A kutatók a forrásvizekben is mértek a határérték kétszeresénél nagyobb koncentrációt. Folyóink, tavaink, kútjaink is mind gyomirtóval mérgezettek. Annak ellenére, hogy a glifozát már bizonyítottan mérgező a vízi, növény-és állatvilágra, illetve rákkeltő az embereknél.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Egy 2019-es kutatásból derült ki, hogy minden magyar tájegységben megtalálták a vizekben a gyomirtó szert, de az eredményeket nem hozták nyilvánosságra.
Tavakban, folyókban és a talajvízben is kimutatható a glifozát nevű gyomirtó szer Magyarországon egy 2019-ben készült kutatás szerint. Ennek eredményei csak most, az Átlátszó közérdekű adatigénylése után kerültek nyilvánosságra.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által megbízott szakértők hat évvel ezelőtt a felszíni vizekből 1700, felszín alattiakból 1200 darab mintát vettek országszerte. A vizsgált talajvízminták 14 százalékában volt jelen a glifozát és bomlásterméke (amino-metil-foszforsav, AMPA). A minták 2,5 százaléka határérték feletti koncentrációban tartalmazta a gyomirtó szert.
A cikk szerint az ország minden tájegységében volt pozitív minta, jellemzően az intenzív mezőgazdasági művelés alatt álló területeken. A Balaton-felvidéken mezőgazdasági területeken kívül eső részen, forrásvizekben is mértek a határérték kétszeresénél nagyobb koncentrációt. A kutatók úgy fogalmaztak: „megdöbbentő tény”, hogy a határérték többszörösét tapasztalták a vízművek által üzemeltetett, 130-160 méter mély kutak esetében is.
A felszíni vizekből – folyókból és tavakból – származó minták háromnegyedében volt jelen a glifozát és az AMPA, s ezek közel felében határérték feletti koncentrációt találtak.
Az Átlátszó megjegyezte: a szer emberi egészségre kifejtett hatásairól évek óta szakmai és társadalmi vita folyik. A vízi környezetre kifejtett káros hatás azonban már egyértelműen bizonyított. Ezért a glifozát-tartalmú termékeken a „Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz” figyelmeztető címkét kell elhelyezni.
Mérgező az emberre, állat-és növényvilágra is egyaránt
Korábbi cikkünkben már kifejtettük, hogy a világszerte szántóföldi és kertészeti kultúrákban használt vegyületet 2015-ben az ENSZ rákkutatási ügynöksége, az IARC a „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” kategóriába sorolta.
2019-ben a Kaliforniai Egyetem és a Washingtoni Egyetem kutatói korábbi esettanulmányokat alapján arra jutottak, hogy 41 százalékkal nőtt a non-Hodgkin limfóma (az immunrendszert támadó, rosszindulatú daganatos megbetegedés) kialakulásának esélye a munkájuk során glifozát hatóanyagú szerekkel dolgozó embereknél.
GMO uralta művilág – a glifozáttal teli gyomirtók miatt évtizedek óta nő a koraszülöttek aránya
(HVG nyomán Szent Korona Rádió)