A cégnek az izraeli katonai hírszerzés elit egységei dolgoztak. Egy 140 fős csapatot hoztak létre ahhoz, hogy a WhatsApp alkalmazást meghekkelve a felhasználók adataival visszaéljenek. Hat év után véget ért a per, 167 millió dollárra büntették őket.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Egy amerikai szövetségi esküdtszék kedden 167 millió dollár megfizetésére kötelezte az NSO Group, izraeli kémprogramgyártó céget. Azzal vádolják őket, hogy feltörték a WhatsApp alkalmazást és a felhasználók adatait szétküldték – jelentette a Washington Post. Az ítélet hat éven át tartó jogi csatározásokat követően született, és a legnagyobb büntetés, amelyet valaha egy kémprogramgyártó cégre kiszabtak.
Az esküdtszék a kaliforniai Oaklandben kétnapos tanácskozás után hozta meg döntését. A bíróság 440 ezer dolláros kártérítést ítélt meg a WhatsApp anyavállalatának, a Meta-nak is.
Phyllis Hamilton bíró már decemberben úgy döntött, hogy az NSO megsértette az amerikai számítógépes csalásról és visszaélésről szóló törvényt és egy hasonló kaliforniai törvényt. Az NSO a hírhedt Pegasus kémprogramját használta arra, hogy mintegy 1400 felhasználó adataival visszaéljen a WhatsAppon keresztül. Az áldozatok között újságírók, emberi jogi aktivisták és kormánytisztviselők is voltak.
Az átverés
Az NSO rosszindulatú vírust küldött a WhatsApp szerverein keresztül, hogy eltérítse az áldozatok telefonjait. Hamilton bírónő ítéletében azt mondta, hogy az NSO felelős a Meta rendszereinek feltöréséért is. Emellett szankcionálta a vállalatot, amiért az nem volt hajlandó megosztani a forráskódját a tárgyalás során.
A Meta elmondta, hogy alkalmazottai több mint 400 000 dollárt költöttek az NSO kibertámadásai ellen. A vállalat várhatóan fellebbezni fog az ítélet ellen.
A Pegasus kémprogram felhasználói beavatkozás nélkül képes használni az eszközöket. Titkosított üzeneteket, e-maileket, fényképeket és egyebeket lop el – nyom nélkül. A bírósági bizonyítékokból kiderült, hogy az NSO 140 fős kutatói csapatot működtetett, amely iPhone-ok, androidos telefonok és népszerű alkalmazások kihasználására összpontosított.
2018 és 2020 között az NSO többször is támadást indított a WhatsApp ellen, annak ellenére, hogy a platform többször blokkolta őket. Az egyik kulcsfontosságú frissítés azután történt, hogy a Meta benyújtotta a keresetét, ami megerősítette az NSO támadásait.
Az NSO vezérigazgatója, Yaron Shohat azt mondta, hogy a vállalat 2024-ben 12 millió dollárt, 2023-ban pedig 9 millió dollárt veszített a büntetések miatt.
Az ügyben most először tettek tanúvallomást az NSO vezetői az amerikai bíróságon. Az ügy egyben történelmi pillanatot jelent a globális kémprogram-használat és a digitalizáció elleni küzdelemben.
Az NSO Groupot az izraeli katonai hírszerzésben dolgozó személyek alapították és működtetik ma is. A vállalat kutatási és fejlesztési csapata túlnyomórészt az izraeli katonai hírszerzés egykori munkatársaiból áll, akik közül sokan a 8200-as egységben, Izrael elit kibernetikai hírszerző egységében szolgáltak.
Újabb adatvédelmi botrány az USA-ban, 15 perc alatt feltörte egy hacker a TeleMessage rendszerét
(Quds News Network nyomán Szent Korona Rádió)