálóőr, az évekig a Hertha BSC alkalmazásában álló kapusedző, Petry Zsolt is csak a bevándorlással és az azonos neműek házasságával kapcsolatos véleményét mondta el egy közel három évvel ezelőtti, 2021 tavaszán a Magyar Nemzetnek adott interjújában, őszinteségéért mégis meghurcoltatás, elbocsátás és megbélyegzés várt rá. Mostanra rendeződni látszik a pályafutása, ősszel, egészen pontosan október 20-án írt alá a török élvonalbeli Samsunsporhoz, ahol kapusedzőként tevékeny részt vállal a szezon sikereiben.

A német fővárosban 2015-től kezdve évekig kapusedzőként dolgozó szakember 2021 tavaszán azt mondta a lapnak, nem tudja megérteni, hogy „Európa hogyan tudott ilyen mélyre süllyedni, mint most”, illetve kritizálta a bevándorlással kapcsolatos európai politikát. Emellett azt is hozzátette, nem érti, hogy a magyar válogatott és az RB Leipzig kapusa, Gulácsi Péter miért mond véleményt társadalompolitikai kérdésekben. A mellékelt ábra szerint a német futballban ennyire tolerálják a fősodortól eltérő véleményeket…

Megbánta azt az ominózus 2021-es nyilatkozatát?

Nem. Inkább azt mondom, profibban kellett volna fogalmaznom, hogy ne tudjanak belekötni. Annak az interjúnak egyébként az volt az üzenete, hogy minden fél szabadon elmondhassa a véleményét. Úgy érzem, általánosságban kijelenthető, hogy kommunikáció szintje került mélyre. Nehezen kommunikálnak egymással a különböző oldalakon álló emberek. Ahogy Gulácsi Péter is elmondta az álláspontját, jogom van nekem is elmondani a saját véleményemet.

Mennyire viselte meg az a meghurcoltatás?

Az évek alatt a sport megtanított arra, hogyan kell felállni a pofonból. Ez ugyan egy kicsit más jellegű pofon volt, mert itt nem volt javítási lehetőség. Meg se kérdeztek, csak rám zúdítottak mindent. A legjobban nem is a saját sorsom viselt meg, hanem az, hogy hova jutottunk. Sok nehéz helyzetből kijöttem, de az, hogy 2021-ben az ember nem mondhatja el a véleményét, ha az egy konzervatív álláspontot képvisel, az nem normális. A saját tapasztalatom, hogy ezért rögtön megbélyegeznek. Ez viselt meg igazán. Hát, milyen világban élünk? És ez igaz az izraeli-palesztin vagy az orosz-ukrán helyzetre is. Elsősorban a propaganda vívja a háborút, és ez nem egy demokratikus világrendre vall.

Évtizedeket élt a német közegben, ott mennyire ütközött ki ez a különbözőség?

Berlinben ütközött ki a leginkább, ahol megvan a liberális nyitottság, de a legmélyebb problémának azt tartom, ha a másik véleményét nem toleráljuk. Bárki, bármilyen véleményét el kell fogadni, amíg nem sértő. Az én véleményem sem sértő, mégis kenyértörést okozott. Ezt nem találtam toleránsnak. Ez ellentmond annak a világnézetnek, amit a sokszínűség, a nyitottság és a tolerancia hirdet.

Úgy látom egyébként, hogy egyre többen kezdenek észhez térni, hogy ez a minket körülvevő világ mégsem az, amire vártak. Szeretnének abban a világban élni, ahol mindenki szabadon elmondhatja a véleményét.

Bízom benne, hogy ez változni fog. Sokáig nem lehet az embereket beszorítani egy véleménykeretbe. Akármilyen nézetet vall az ember, annak egy beszélgetés alapjának kell lennie, nem a kirekesztésnek.

Gulácsi Péterrel beszélt az eset óta?

