Szeptemberben elindítják az AI Leap nevű programjukat, aminek célja 2027-ig, hogy 58 ezer diáknak és 5 ezer tanárnak biztosítsanak ingyenes hozzáférést csúcskategóriás mesterséges intelligencia tanulási eszközökhöz. Ahelyett, hogy visszaszorítanák, még elébe is mennek a digitalizációnak.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Míg Magyarországon és több más európai államban erősen korlátozzák a mobiltelefonok használatát az általános és középiskolákban, addig Észtországban sajnos egyre nagyobb teret kapnak az oktatásban. Sőt, szeptembertől minden diák külön fiókot kap egy mesterséges intelligenciát használó alkalmazáshoz, írta a Guardian.
Az 1,4 millió lakosú Észtország a közoktatás eredményességét tekintve a világ élvonalában van. A PISA-tesztek eredményei alapján matematikában, természettudományokban és kreatív gondolkodásban az észt tanulók legjobbak, míg olvasásban a másodikok az írországi diákok mögött.
Az észtek szerint a siker egyik összetevője az, hogy a tanárok bátorítják a diákokat, hogy az okoseszközeiket használják fel a tanulásban. Ez teljesen szembe megy több más ország szemléletével, ahol korlátozott a mobilhasználat mentális egészségre és figyelemhiányra hivatkozva.
Az észtek most egy újabb ugrásra készülnek a digitális oktatásban. Szeptemberben elindítják az AI Leap nevű programjukat, aminek célja 2027-ig, hogy 58 ezer diáknak és 5 ezer tanárnak biztosítsanak ingyenes hozzáférést csúcskategóriás mesterséges intelligencia tanulási eszközökhöz. Jelenleg a kormányzat licencekről tárgyal, és valószínűleg az OpenAI biztosít majd iskolai tesztkörnyezetet. Elsőként a 16-17 éves diákok kerülnek be a programba.
A tanárok a technológiával kapcsolatos képzést kapnak, amely az önirányított tanulásra és a digitális etikára összpontosít. Tisztviselők szerint ez Észtországot „az egyik legokosabb mesterséges intelligenciát használó nemzetté teszi majd, nem csak a leginkább technológiai szempontból telítetté”.
Észtországban nincs és nem is lesz mobiltelefon-tilalom
Kristina Kallas, Észtország oktatási és kutatási minisztere az Oktatási Világfórumon arról beszélt, hogy az iskoláikban nincsen általános mobiltelefon-tilalom. Iránymutatásokat adnak főként a 12-13 évnél fiatalabbaknak, de minden intézmény maga szabályozza a használatot. Van, ahol a szünetekben nem lehet mobilozni, és csak akkor lehet elővenni a készüléket, amikor a tanár kéri.
Kallas szerint azért is lenne furcsa a telefonok tiltása, mert a helyhatósági választásokon online is lehet szavazni, és ezen már a 16 évesek is részt vehetnek.
„Azt szeretnénk, hogy mobiltelefonokat használjanak állampolgári kötelességük teljesítésére, a választásokon való részvételre, az információk megszerzésére, a politikai programok elemzésére”
– mondta.
Kallas egy mesterségesintelligencia-forradalomról is beszélt, amely magában foglalja a házi feladatként írandó esszék végét és a több száz évig használt memorizálás, ismétlés, alkalmazás tanulási modell búcsúját, és a szóbeli vizsgákra való áttérést. Szerinte magasabb kognitív készségeket kell kifejleszteni a fiatalokban, mert a mesterséges intelligencia a többit jobban és gyorsabban tudja elvégezni. Ugyanakkor úgy látja, hogy a technológiai használata éppen a technológia uralása miatt szükséges.
Elképesztően veszélyes, ha nem csak egy “átlag polgár” gondolkodik így, hanem egy oktatási miniszter is, akinek hatalom van a kezében. Olyan intézkedéseket hoz, ami az ő szemlélete szerint hasznos, azonban rettentő nagy károkat okoz vele. Gyakorlatilag hagyja, hogy a gyerekek helyett az MI “tanuljon”, csak azért, mert az “jobban csinálja”.
„Most nézünk szembe ezzel az evolúciós, fejlődési kihívással. Vagy gyorsabban gondolkodó és magasabb szinten gondolkodó lényekké fejlődünk, vagy a technológia átveszi az uralmat a tudatunk felett”
– mondta a miniszter.
És ezzel a kijelentésével igazolta is: már átvette felettük a hatalmat a modernizáció.
Dánia is betiltja az okostelefonokat az iskolában és 13 év alattiaknak nem is ajánlja
Telefonstop az iskolákban: vita a diákok javát szolgáló intézkedésről
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)