Egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a Bükkben és a Mátrában is megjelentek a barnamedvék. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a figyelmeztetés mellett néhány hasznos tanáccsal is ellátja azokat, akik esetleg összetalálkoznának vadállattal.
Az index cikkét változatlanul közöljük:
Az elmúlt napokban több barnamedvével kapcsolatos bejelentés érkezett a Bükk és a Mátra területéről – írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.
A nemzeti park munkatársai minden esteben kivizsgálták a bejelentéseket, de a legtöbb esetben a helyszínen talált nyomok nem támasztották alá a medve jelenlétét. Azt viszont megerősítették, hogy helyszíneléssel megerősítették, hogy Pásztó külterületéről érkezett bejelentéseknek valós alapja van. A Pásztóhoz közeli Gortva Birtok vadkamerája két megvebocsról készített felvételt, illetve egy szarvastetemről tettek közzé képeket, ami minden bizonnyal az anyamedve áldozatául esett. A felvételek egymástól mindössze 600 méterre készültek a szarvasról és a bocsokról – írja az Időkép.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságnál bejegyzése szerint medvével kapcsolatos bejelentéseket a +36 30 861-3808 természetvédelmi ügyeleti telefonszámon tehetünk, és egyúttal figyelmeztetnek, sok tévhit kering azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha valaki medvével találkozik.
A medve, alapvetően kerüli az embert. Megfelelő viselkedéssel és felkészültséggel elkerülhetők az esetleges problémák. Nagyon fontos, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak. A szabad természetben ugyanúgy tart az embertől, mint amennyire az ember megijedhet a medvétől. Csak „szorult „ helyzetben, vagy a bocsait védve mutathat támadó magatartást
– írják honlapjukon, ahol egyéb hasznos tanácsot megoszatanak, íme pár fontosabb pont:
- A medvével nem kell barátkozni – bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez kapcsolódik!
- A medve indokolatlanul nem támad emberre, sőt ha lehetősége van rá, messze elkerüli.
- Ha erdőben járunk és úgy gondoljuk, hogy bármikor felbukkanhat, keltsünk magunk körül zajt (pl. fütyülés). Nagyobb társaság esetén kisebb a támadás veszélye.
- Ha mégis medvével találkozunk, de az állat nem vett észre minket, lehetőleg feltűnés nélkül, halkan azonnal távozzunk a helyszínről. Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni kövekkel vagy bármi mással.Autós találkozás esetén tilos elhagyni a járművet!
- Ne etessük, közelről ne fényképezzük a medvét!
- Ha a medve közeledni próbál, hagyjuk ott a magunkkal vitt élelmet egy helyen, és lassan, figyelemmel kísérve az állatot, távolodjunk el a környékről.
- Ne nézzünk a medve szemébe, ez agresszivitást válthat ki, ugyanakkor ne fordítsunk hátat az állatnak.Ha a medve két lábra áll, őrizzük meg nyugalmunkat, ez még nem jelent kimondottan támadási jelet, lehet, hogy csupán a terepet fürkészi.
- Ha a medve közel merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat.
- Kutyasétáltatás, kutyával való vadászat esetén is veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni – akár az őt követő állat kíséretében.
- Az erős illatú élelmiszereket ne a sátorban tároljuk. Éjszakára célszerű a sátortól távolabb, fára, a medve által hozzáférhetetlen helyre tenni.
(Az index nyomán VNL – Szent Korona Rádió)