Persze, az utóbbi időben többször beszéltünk, jóban vagyunk, kölcsönösen tiszteljük egymást. Azt mondta, ő sem gondolta volna, hogy ennyire elharapódzik ez az ügy. Engem nagyon zavart, hogy megpróbáltak szembe állítani vele, miközben a védelmében szólaltam fel. Ebből is tanultam. Bántott a tény, hogy többeket akaratomon kívül megbántottam, azzal, hogy a hangyából nem is elefántot, hanem dinoszauruszt csináltak, és beskatulyáztak. Én tiszteletben tartom mindenkinek a véleményét, azt kértem, hogy az enyémet is tartsák tiszteletben.

Mit csinált két és fél éven át?

Amíg le nem zárult az ügy, nem nagyon tudtam mocorogni. A Herthával peren kívül egyeztünk meg, az Axel Springer és dpa elleni per azonban most közeledik a végéhez. Első fokon mindkettőt megnyertem, másodfokon azonban február végén lesz döntés. Az hamar kikristályosodott, hogy Németországban nehéz lesz elhelyezkednem. Pedig bőven vannak terveim. Szeretnék egy kapusiskolát csinálni és szélesebb körben továbbadni a tapasztalatomat. Hoffenheim környéken van 60-70 kiscsapat, ahol az ottani kapusoknak nem megoldott az egyéni képzése. Otthon is szeretnék valamilyen szinten belefolyni a kapus- és kapusedző-képzésbe. Ezek a gondolatok cikáznak a fejemben, és úgy érzem, elég jól előre is léptem, de a Jóisten úgy alakította, hogy az életem harmadik szakaszában is visszakeveredtem a pályára.

Amikor Markus Gisdol aláírt ősszel a török Samsunsporhoz, küldtem neki egy üzenetet, hogy gratulálok a kinevezéséhez. Egyből üzent, hogy szívesen látna a csapatában.

Korábban már dolgoztunk együtt a Hoffenheimnél, ismertük egymást, keresett valakit, aki felépítené a kapusképzés rendszerét. A szívemre hallgattam és belevágtam.

Nem ismeretlen terep Törökország, hisz korábban játszott is az ország élvonalában. A Fekete-tenger partján, Samsun városa nem tűnik rossz helynek. Lehet, hogy jobban is járt, mintha a német fővárosban marad?

A körülmények tényleg szuperek. Van egy hagyományos, sármos edzőközpontunk, reggeli közben rálátunk a Fekete-tengerre. Nem egy rossz látvány. Érdekes és élhető város, ötvöződik a vallásos iszlám és az újdonságokra való nyitottság. A sportág is rengeteget fejlődött itt, sok új stadion épült, és olyan emberekkel vagyok körülvéve, akik büszkék a vallásukra, az országukra, a családközpontú életükre.

Újoncként a szezonjukra sem lehet panasz.

Öt kapussal foglalkozom, a Samsunspor pedig a 20 csapatos bajnokságban a 13. helyen áll. Mióta újraindult a bajnokság, szépen gyűjtögetjük a pontokat. Markus nagyon jó edzői csapatot hozott össze. Jól kiegészítjük egymást, mindent meg tudunk beszélni, és szakmailag is inspiráló közegben dolgozunk. Szoros lesz a bajnoki hajrá, de vehetőnek érzem az akadályt. Jó formában vagyunk.

Decemberben az Ankaragücü elnöke, Faruk Koca behúzott egyet Halil Umut Meler játékvezetőnek, miután a Rizespor a meccs 97. percében egyenlítő gólt szerzett. Az eset után a bajnokságot is felfüggesztették. Milyen visszhangja volt ennek az országban?

Azt tudni kell, hogy itt az elnököknek sokkal nagyobb a befolyása a csapatok életébe, mint máshol a világban. Sokkal dominánsabbak, a részletekben is véleményt mondanak. Egy ilyen akció normális helyzetben nem történhet meg, főleg nem a pályán. Ez sajnos rossz fényt vetett a török futballra, de bízom benne, hogy a közeljövőben inkább a szakmai szempontok miatt kerül előtérbe az ország labdarúgása.

