Kína úgy látszik egyre komolyabban veszi a Tajvan kérdést. Trump pedig híresen Kína ellenes. Mi lesz még ebből?
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A Tajvan körüli kínai katonai hadgyakorlatok célja a sziget függetlenségét követelő szeparatisták megbüntetése – közölte a kínai védelmi minisztérium csütörtökön. A tárca csütörtöki pekingi sajtótájékoztatóján Vu Csian szóvivőt arról kérdezték, hogy a kínai hadsereg közelmúltbeli műveletei válaszlépések voltak-e Laj Csing-te tajvani köztársasági elnök kijelentéseire, valamint a Tajvan és az Egyesült Államok közötti közeledésre.
Vu megerősítette, hogy a hadsereg a csapatok harci képességeinek tesztelése és a harckészültség fokozásának céljából, haditengerészeti és légi egységeivel közös hadgyakorlatot hajtott végre a sziget körül. „Ez egy erőteljes büntetés a »tajvani függetlenség« elemei ellen, valamint nyomatékos figyelmeztetésül szolgál a külső beavatkozó erők számára. A lépés teljes mértékben jogos és szükséges” – fogalmazott a szóvivő. Arról is beszélt, hogy a kínai hadsereg „bármikor készen áll a harcra”, és eltökélt szándéka, hogy minden szakadár kísérletet meghiúsítson.
A tajvani elnök a közelmúltban azt mondta, hogy a Tajvani-szoros két oldala nem alárendeltje egymásnak, a szárazföldi Kínát pedig „idegen ellenséges erőnek” nevezte. Peking az ilyen megnyilatkozásokat rendszerint szeparatista retorikának minősíti. A Kínai Népköztársaság saját részének tekinti a kínai kommunisták polgárháborús győzelme, 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és többször leszögezte: kész akár erővel is egyesíteni a két területet. Ezzel párhuzamosan Peking fokozta katonai tevékenységét a terület körül.
Versenyfutás Tajvanért – A távol-keleti konfliktus lehetséges vetületei
(444 nyomán Szent Korona Rádió)