Az alábbiakban olyan, közelmúltban történt eseteket emelünk ki, amelyekben meglepően sok a közös. Mindegyik Spanyolországban történt, és az incidensek migráns fiatalok agresszív viselkedéséből származó zsarolások, támadások gyengébb társaik, vagy ellátóik ellen. Az ország ezzel a migránspolitikával rég aláírta saját halálos ítéletét.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Algériai migráns támadt kiskorú társára és ellátóira
Meg akarta ölni egyik kiskorú társát, majd megsebesítette egy befogadóközpont dolgozóit egy migráns Spanyolországban. Az erőszakos incidens Palma de Mallorcán történt, ahol egy 18 éves, algériai származású migránst tartóztatott le a rendőrség emberölési kísérlet és testi sértés vádjával. A fiatal migráns egy másik, szintén az intézményben élő, szülei nélkül Spanyolországba érkezett kiskorú migránst próbált meg megölni, miközben több szociális munkást is bántalmazott, akik a támadás megakadályozására siettek a helyszínre.
A hatóságok tájékoztatása szerint a támadó már órákkal a történtek előtt zaklatta a gyereket. Végül a fürdőszobában, fogmosás közben hátulról rávetette magát, arcon ütötte, majd megpróbálta megfojtani egy, a harcművészetekből ismert fojtófogással, amely rendkívül veszélyes, ugyanis másodperceken belül eszméletvesztéshez, sőt akár halálhoz is vezethet.
A támadást észlelve több nevelő azonnal a helyszínre sietett, hogy megmentse a fiút. A támadó azonban őket is többször megütötte, és a kiérkező rendőrökkel is rendkívül agresszívan viselkedett. Miután sikerült megfékezniük és megbilincselniük, megpróbált elmenekülni, de végül sikerült letartóztatni.
A támadás során megsérült kiskorú migráns, valamint az agressziónak kitett szociális munkások mindannyian orvosi ellátásra szorultak.
Madridban tizenkét migráns fiatalt tartóztattak le ugyanezért
Legutóbb április elsején az egyik madridi befogadóközpontban tartóztattak le tizenkét fiatal migránst, mert először egymásra, majd a gondozóikra támadtak.
A melillai központban is pénzt követelve ellátóikra támadtak a migránsok
Ramadán végi ünnepségen tört ki zavargás a kiskorúakat ellátó melillai befogadóközpontban. A történtek kapcsán Farkas Vajkot, az Alapjogokért Központ (AK) madridi irodavezetőjét kérdezte a Magyar Nemzet a spanyolországi migrációs helyzetről.
Zsebpénzt akartak a ramadán végi ünnepségen, de nem kapták meg, ezért zendülést csináltak a migráns fiatalok a melillai befogadóközpontban.
Az esetről két szakszervezet, a CC.OO. és a CSIF adott ki hivatalos közleményt. Az általuk közzétett dokumentumból kiderült, hogy az intézményben lakó tinédzsereket a ramadán végi ünnepség alkalmából ruhával ajándékozták meg, de ezt kevesellték, és fejenként tíz euró zsebpénzt is követeltek.
A dolgozók ezt azonban megtagadták, mire a kiskorúak agresszióval reagáltak: megtámadták a gondozókat és a biztonsági őröket, akik közül volt, aki orvosi ellátásra szorult. A konfliktus olyan mértékben eszkalálódott, hogy csak a kiérkező csendőrök tudták helyreállítani a rendet.
A melillai támadás fizikai és szóbeli agresszióban nyilvánult meg, a migráns fiatalok
eltorlaszolták az intézmény bejáratát, majd kövekkel és más tárgyakkal dobálták meg az alkalmazottakat, valamint az intézmény vezetőjét is.
Tájékoztatásuk szerint a hatóságok beavatkozása utáni rend csak látszólagos volt, ugyanis a verbális fenyegetések tovább folytatódtak. Ráadásul attól tartanak, hogy a helyzet tovább súlyosbodik, miután a helyi szociális és egészségügyi hatóságok felülbírálták a központ döntését és végül odaadták a kiskorúaknak a pénzt.
A szakszervezetek élesen bírálták ezt a döntést, hangsúlyozva, hogy ezzel veszélyes precedens született: az erőszakkal kicsikart engedményekkel ugyanis a legrosszabb magatartást mutató fiatalokat jutalmazták. A dolgozók szerint enélkül is gyakoriak voltak az erőszakos incidensek az intézményben, de ez az eset várhatóan csak tovább súlyosbítja majd a helyzetet.
Felmerült, hogy mégsem jó ötlet tömegesen befogadni a migráns fiatalokat
Ismét előtérbe került a gyermekvédelmi intézmények biztonsági protokolljának kérdése, különösen az olyan “befogadóközpontok” esetében, ahol a fiatal lakók jelentős része traumatikus múlttal érkezik, és komoly pszichés problémákkal küzd.
Közben a szocialista (PSOE) Pedro Sánchez kormánya a közelmúltban módosította a bevándorlási törvényt annak érdekében, hogy el tudjanak szállítani a Kanári-szigetekről és Ceutából négyezer kiskorú migránst, hogy tehermentesítsék a két régió “befogadórendszerét”. Ezeket a migráns gyerekeket és fiatalokat a többi autonóm közösségben fogják szétosztani.
A jobboldali Vox közben minden követ megmozgat, hogy ezt megakadályozza, ugyanis egyre több a gond a migránsgyerekekkel; nem véletlen, hogy egyetlen autonóm régió sem akarta már önként átvállalni őket. A párt azt követeli, hogy zárják be az összes, kiskorúaknak fenntartott létesítményt, és azonnali hatállyal küldjék vissza őket származási országukba, a szüleikhez.
Az Alapjogokért Központ irodavezetője szerint sincs rendben, ami Spanyolországban folyik
Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ (AK) madridi irodavezetője szerint a Melillában történt eseményekről szóló hír két problémára is rávilágít.
“Az egyik a spanyol köznyelvben ‘mena’-nak nevezett, szülői felügyelet nélkül érkező kiskorú, fiatalkorú illegális migránsok kérdése. Ma Spanyolországban több mint 50 ezer fiatalkorú bevándorló van szülői felügyelet nélkül; csak 2024-ben közel ötezren érkeztek egyebek mellett Marokkóból, Szenegálból, Gambiából és Algériából, döntő többségük fiú, fiatal férfi, és mindössze kétszáz lány. Elhelyezésük, és a róluk való gondoskodás nemcsak megterheli a spanyol intézményrendszert, de az összeomlás szélére sodorta azt.“
Farkas hozzáfűzte: nem véletlen, hogy folyamatos politikai vita zajlik Spanyolországban azzal kapcsolatban, hogy hogyan osszák szét ezeket a kiskorúakat a tartományok között. Értelemszerűen mindenki arra törekszik, hogy minél kevesebbet kelljen befogadnia, mert valójában nem tudnak velük mit kezdeni.
Nehezen kezelhetőek, folyamatosak az összetűzések, az erőszak a befogadóközpontokban. A mostani melillai eset, hogy egy kis zsebpénzért akár fizikai erőszakot, halálos fenyegetéseket is alkalmaznak, nem egyedülálló.
(Magyar Nemzet nyomán Szent Korona Rádió)