Szlovénia az első olyan EU-tagállam, amely nyilvánosan elítélte az izraeli agressziót. Két minisztert is nemkívánatos személlyé nyilvánított – írta meg a Magyar Jelen.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A szlovén kormány csütörtöki ülésén nemkívánatos személynek nyilvánította Itamár Bengvír izraeli nemzetbiztonsági minisztert és Becalel Szmotrics pénzügyminisztert, mert megítélése szerint kijelentéseikkel erőszakra buzdítottak, és súlyosan megsértették a palesztinok emberi jogait – közölte Tanja Fajon szlovén külügyminiszter a kabinet ülését követően.
Fajon szerint azzal, hogy Szlovénia nemkívánatos személlyé nyilvánította a két minisztert, olyan új lépést tett az EU-ban, amilyet egyetlen más ország sem. Hozzáfűzte továbbá, hogy más nemzeti intézkedések is előkészítés alatt állnak – írja az MTI.
“Ez nyomásgyakorlás az izraeli kormányra, és úgy vélem, hogy ha a gázai helyzet nem javul, Szlovénia magabiztosan tudja majd folytatni ezt a nyomást”
– hangsúlyozta Fajon.
Az EU nem tesz lépéseket Izrael ellen
A kormány döntésére azt követően került sor, hogy az EU-tagországok külügyminiszterei kedden nem jutottak megállapodásra arról, tegyenek-e lépéseket Izrael ellen az emberi jogok megsértése miatt. Robert Golob miniszterelnök még júniusban bejelentette, hogy Szlovénia más, hozzá hasonlóan gondolkodó tagországokkal együtt jár el, ha az EU nem lép fel Izrael ellen.
“Ezek a miniszterek szélsőséges erőszakcselekményekre és a palesztinok emberi jogainak súlyos megsértésére buzdítanak.
Nyilvánosan támogatják az illegális izraeli telepek bővítését Ciszjordániában, a palesztinok erőszakos kilakoltatását, és a palesztin polgári lakosság elleni erőszakra szólítanak fel”
– olvasható a kormány közleményében.
Ljubljana szerint a két miniszter tetteivel és nyilatkozataival Ciszjordánia és a Gázai övezet “etnikai tisztogatását” szorgalmazza. Lépéseik ellentétesek a Nemzetközi Bíróság 2024. júliusi tanácsadói véleményével, amely Izraelnek a megszállt palesztin területeken, köztük Kelet-Jeruzsálemben folytatott politikájáról és gyakorlatáról szól.
Június közepén Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, az Egyesült Királyság és Norvégia szankciókat vezetett be Bengvír és Szmotrics ellen. Az öt ország külügyminiszterének közös nyilatkozata szerint a két izraeli miniszter felelős a ciszjordániai palesztinok elleni erőszakra való felbujtásért. A Gázai övezetet a nyilatkozatban nem említették.
“Izrael háborús bűnöket követ el” – vélekedik a volt izraeli miniszterelnök
(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)