Elég érdekesre sikerült mind a beszerzés, mind a bemutató. Ami a leközlést illeti, az iskolapéldája, hogy hogyan ne. Mindenek előtt azt le kell szögezni, hogy valamilyen alapszintű kiképző repülőgépre szükség van. Sajnos ez csak akkor tudatosodott a vezetésben, amikor az egyik utolsó Jak éppen kigyulladt repülés közben.
Nemrég bemutatták a nagy nyilvánosságnak a Magyar Honvédség két legújabb repülőgépét, két Zlin-143 LSi-t.
Elég érdekesre sikerült mind a beszerzés, mind a bemutató, ami a leközlést illeti, az iskolapéldája, hogy hogyan ne. Mindenek előtt azt le kell szögezni, hogy valamilyen alapszintű kiképző repülőgépre szükség van. Sajnos ez csak akkor tudatosodott a vezetésben, amikor az egyik utolsó Jak éppen kigyulladt repülés közben.
A szükségletet új gépek után lényegében az utolsó pillanatban sikerült kielégíteni, de felemás lett a megoldás.
Név szerint kettő darab Z-242 L érkezett tavaly, idén pedig szintén kettő Z-143 LSi. Már az első két gép érkezését is nagy titkolózás előzte meg, az első hírek forrása sokáig a személyes ismerősök voltak belülről. Később jött a bejelentés 4 Zlinről, de csak kettő érkezett meg, késve, onnantól kezdve csak kettőről volt szó, majd idén derült égből jelentették be a két 134 LSi létét, holott azok hetekkel korábban megérkeztek már valószínűleg. Az igazi rejtély az, hogy mi titkolnivaló van pár sportrepülőn.
Az ügylet felemássága pont az utóbbi két gépnél keresendő. Eredetileg többek között felderítő és futár feladatokra szánták. A tavalyi késlekedés oka igen prózai állítólag. A 242-eseknél megbízott közvetítő cég elfelejtett közvetíteni, a 143-asok nem kerültek legyártásra, erről a Honvédség pedig nem tudott. Ez egyben magyarázza, hogy utóbbiak már közvetlenül a gyártótól kerültek megvásárlásra. Pihenésként kétszer húzzuk alá, hogy gyakorlatilag évtizedek óta ez a négyes az első teljesen új légi járművei a Honvédségnek!