Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...

Hagyomány és aktualitás a harcművészetekben

Miről is szólnak a harcművészetek, azokon belüli irányzatok mit takarnak valójában? Hogyan kell ezekhez viszonyulnunk? Sport, filozófia, testnevelés, vagy ennél sokkal több? Keressük együtt a válaszokat!

Viszonylag élesen elkülönülnek látszólag a különféle irányzatok abban a tekintetben, hogy régi – akár több évszázados – tradíciót őriznek, vagy csak a jelenkor igényeinek megfelelő harci rendszerekként fejlődnek és fejlesztetnek.

Ez a rovat szándékaink szerint ezt szeretné körüljárni, hogy így van-e, vagy ennél színesebb, árnyaltabb a kép. Fontos-e, hogy ha már valamit a harc művészetének neveznek, akkor az képes legyen megállni a helyét egy-egy konkrét szituációban – avagy elegendő-e néhány érmet és kupát nyerni, hogy harcművésznek nevezhessük magunkat?

20151022_aharcmuveszete2

Példákon keresztül felvázoljuk, milyen lehetőségek kínálkoznak ma, ezek kialakulásának, működésének, elterjedésének mi áll a hátterében, mi határozza meg, hogy milyen elképzelés, stratégia milyen hosszan tündököl, mikor áldozik le – éppenséggel mi kell hozzá, hogy valami évszázadokon keresztül fennmaradjon? Ha ezeken a kérdéseken végigmegyünk, talán kialakul mindenkiben egy kép arról, adott esetben egy többszáz éves tradíció, szellemiség, hagyomány, örökség is képes egyben a kor kihívásainak megfelelni, illetve annak ellenére, hogy valami új rendszer, képes valóban mély szellemi tartalmak hordozására, közvetítésére.

Megpróbáljuk egyszerűen áttekinteni a rengeteg rendszer átláthatatlan szövevényét, a szövetségek ezer szakadása, a központi vonalról leváló tanítványok új iskoláinak megjelenése ellenére sem túl bonyolult képet. A célunk mindezzel az, hogy meg tudjuk mutatni: a harci rendszerek gyökere nem is olyan misztikus – ráadásul könnyen lehet, hogy ehhez az őseinknek sok köze volt – és hogy ha mélyre, a gyökerekhez lehatolunk, a fizikai megjelenés nem lesz szinte leválasztható a lelki és szellemi oldalról.

20151022_aharcmuveszete3_mg

Szándékosan lehet csak tisztán szellemi ösvényt választani, de akkor valószínűleg eltűnik a harci értelmezhetőség – avagy lehet csak az alkalmazásra helyezni a hangsúlyt, viszont ez sem fog tudni messzire juttatni minket. Harc – művészet – sport – katonai harcászat – filozófia – rendíthetetlen lélek – hagyomány – tradicionális – ősi – modern. Csak hogy tudjatok tudatosan keresni és találni, elmélyülni, ugyanakkor a valóságot tanulmányozni.

(MG. – A harc művészete – Szent Korona Rádió)

Rongyos Gárda

Rongyos Gárda Emléktúra – Lépj te is a hősök nyomába szeptember 5-én!

Huszonegyedik alkalommal szervezi meg a Rongyos Gárda Emléktúrát a HVIM ...

64

2026. 08. 8.

Telegram posztjaink (2026.08.07.)

Katonai bázist épít Donald Trump „Béketanácsa” Gázában; veszélyben a kárpátaljai magyar iskolák; erősödik a kivándorlás Izraelből, egyre több zsidó távozik

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 7.

izraeli katonák

Halva szülte meg gyermekét a ciszjordániai nő, mert az izraeli katonák feltartóztatták a mentőautót

Hiába próbálták megmenteni a palesztin mentősök a 28 éves eszméletlen ...

Közel-Kelet

2026. 08. 7.

Gyermekmolesztálás miatt őrizetben az LMBTQP-lobbista

Gyermekmolesztálás vádja miatt csapott le a rendőrség egy transznemű influenszerre

Egy ismert LMBTQP-lobbistára csapott le a rendőrség gyermekmolesztálás vádja miatt. ...

LMBTQP

2026. 08. 7.

Vármegyés Gyerektábor

„Erős és áldozatkész ifjúság jelenti a nemzetünk jövőjét!” – ilyen volt a Vármegyés Gyerektábor (VIDEÓ)

Izgalmasan telt a HVIM által szervezett gyerektábor a festői Badacsonyban, ...

64

2026. 08. 7.

Telegram-posztjaink (2026.08.06.)

Az Apple eltávolította a Telegramot az App Store-ból; Ukrajna szinte teljes fegyverarzenálját bevetette Oroszország ellen; örvendeznek a zsidók Lannert döntésén, eltávolítják Takaró Mihályt a közoktatásból

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 6.