Villám gyorsan küzdötték át magukat az észak-koreaiak egy két kilométer széles aknamezőn Kurszknál, majd legázolták az ukrán védőket. Az észak-koreai rohamcsapat a beszámolók szerint nem ejtett foglyokat. Ugyanis mindenkit megöltek.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Moszkva fokozza a katonai nyomást a mintegy 1300 kilométer hosszú ukrán fronton. „Eszkalacija nyeizbezsna” – az eszkaláció elkerülhetetlen, írja a Kreml-közeli RIA Novosztyi. Vlagyimir Putyin szerint az idő nem alkalmas a tárgyalásokra – ukrán-NATO feltételekkel. Egyes nyugati biztonsági tartalomszolgáltatók már „Ukrajna-végjátékról” írnak. Trump le akarja zárni az Ukrajna-dossziét, Zelenszkij pánikban van – vélik. Az észak-koreai katonák Kurszknál jelentek meg – elitalakulatokról lehet szó.
Ukrán részről maga Zelenszkij elnök jelentette be, hogy legalább 11 támadó cirkálórakétát a Nyugattól kapott F-16-os többcélú, 4+ generációs vadászbombázók közreműködésével semlegesítettek. A másik oldal pedig közölte, hogy
a kurszki betörés színhelyén bevetettek egy észak-koreai rohamcsapatot. Az észak-koreaiak létszámát nem közölték, de legalább egy zászlóaljnyi különlegesen képzett katonáról lehetett szó, akik több mint háromszáz ukrán behatolóval végezhettek.
– írta Vlagyimir Romanov, a Lenta.ru haditudósítója. Oleg Carjov volt ukrán parlamenti képviselő megerősítette a Romanov által leírtakat. Hozzátette, hogy az észak-koreaiak nem különleges rendeltetésű erőknek (SzpecNaz), hanem „felderítő zászlóaljaknak” nevezik magukat.
Reakciók a külföldi rohamcsapat akciójára
Ez az előrenyomulás Kurszknál szokatlan és a modern hadviselés alapvető morális szabályával ellentétes megjegyzéseket váltott ki többekből:
Saját halottaikat és sebesültjeiket magukkal vitték a csapásmérés után, és nem ejtettek foglyokat.
Ez utóbbi annak burkolt kifejezése, hogy a magukat megadó és esetleg sebesült ukrán katonákat a helyszínen kivégezhették. Ha ezek a hírek igazak, az európai, NATO-hadszíntereken új, minden eddiginél keményebb és kíméletlenebb ellenfél jelent meg.
Észak-koreai katonák – elitalakulatokat küldhettek Ukrajnába
Szélvészgyorsasággal küzdötték át magukat az észak-koreaiak egy 2 kilométer széles aknamezőn, majd villámgyorsan legázolták az ukrán védőket – írta a kurszki terület Plehovo falvánál történt akcióról egy katonai blogger. Az egész akció nem tartott tovább három óránál. Az észak-koreaiak csak könnyű kézifegyverekkel voltak felfegyverezve. A történtek rácáfolhatnak az amerikai és NATO-tisztek becsmérlő megjegyzéseire is, amelyekkel az észak-koreaiak felkészültségét, harcértékét illették.
Az észak-koreai katonaság hatékonysága egészében véve kérdéses.
– írja az egyik legtekintélyesebb amerikai katonai think-tank, a CSIS két szakértő szerzője, Mark F. Cancian, az USA tengerészgyalogságának nyugalmazott ezredese és a koreai származású Chris H. Park, a Johns Hopkins egyetem kitüntetett szakdiplomása, biztonságpolitikai elemző. Mint ahogy korábban hasonló megnyilvánulások láttak napvilágot az Ukrajnában harcoló oroszországi haderő katonái képességeivel, felkészültségével, fegyverzetével kapcsolatban is.
