Rekordszámú, több mint 470 millió gyermek él válságövezetben az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) jelentése szerint. A szervezet hangsúlyozza, hogy 78 éves fennállása alatt a 2024-es év minden tekintetben egyike volt a legrosszabb éveknek a válságövezetben élő gyermekek számára.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A világon élő gyermekek 19 százaléka, vagyis 470 millió gyermek él válságövezetben, további 47 millióan pedig arra kényszerültek, hogy elhagyják otthonukat – derül ki az UNICEF legfrissebb, pénteken kiadott jelentéséből.
A szervezet a Global Peace Indexre hivatkozva kiemelte, hogy a második világháború óta soha nem volt ennyi konfliktus a világban, mint most például Ukrajnában, a Gázai övezetben, Mianmarban, Haitin és Szudánban. Ennek eredményeképpen emelkedett a kilencvenes években mért 10 százalékról a mostani 19 százalékra a konfliktuszónákban élő gyermekek aránya.
2024 szinte minden tekintetben egyike volt a legrosszabb éveknek a válságövezetben élő gyermekek számára az UNICEF 78 éves fennállása óta
– jelentette ki Catherine Russell, a szervezet ügyvezető igazgatója az MTI szerint.
Az UNICEF igazgatója kiemelte, hogy harcok sújtotta térségekben élő gyermekek az egészségügyi szolgáltatások, például oltások hiányával kell szembenézniük, miközben sokan halnak vagy megsebesülnek meg a harcokban, a lányokat pedig szexuális erőszak is gyakran éri. Utóbbival kapcsolatban a jelentés kiemeli Haitit, ahol 1000 százalékkal nőtt a gyermekek ellen elkövetett, bejelentett szexuális erőszakos cselekmények száma.
Becslések szerint emellett több mint 52 millió, válságövezetben élő gyermek volt kénytelen kimaradni az iskolából. Az infrastruktúra tönkretétele és az iskolák környékén uralkodó ingatag biztonsági helyzet pedig csak rontott az állapotokon. A konfliktuszónákban élő gyermekek mentális állapota is rossz a szeretteik elvesztése, az erőszaknak való kitettség és otthonaik megsemmisülése miatt.
Nem szabad hagyni, hogy egy teljes generáció váljon az ellenőrizetlenné váló konfliktusok járulékos áldozatává
– hangsúlyozta Catherine Russell.
2024 a legrosszabb év a gyermekek számára minden tekintetben
Nem csak az iskolából kimaradás, a gyermekek mentális állapotának romlása és a kritikus egészségügyi helyzet a legrosszabb a háborús zónákban a gyermekekre nézve. Ugyanis az UNRWA jelentései szerint Gázában óránként megöl egy gyermeket Izrael!
Az UNRWA jelentései szerint Gázában óránként megöl egy gyermeket Izrael. pic.twitter.com/Cu9UNzEx9y
— Szent Korona Rádió (@szkrcom) December 27, 2024
Az egészségügy összeomlásának végzetes következményeit jelenleg a gázaiak tapasztalják meg a legerőteljesebben. Ugyanis az izraeli, sokszor kórházakat ért bombázások miatt decemberben az utolsó intenzív osztály is leállt.
Gázában több mint 1000 gyermeknek amputálták a végtagjait az UNICEF szerint
Izrael háborújának valódi arca: újszülöttek hűltek ki a menekülttáborban
(Index nyomán Szent Korona Rádió)