Nálunk jó a helyzet, mert mindenki kedveli a tulajdonost. Yuksel Yildirim a harmadosztályba való kieséstől mentette meg a klubot, épített egy új akadémiát, tavaly megnyerték a második osztályt, és a csapatot is úgy erősítette meg, hogy méltó legyen az élvonalra.

Itt jók az arányok, a szakmai részbe csak annyira szól bele, amennyire egészséges, és hallgat a szakmai stábjára.

Akkor hosszú távra tervezhet Samsunban?

Ez egy más világ, itt nem igazán terveznek hosszabb távra, legfeljebb fél évekre előre gondolkoznak. Lépésenként haladnak. Németországban általában 4-5-6 évre előre terveznek, Törökországban azonban másképp működnek a dolgok. A most hétvégi programunk már megvan, de a jövő hétvégi még nincs… Itt ez a normális. Ehhez hozzá kell szokni, hogy így van.

Németországban folyamatosak a tüntetések a szurkolók részéről a szövetség új marketingszabályozása miatt, illetve az AfD elleni óriásdemonstrációhoz is csatlakoztak a berlini ultrák.

A véleményem szerint az az alapprobléma, hogy ilyen szinten belekerült a politika a sportba. Az UEFA korábban hozott egy döntést, hogy mindenféle politikai, vallási feliratot betilt. Felkerült a mezekre a Respect felirat. A tisztelet alapvető, ez egy szóban kifejezi ezt a felfogást. Tiszteld a másikat, az ellenfeledet, és ne politikai kérdések mentén dönts, mint az én esetemben. Vissza kell térnünk ahhoz, hogy játékosként és szurkolóként is a sport által meghatározott értékek legyenek az irányadóak. Érthetetlen és megdöbbentő volt számomra, hogy

egy olyan legenda búcsúztatásán, mint Franz Beckenbauer Hoeness az AfD ellen kampányolt. Hát hova jutottunk?

Ennek a futball, mint a legnagyobb nézettségű sportág látja a kárát. Ennél magasztosabb célokat is népszerűsíthetnének a sporton keresztül. Például a gyerekek legyenek büszkék a hazájukra, menjenek sportolni, és erősödjenek meg lelkileg a győzelmek és a vereségek tanulságaiból! Így egy egészséges nemzet fiaiként foglalkozhatnának a valódi céljaikkal.

A német válogatott háza táján is áll a bál. Ősszel több volt a török szurkoló Berlinben, mint a német. Milyen kilátásai vannak az Eb-n a németeknek, akikkel ráadásul a Nemzetek Ligájában is farkasszemet néz idén Magyarország?

Maga a csapat egyénileg nagyon jó kvalitású játékosokból áll, de ezt már bizonyította a történelem, hogy csak akkor válhatnak a csapat hasznára, ha működik a csapategység. Klinsmann vagy Bierhoff se volt a legtechnikásabb futballista, de olyan akaraterő és átszellemültség jellemezte őket, hogy mindenre hajlandóak voltak a csapatukért. A mostaniak nem gondolkodnak csapatban. Rudi Völler is azt mondta, hogy a németekre jellemző személyiségjegyek kezdenek kikopni a mai játékosokból. A horvátokban vagy a szerbekben, de akár mondhatom az olaszokban vagy a spanyolokban van egy nemzeti tartás, egy öntudat, ami ad egyfajta pluszt a pályán.

Emlékszem, mennyire csodálatos érzés volt a himnuszt hallgatni a régi Népstadionban. Számtalan stadionban játszottam a világon, de a legjobb mindig otthon volt.

Álltunk egymás mellett Kiprich Józseffel, Kovács Kálmánnal, Lőrincz Emillel és a többiekkel, és büszkévé tett, ahogy együtt énekeltük a himnuszt. Körbenéztem és éreztem azt az óriási pluszt, amit adott ez az érzés.

