Egy brazil egyetem dolgozói akár öt év börtönbüntetéssel is számolhatnak, miután egy transzféreg feljelentést tett ellenük “transzfóbia” miatt. Egy takarítónő és egy egyetemi adminisztrátor azt a “súlyos bűncselekményt” követte el, hogy egy “szegény” – egyáltalán nem nőies, inkább torzszülött – transznemű diákot, akit elcsíptek egy női WC-ben, megkértek a férfi mosdó használatára. A transz erre rendkívül agresszívan reagált, és az egész egyetemet felhergelte ellenük.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az incidens 2022. október 14-én történt a Paraíba Szövetségi Egyetemen, amely az egyik legfontosabb állami egyetem Brazília keleti partvidékén, Paraíba államban. Aznap a transznemű Moraes bement az egyetem egyik női mosdójába, ahol összetalálkozott egy takarítónővel, aki megkérdőjelezte, hogy mit keres a nők számára fenntartott helyiségben.
A takarítónő, aki kérte, hogy neve maradjon titokban (a továbbiakban Luiza néven hivatkozunk rá), kilenc éve dolgozott az egyetemen, de elmondása szerint ritkán került arra a részlegre, ahol az eset történt.
Odara Moraes, egy transzneműként azonosított férfi hallgató feljelentett két egyetemi dolgozót transzfóbia miatt
„Aznap helyettesként dolgoztam. Volt állandó részlegem, de kértem, hogy kerüljek át tartalék státuszba, hogy több helyen is dolgozhassak, és új barátokat szerezzek” – meséli Luiza. „Majdnem kilenc éve dolgoztam már az egyetemen, és soha nem volt még ilyen problémám. Mindig volt ‘női mosdó’ meg ‘férfi mosdó’.”
Luiza elmondása szerint belépett a női mosdóba kolléganőjével, és ott találta Moraest, egy biológiai férfit, aki „haspólót és miniszoknyát viselt”. Luiza habozás nélkül, udvariasan közölte vele, hogy nem a megfelelő mosdóban van – elmondása szerint nem állt szándékában megsérteni.
„Nem akartam megsérteni vagy bántani senkit. Egyszerűen udvariasan szóltam hozzá, mivel engem is zavart, hogy egy férfi van egy női helyiségben. Egyszerű tényt mondtam ki, egy jogról beszéltem – az én jogomról, hogy nőként megvédjem a nők számára fenntartott teret. Soha nem láttam még ilyet – hogy egy férfi a női mosdót használja” – mondja Luiza.
Moraes viszont azonnal agresszív lett, elővette a telefonját, videózni kezdte, és transzfóbiával vádolta. Emellett követelte, hogy nőnemű névmásokkal hivatkozzanak rá.
Amikor Moraes megtudta, hogy Luiza az egyetem szerződéses alkalmazottja, követelte, hogy beszélhessen az egyetemi adminisztráció vezetőjével. Luiza – mivel nem tudta, mit tegyen – elvitte Moraest Luiz Adripaulóhoz, az iskola adminisztratív igazgatójához. Útközben Moraes továbbra is szidalmazta Luizát, nevekkel illette, és újra meg újra transzfóbiával vádolta.
Adripaulo megpróbálta csitítani a helyzetet, de Moraes ezt elutasította, és többször kijelentette, hogy hívja a rendőrséget és feljelentést tesz Luizával szemben „transzfóbia” miatt – ami Brazíliában bűncselekmény. Adripaulo megkérdezte Moraest, hogy van-e hivatalos jogi dokumentuma arról, hogy nő, de Moraes azt válaszolta, hogy elég az „ő szava”.
Miután Adripaulo „rossz névmással” szólította meg, Moraes kirohant az irodából, azt kiabálva, hogy „megkülönböztetés érte”.
LMBTQP-terror
Négy nappal később Luizát és Adripaulót felkereste a rendőrség, és közölték velük, hogy transzfóbia miatt nyomozás indult ellenük.

„A 41 évem alatt soha nem jártam még rendőrségen. Ez volt az első alkalom. És aggódtam – a gyerekeimre, a családomra gondoltam. Olyan aggódás volt ez, amit minden szülő érezne. Soha nem gondoltam volna, hogy ilyesmi történhet velem” – mesélte Luiza a Reduxx-nak. Adripaulo is hasonlóan számolt be a félelemről, elmondva, hogy szorongásos problémái alakultak ki.
„Úgy mentem dolgozni, hogy teljesen kedvetlen voltam, majdnem dühös, küzdöttem, hogy ne essek depresszióba, és ne adjam tovább a pszichés terhet a beosztottaimnak. Elterelődött a figyelmem a munkáról, sok feladattal elmaradtam” – mondja.
Miután az eset nyilvánosságra került, az egyetemi transzaktivisták, valószínűleg Moraes utasítására, közvetlenül Adripaulót kezdték célba venni. Graffitiket fújtak az irodája elé, és „fasisztának” nevezték más diákok.
A transzlobbi miatt a munkáját is elveszítette
A hír Luiza kollégái között is elterjedt, és úgy érezte, hogy a munkáltatója – az egyetem által szerződtetett külsős cég – nem állt ki mellette.
„Sokan elkezdtek távolságot tartani tőlem. Egy kolléga sem állt ki mellettem – nem azt mondták, hogy igazam van vagy nincs, egyszerűen semmit. Mindenki, aki hozzám szólt, azt mondta, hogy tévedtem. Hogy nem kellett volna megszólalnom, nem kellett volna belekeverednem, hagynom kellett volna az egészet” – mondja Luiza.
