Az üvegszáloptikás drónok, amik gyakorlatilag egy nagyon vékony és könnyű “kábelt” húznak maguk után, megzavarhatatlanok az ellenség számára. Habár maga a technológia nem új, csak az FPV drónokon történő alkalmazása, mégis jelentős változást hozhat az orosz-ukrán háborúban. Miközben egyes országok még csak ismerkednek a drónok alkalmazásával, és küzdenek a rendszerbeállításukkal, addigra az orosz-ukrán háborúban folyamatosak az újítások, és elavulttá teszik a korábbi (akár féléves) drón hadviselést.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az üvegszáloptikás drónok képesek 20 kilométerre behatolni az ellenséges vonalak mögé anélkül, hogy az elektronikus hadviselés célpontjává válnának, mivel ezek az alacsony magasságban repülő drónok akár 20 kilométer hosszú üvegszáloptikai kábelt is hordozhatnak, lehetővé téve a nagy felbontású képekkel támogatott precíziós csapásokat.
A felderítés mellett ezek a drónok bombákat, robbanóanyagokat vagy páncéltörő robbanófejeket szállíthatnak támadó küldetésekre. Az E-Banshee drón például egy hat propelleres üvegszálas modell, amit sikeresen teszteltek bombaszállításra, bár egy 10 kilométeres kábel összegabalyodott egy próba során.
Egyébként ez a technológia nem újdonság, például a Maljutka egy olyan fejlesztés volt, amit szintén kábelről irányítottak, húzta maga után kilövés után. Igaz, akkor még egy háromeres kábelzet kellett és jóval kisebb hatótávot tudott megtenni, illetve értelemszerűen nagy szögkitérésű manőverekre alkalmatlan volt, nem úgy, mint egy FPV drón, amit VR-szemüvegen keresztül, a drón szemszögéből tudnak irányítani.
Kulcsfontosságú jellemzői
- Akár 20 kilométeres hatótávolság az ellenséges vonalak mögött
- Alacsony magasságban repülnek, elkerülve a felderítést és elfogást
- Nagy felbontású képalkotás precíziós csapásokhoz
- Érzéketlenek az elektronikus hadviselésre
Olekszandr Szirszki, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka január 5-én bejelentette, hogy Ukrajna 2024 decemberében több mint 54 000 orosz célpontot támadott meg, amelyek 49%-át kamikaze drónokkal hajtották végre. Szirszki megjegyezte, hogy Oroszország fokozta az optikai szálas drónok használatát, ami jelentős kockázatot jelent a csapatok biztonságára nézve. Hozzátette, hogy Ukrajna is elkezdte hasonló technológia alkalmazását.
Tanulmányok azt mutatják, hogy az orosz-ukrán háborúban az elektronikus hadviselési eszközök a drónok 75-90%-át semlegesítették, a pilóta és a drón közötti rádiókapcsolat zavarásával – ez az, amit egy üvegszáloptikás drónnal viszont nem lehet megtenni.
Az üvegszáloptikás drónok előnyei
Az üvegszáloptikás FPV (first person view) drónokat valós időben lehet irányítani belső nézetből, a drón szemszögéből az drónkezelő által viselt szemüvegen keresztül. A üvegszáloptikai kábel segítségével képes továbbítani nagy felbontású videót, rádiójelek használata nélkül, ezáltal észlelhetetlenek, immunisak az elektronikus zavarásra.
Ezek a drónok alacsony magasságban repülnek, elkerülve az akadályokat és csökkentve a légvédelmi tűznek való kitettséget, ellentétben a rádióvezérelt drónokkal. A rendszer tartós üvegszálas orsót használ, amely repülés közben letekeredik, fenntartva a biztonságos kapcsolatot. A nagy felbontású kamerákkal felszerelt felderítő drónok kritikus előnyt nyújtanak az ellenséges pozíciók felderítésében.
A pilóta parancsai és a videóadatok fényjelekként (fényhullámok) továbbítódnak az üvegszálas kábelen keresztül nagy sebességgel.
A detailed demonstration of FPV drone with fiber optic control developed by Chinese Skywalker Technology.
Depending on the flight range requirement, the drone is offered with 1, 5 and 10 km cable reels.
The 5 km cable reel weighs 1.1 kg. pic.twitter.com/2D210lCx5G
— Clash Report (@clashreport) August 19, 2024
Hátrányai
Az üvegszálas kábelek használata növeli a drón súlyát és csökkenti hatótávolságát, valamint lassabb sebességet eredményez a rádióvezérelt drónokhoz képest, a kábel összegabalyodhat, és korlátozottabb a manőverezhetőség 45 fokos szöget meghaladó fordulóknál.
Míg a rádióvezérelt drónok 5-200 kilométeres (3-124 mérföldes) tartományban működhetnek, az üvegszálas vezérlésű drónok 20 kilométeres (12,4 mérföldes) tartományra korlátozódnak.
Ukrajna több üvegszáloptikás drónt is tesztelt
- A 20 km-es hatótávolságú HCX (Argus 30) 1,2 kg súlyú és 4 kg-os hasznos terhet bír.
- A Khyzak REBOFF 5-10 km-es kábelhosszal rendelkezik, és akár 2 kg robbanóanyag szállítására alkalmas.
- A hat propelleres E-Banshee modell bombaszállításra tesztelve, egy alkalommal összegabalyodott a 10 kilométer hosszú kábel.
- Az 5 km-es hatótávú Black Widow Web 10 2 kg robbanóanyag hordozására képes.
Január 2-án pedig az Ukrán Védelmi Minisztérium bejelentette több mint 12 helyben gyártott drón tesztelését, amelyek közül mindegyik képes akár 3 kilogramm (6,6 font) szállítására.
Oroszország arzenálja
Oroszország 2024 óta alkalmazza a Knyaz Vandal of Novgorod (KVN) drónt, amely orosz források szerint 20 km-es hatótávolsággal rendelkezik, 3,5 kg robbanóanyag szállítására képes, valamint PG-7V páncéltörő lövedékkel felszerelt (amelyet az RPG-7 vállról indítható páncéltörő eszközökben használnak). Egy Ukrajnában elfogott KVN drón 10,8 kilométer hosszúságú üvegszálas optikai kábellel rendelkezett. Ukrán szakértők szerint a KVN drón hasonlít a kínai gyártmányú Skywalker modellre és valószínűleg importálták, amint azt az elfogott drónon található kínai nyelvű címkék jelzik.
Oroszország emellett használja a Piranha-5 és Piranha-13 drónokat, valamint a ZALA által fejlesztett Product 55 üvegszáloptikás kamikaze drónt.
Kihatás a csatatérre
Az üvegszáloptikás drónok 20 kilométeres “tiltott zónát” hoznak létre a páncélozott járművek számára, mivel észlelhetetlenek, felderítetlenek és immunisak az elektronikus hadviselésre. Ebben rejlik az erejük, ez a képesség megzavarja a páncélos támadásokat és korlátozza a védelmi intézkedéseket.
Az európai vezetők már tárgyalnak, akár 100 ezer katonát küldenének Ukrajnába
(Anadolu nyomán Szent Korona Rádió)