Mit szól a válogatott Eb-csoportjához?

Olyan szintre jutottunk, hogy egyértelműen van esélyünk a továbbjutásra. Nem célként kell kitűzni, de abszolút nem elérhetetlen. Nem csak utópia. Az ellenfeleink stabilak, bár a németek az utóbbi időben gyengélkednek. Ebből profitálhatunk, miután Fortuna már évek óta összesorsol bennünket velük. A két ország két teljesen más irányt követ, ezek a meccsek pedig sajnos teret adnak a különböző társadalompolitikai csatározásoknak, üzengetéseknek. Mi akkor teszünk jót magunkkal, ha csak a mérkőzés nyújtotta kihívásra koncentrálnunk. Fejlődik a válogatottunk, ezért is jók ezek a meccsek, mert megmutatják: újra felnőttünk egy valódi futballnemzet szintjére. Mindenekelőtt azonban gratulálni kell Marco Rossinak, a szövetség részéről ragyogó választás volt a személye.

Hol látja magát a közeljövőben?

Az ember időről időre felteszi magának a kérdést, mit szeretne még elérni a pályafutásában, milyen kihívásokat szeretne még kergetni az életében. Az fogalmazódott meg bennem, hogy minél szélesebb körben szeretném átadni a tudásomat, a tapasztalatomat. A kapusiskolámban, illetve a magyar kapusedző-képzésben is szeretnék részt venni és felkarolni a tehetségeket. Így 57 évesen ez a legnagyobb cél. Nyárig itt, aztán meglátjuk.

Az a mozgatórugója a pályafutásomnak, hogy olyanok szemébe nézhessek, akik hálásak azért, hogy foglalkozom velük.

A család Németországba köt, de Hoffenheim környékén ez a képzés parlagon hever, semmilyen szakmai iránymutatásban nem részesülnek az ottani amatőr kapusgyerekek. A profi világ után szeretnék nyitni a gyerekek, a fiatalok és a kapusedző-kollégák irányába – ez a leghálásabb terület, ahol a pályafutásom hátralévő szakaszában szeretnék dolgozni.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Interjú egy orosz katonával – a front valósága 2024 januárjában

(Mandiner nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Újabb áldozat vallott a globális elit pedofilorgiáiról

Pedofília, terrorban tartás, sátánizmus. Többek között ez jellemzi a...

Leszbikus, migránssal szivárványcsaládban élő “szélsőjobboldali” politikus – Ő az AfD kancellárjelöltje

Míg az AfD-t Európa-szerte szélsőjobboldali pártként emlegetik, és sokszor...

Szomáliai erőszakolt meg egy 14 éves kislányt Ausztriában

Ausztriában egy vélhetően migráns hátterű szomáliai erőszakolt meg egy...

Orbán Viktor telefonon tárgyalt Putyinnal

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin szerda reggel telefonon tárgyaltak...

Kategóriák

Újabb áldozat vallott a globális elit pedofilorgiáiról

Pedofília, terrorban tartás, sátánizmus. Többek között ez jellemzi a...

Leszbikus, migránssal szivárványcsaládban élő “szélsőjobboldali” politikus – Ő az AfD kancellárjelöltje

Míg az AfD-t Európa-szerte szélsőjobboldali pártként emlegetik, és sokszor...

Szomáliai erőszakolt meg egy 14 éves kislányt Ausztriában

Ausztriában egy vélhetően migráns hátterű szomáliai erőszakolt meg egy...

Orbán Viktor telefonon tárgyalt Putyinnal

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin szerda reggel telefonon tárgyaltak...

Komoly kocsibeszerzés lesz a MÁV-nál

A MÁV vezérigazgatója, Hegyi Zsolt, háromlépcsős stratégiát jelentett be...

Milliárdok a felzárkóztatásra, eredmények nélkül

A legszegényebb magyar településeken zajló Jelenlét programra eurómilliárdokat költünk,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55