Az ENSZ különmegbízottja összefoglalta, hogyan használja Izrael fegyverként a víz megvonását. A terrorállam ezzel a „csendes, de halálos bombával” is példátlan népirtást hajt végre a palesztin néppel szemben.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Pedro Arrojo-Agudo, az ENSZ biztonságos ivóvízhez és csatornázáshoz való joggal foglalkozó különmegbízottja „csendes, de halálos bombának” nevezte, hogy Izrael lerombolja a gázai vízinfrastruktúrát és megvonja a tiszta vízhez való hozzáférést, ezáltal higiéniai problémákat és visszatérő betegségeket is okozva a térségben.
Súlyos válságot okozott Izrael
Arrojo-Agudo megjegyezte, hogy a Gázában rekedt 2,1 millió ember vízválsággal küzd, és Izrael a régió vízügyi infrastruktúrájának mintegy 70 százalékát lerombolta.
„A régió szinte teljes lakossága vagy alig jut vízhez, vagy a víz veszélyesen szennyezett”.
Izrael 2023 októbere óta blokád alá vonta az élelmiszert, a vizet, az áramot és más alapvető szükségleti cikkeket, majd a válság teljesen irányíthatatlanná vált, miután Izrael elvágta a víztisztító telepek és kutak működtetéséhez szükséges üzemanyaghoz való hozzáférést is.
A különmegbízott kijelentette, hogy a vízrendszerek szándékos pusztítása azt jelenti, hogy Izrael „fegyverként használja a vizet.”
„A vizet fegyverként használják, de nem egy másik hadsereg vagy milícia ellen, hanem a civilek ellen. Az emberek ivóvizének elvágása egyenlő azzal, hogy egy szörnyű csendes bombát dobnak rájuk. Csendes, de halálos.”
Ismertette továbbá, hogy a gázai vízinfrastruktúra elleni izraeli támadások a napi vízhozzáférést személyenként 5 literre csökkentették, ami nem elegendő a normális életvitelhez. Hangsúlyozva, hogy a rendelkezésre álló víz nagy része nem iható:
„A legsúlyosabb probléma az, hogy ennek a szűkös víznek a nagy része a túlzott sótartalom és az ürülék miatt nem iható”.
Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) adatait felidézve Arrojo-Agudo elmondta, hogy az 5 év alatti gyermekek hasmenéses megbetegedései 2024. december elején egy hét alatt 40 ezerről 70 ezer fölé emelkedtek egy hét alatt. Megnőtt az olyan járványok veszélye, mint a vérhas és a kolera, a víz magas sótartalma pedig veseelégtelenséget és a szervezet kiszáradását okozza.
Mi volt a helyzet 2023 októbere előtt?
A különmegbízott elmondta, hogy már a háború előtt is Izrael 15 éves blokádja megakadályozta, hogy Gáza a szennyvíztisztító telepek építéséhez vagy karbantartásához szükséges anyagok 70 százalékát importálja. Az izraeli blokád a háború előtt a talajvíz szennyezéséhez vezetett. „A háború után az infrastrukturális létesítmények nagy részét lebombázták és lerombolták. Azonban még bombázás nélkül is áramkimaradások akadályozzák a létesítmények egy kis részének működését.
Minden 4500 emberre mindössze egy zuhanyfülke és minden 220 emberre egy WC jut”.
Arrojo-Agudo emlékeztetett arra, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök – és háborús bűnös -, valamint más izraeli tisztviselők bejelentették, hogy a támadások kezdete után azonnal leállítják a lakosság víz-, élelmiszer- és gyógyszerellátását. A gázai víz- és csatornázási infrastruktúra izraeli célba vétele pedig nem véletlen.
Így lopják a zsidók a vizet
A különmegbízott felhívta a figyelmet továbbá a ciszjordániai vízkészletek izraeli ellenőrzésére, és kijelentette, hogy „a hegyvidéki területeken lévő forrásokból származó víznek csupán 20 százaléka származik izraeli területről”, de Izrael „az összes víz 89 százalékát elkobozza”.
Izrael a vízszállító rendszeren keresztül eltereli a Jordán folyó folyását, és nem engedi meg a palesztinoknak, hogy megközelítsék a folyó partját. A víz jelentős részét a Negev-sivatagban lévő gyapotföldek öntözésére használják, és exporttermékeket hoznak létre belőle.
Izrael a 2008-2009-es támadások során mintegy 1000 vízkutat és 243 vízszivattyú-létesítményt semmisített meg Gázában, de a mostani támadások jóval súlyosabbak, mint a korábbiak. Ez nem egy háború megnyerésére irányuló stratégia, Izraelnek a palesztin vízügyi infrastruktúrával szembeni magatartása
„csak akkor hatékony fegyver, ha civilek ellen alkalmazzák”.
A vízkészleteket a múltban is használták fegyverként konfliktusok során, de a gázai helyzet más: „Máshol az emberek elmenekülhetnek. De a gázai emberek milliói számára ez nem opció”. Ez a helyzet egy szabadtéri börtönhöz hasonlít, ahol az embereket „egyik helyről a másikra űzik, majd ott is lebombázzák őket”, és
ami történt, azt az emberiség történelmében „példátlan katasztrófaként” jegyzik majd fel.
Ahhoz, hogy a palesztinok fellélegezhessenek, tűzszünetnek, majd sürgős humanitárius segítségnyújtásnak kellene következnie: „Nemcsak a gázai háborúnak, ennek az agressziónak és a népirtásnak kell véget vetni, hanem az illegális megszállásnak is” – mondta a különmegbízott. Humanitárius folyosókat kell nyitni az üzemanyag, a víz és az orvosi ellátás bejutásának lehetővé tétele érdekében. Arrojo-Agudo felszólította az országokat, hogy követeljék a humanitárius jog betartását, és vonják felelősségre Izraelt a palesztinai akcióiért.
A Netanjahu-kormány „etnikai tisztogatást és a palesztinok földjeikről való elűzését akarja”,
és a tel-avivi kormánynak nincs meg a politikai akarata a kérdés megoldására.
A segélyszállítmányok hiánya miatt megsokszorozódtak a fosztogatások a Gázai övezetben
Újabb nagyszabású mészárlásra készül Izrael Gázában: mozgósították a tartalékosaikat is
(Anadolu Ajansı nyomán Szent Korona Rádió)