Nekünk nem úgy tűnik, mint ami kérdéses. Persze azt hozzá kell tenni a történethez, hogy az ukrán frontvonalon olyan képzetlen emberek harcolnak, akiket enyhén szólva könnyű legyőzni egy olyan csapatnak, akik normális kiképzésen vettek részt. Ukrajna alig tud már embert mozgósítani. Nem ez az első előrenyomulás Kurszknál, az észak-koreai katonák korábban is hajtottak végre akciókat a területen.
Kijev bevetette az F-16-osokat
Ukrajnának már mintegy két repülőszázadnyi F-16-osa lehet, de csak most érkezett az első hivatalos bejelentés a gépek bevetéséről. Csaknem egytucatnyi, ukrán célpontok ellen indított orosz cirkálórakétával is végezhettek Zelenszkij elnök nem pontosított bejelentése szerint. Összesen 93 rakétát – zömmel Kalibr és H-101-es cirkálórakétákat indítottak az oroszok, amelyből 81-et az ukrán védők leszedtek. Hogy mivel, arról nincsenek információk.
Megérkezett Ukrajnába Dániából🇩🇰 az F-16-os vadászgépek✈️ második szállítmánya – jelentette be Volodimir Zelenszkij.🇺🇦
ℹ️The Islander pic.twitter.com/GH8d9nOuR2
— Szent Korona Rádió (@szkrcom) December 8, 2024
Őrületes kockázat NATO-csapatokat vinni Ukrajnába
Ám továbbra is az ukrajnai háború legnagyobb veszélyét a NATO és Oroszország közti közvetlen fegyveres konfliktus jelenti. Ha ilyen kirobbanna, az szinte automatikusan vezetne egy nukleáris világháborúhoz. Ukrajnába – elsősorban francia kezdeményezésre – NATO-csapatokat vezényelnének akár több tízezres nagyságrendben. Egy magas rangú volt NATO-tisztviselő szerint legalább negyvenezer NATO-katonát, öt dandárt vezényelnének Ukrajnába békefenntartónak. Ám hogy mindez a NATO kereteiben folyhasson, a szervezet alapszabálya szerint valamennyi NATO-tagnak el kell a tervezetet fogadnia. Ettől még a valós helyzet nagyon messze van. Nem teljesül egyelőre a kiindulási alap sem: az Ukrajna és Oroszország közötti tartós tűzszünet. Ez a hatalmas NATO-csapatmozgás az Ukrajna és Oroszország közti frontvonalat érintené.
Oroszországi feltételezések szerint itt, a vélhető fegyverszüneti vonal mentén sorakoznának fel a NATO-csapatok, hogy biztosítsák azt, megakadályozva a két fél harcérintkezését.
Emiatt figyelmezteti ismételten Moszkva a franciákat, hogy
- az Oresnyik rakétarendszer nem nukleáris robbanófejes változatának elsődleges célpontjai Franciaország (például Párizs, Toulon, Marseille) katonai létesítményei lehetnek.
- Washington szerint a romániai Deveseluban, illetve
a lengyelországi Redzikowóban, az amerikai haditengerészet kezelésében lévő Aegis Ashore ballisztikus rakétaelfogó rendszerek képesek az Oresnyik-rendszerek elfogására. - Egyes szakértők szerint ezt akarják elkerülni az orosz rakétások, amikor a lehető legközelebb (Belorussziába) telepítenék az Oresnyikokat.
- Amúgy is kritikus időket élnek, mert a deveselui stabil, épületekbe épített Aegis Ashore rendszert átépítik, karbantartják, renoválják.
- Helyette járművekre telepített THAAD rendszerek működnek. Amelyek hasonlók, némely paramétereik még jobbak is az Aegis Ashore-énál.
Ám nem létezik 100 százalékos találati biztonsággal működő rakétaelfogó rendszer.
Az alábbi videó észak-koreai katonákat mutat a kurszki frontvonalon.
Kétezer ukránt kerítettek be Kurszknál, ahová az észak-koreaiak is megérkeztek
Oroszország és Észak-Korea azonnali kölcsönös katonai segítséget előíró szerződést kötött
(vg.hu nyomán Szent Korona Rádió)