Bár a legutóbbi információk szerint a fővárosi tulajdonú BKM Zrt.-nek elővásárlási joga van Rákosrendező területére a dubaji befektetők előtt, mégis most úgy tűnik kútba ugorhat a terv. Ugyanis jelentős összeg hiányzik a főváros kasszájából, amiről úgy fogalmaztak: “majd kigazdálkodják.”
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Budapest élni kívánt elővásárlási jogával a Rákosrendező területére, amit már a kormány is elismert. Azonban vita alakult ki a finanszírozás körül. A főváros szerint a Budapesti Közművek (BKM) hulladékkoncesszióból származó bevételeiből fedeznék az összeget, a MOHU viszont ezt vitatja.
Karácsony Gergely főpolgármester a rákosrendezői területért fizetendő vételárát a Budapesti Közművek Zrt. által fedezné, amely a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű (MUHA) értékesítéséből származó bevételekből teremtené elő a szükséges összeget – írja az Index.
A főváros tervei szerint a finanszírozás egyik alapja a hulladékkoncesszióból származó bevétel. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője úgy véli, hogy a Budapesti Közművek rendelkezik elegendő forrással a telek megvásárlására.
„A MOHU-tól van erre pénzünk. A Budapesti Közművek (BKM) a hulladékkoncesszióból származó bevételeiből fizeti ki az összeget”
– nyilatkozta az Indexnek.
A MOHU azonban más állásponton van
A cég az MTI-nek kijelentette, hogy a hulladékkoncesszióból származó bevételek felhasználása kötött. Tájékoztatásuk szerint a MOHU Budapest 50 százalékos tulajdonrészének felvásárlásáért összesen 39 milliárd forintot fizettek ki a BKM-nek. Ebből azonban 17 milliárd forintot kizárólag a közös tulajdonú MOHU Budapest fejlesztésére lehet fordítani, amelyet letéti számlán kell tartani.
A MOHU közleménye így szól:
„Vitézy Dávid pontatlanul fogalmazott – a hulladékkoncesszióból származó bevételekből biztosan nem vásárolhatja meg Budapest Rákosrendezőt.”
Hangsúlyozták, hogy a fennmaradó összegeket is az uniós támogatásokkal összefüggésben kell felhasználni, tehát a főváros nem költheti el szabadon.
A főváros ennek ellenére kitart a terve mellett. Az Index értesülései szerint a BKM-nél maradt 22 milliárd forint a MOHU általi felvásárlásból, amely fedezi az első, 12,7 milliárd forintos részletet. A második részlethez szükséges 17,8 milliárd forint előteremtése viszont további bevételeket igényel. A főváros közölte:a második részlethez szükséges további 8,5 milliárd forintot majd kigazdálkodják.
A helyzet tehát még mindig tisztázásra vár: míg Budapest szerint az első részlet rendelkezésre áll, addig a MOHU szerint a pénz felhasználása korlátozott.
Megszületett a megállapodás Rákosrendezőről, kiterjesztik az együttműködést az Emírségekkel
(hirado.hu nyomán Szent Korona Rádió)