2023 elején, amikor a cég szerződéseit megújították, Luizát már nem hívták vissza dolgozni, így majdnem egy évtized után hirtelen munkanélküli lett. Azóta sem talál állandó munkát, és úgy sejti, ennek köze van az egyetemi esethez.
„Nem tudom. Tényleg nem tudom, hogy emiatt vagyok-e még mindig munkanélküli. Munkanélküli segélyre is jelentkeztem, de semmi. És van egy ötéves kislányom is. Nehéz munkát találni, mert csak akkor tudok dolgozni, amikor ő bölcsődében van – reggel 7-től délután 4-ig. És ilyen munkaidővel alig van munka” – mondja Luiza. „Hétfőtől péntekig különösen nehéz. A férjem dolgozik, a fiam is dolgozik. Nincs, aki vigyázzon a lányomra.”
Akár 5 év börtönt is kaphatnak
Luizát és Adripaulót tavaly októberben hivatalosan megvádolták súlyosbított előítélettel, a „társadalmi rasszizmus” kategóriája alatt. Ezt a bűncselekményt a brazil legfelsőbb bíróság hozta létre 2019-ben, amikor kimondta, hogy a szexuális orientáció vagy nemi identitás alapján történő diszkrimináció beletartozik a meglévő rassz vagy nemzeti származás alapján tiltott megkülönböztetés kategóriájába. A tárgyalás 2025 márciusában kezdődött, az ítéletet a következő hetekben várják. A hivatalosan „faji sérelemnek” minősített bűncselekmény 2-től 5 évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.
„Soha nem gondoltam volna, hogy ilyesmin megyek keresztül. Ami velem történt, mélyen érintette a személyes és mentális jóllétemet. Gyakran szorongok és pánikrohamaim vannak, tudod?” – mondja Luiza. „És aggódom is. Mert nem gondolom, hogy bármi rosszat tettem volna – a női jogaimat védtem. Szóval igen… aggódom. Néha még kimenni sincs kedvem a házból.”
Adripaulo elmondta, hogy a családi élete is hasonlóan sérült a jogi eljárás miatt, a felesége és a gyerekei sem értették, miért vették célba.
„Érzelmileg a családommal együtt teljesen összeomlottunk, nem tudtuk, hogyan reagáljunk. A feleségem hajnalban sírt; egy nap felébredtem, és ott ült a kanapén, sírva” – mondja. „Óriási erőfeszítést tettem, hogy a gyerekeim és a feleségem ne lássák, milyen lelkiállapotban vagyok most.”
Feministák vs transzlobbi
Az az abszurd helyzet állt elő, hogy Brazíliában egy feminista lobbiszervezet az egyetlen, amely kiállt a két dolgozó mellett, és amely hasonló esetekben felveszi a kesztyűt a transzlobbival szemben. Miután a MATRIA nevű brazil női jogi feminista szervezet értesült a helyzetről, jogi segítséget ajánlott fel a két dolgozónak. A MATRIA adománygyűjtést is indított Luiza számára, hogy enyhítsék súlyos anyagi helyzetét.
„Brazíliában számos kísérlet történt arra, hogy aláássák a nemek szerint elkülönített helyiségeket biztosító jogi garanciákat és kollektív megállapodásokat” – írta közleményében a MATRIA. „A gyakorlatban ezek a követelések megsértik a kifejezetten nők számára fenntartott tereket, lehetővé téve férfiak belépését, azon az alapon, hogy ezek a személyek nőnek érzik magukat vagy a ‘női nemmel’ azonosulnak.”
A MATRIA egyik fő tevékenysége pontosan ez: jogsegélyt adnak olyan nőknek, akiket „transzfóbiával” vádolnak, például azért, mert ellenezték, hogy férfiak női mosdót használnak, vagy női sportversenyen vesznek részt.
Luiza és Adripaulo nem az első brazilok, akiket kemény büntetőeljárással fenyegettek „transzfóbia” miatt
Ott van például Karen Mizuno esete, aki elmondta, hogy tavaly novemberben értesítette a rendőrség, hogy büntetőeljárás indulhat ellene, mert egy „transzfób” viccet mondott a régészetről.
„Az volt a helyzet, hogy keringett egy cikk Lucy fosszíliájáról, és arról, hogy a régészek a medencecsontja alapján állapították meg, hogy nő volt” – mondta Mizuno.
„A transzaktivisták azt mondták, hogy az, hogy kijelentjük, Lucy nő volt a női medencecsontja miatt, transzfóbia. Magyarán szerintük lehetett transz férfi is. Tényleg azt gondolják, hogy valakinek, aki hárommillió évvel ezelőtt élt, volt ‘nemi identitása’. Ez teljesen ésszerűtlen érv, anakronizmus.”
Mizuno viccesen azt tweetelte, hogy amikor ilyen véleményt hall, úgy gondolja, az emberiség kihalása inkább reményre ad okot, nem félelemre, és ennek eredményeként indult ellene vizsgálat. A tweetet a rendőrség akkor találta meg, amikor tovább kutatták Isabela Cêpa Twitter-falát, egy másik nőjogi aktivistáét, akit hasonlóan vizsgáltak „transzfóbia” miatt. Cêpát akár 25 év börtönnel is fenyegethetik, mert „rossz névmást” használt egy Erika Hilton nevű transznemű politikusra.
Napköziben dolgozó transz propganadistát tartóztattak le hat kisgyermek szexuális bántalmazása miatt
Egy ismert amerikai szexológus a pedofília legalizálásáért küzdő szervezetek védelmében lépett fel
(Reduxx nyomán Szent Korona Rádió)