Új közbeszerzést írtak ki, melyben 12 dunántúli vasútállomás átalakítására keresnek vállalkozókat, hogy azok megfeleljenek polgári és katonai kettős felhasználásra. Az állomások többsége a hegyeshalmi és a szombathelyi vonalakon található.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
„Nyugat-magyarországi TEN-T vasútállomások alkalmassá tétele polgári és katonai kettős felhasználásának előkészítő munkáira partner kiválasztása.”
Ezzel a címmel jelent meg kedden az uniós közbeszerzési értesítőben a MÁV felhívása. A pályázó alapfeladata a megvalósíthatósági tanulmány, a költség-haszon elemzés, a környezeti hatástanulmány, az építési engedélyezési tervek elkészítése és a szükséges engedélyek beszerzése lesz majd.
Mintegy 11 dunántúli vasútállomás érintett a projektben, amely többek között 113 darab kitérő vágány cseréjét, több mint 21 kilométernyi vágány és két kilométernyi felsővezeték építését jelent majd.
Az érintett állomások:
- Almásfüzitő
- Komárom
- Nagyszentjános
- Hegyeshalom
- Várpalota
- Hajmáskér
- Boba
- Murakeresztúr
- Sárbogárd
- Dombóvár
- Kiskorpád
Az ajánlatokat január 13-ig várják.
Már ennyiből kiderül a lényeg, de a MÁV-csoport honlapján további részletek olvashatók a projektről.
Ezek szerint a katonai célú fejlesztések öt vonalat érintenek:
1. sz. Budapest–Hegyeshalom–országhatár vasútvonalon Almásfüzitő, Komárom, Nagyszentjános, Hegyeshalom
20. sz Székesfehérvár–Szombathely vasútvonalon Várpalota, Hajmáskér, Veszprém és Boba
(Veszprém nem szerepel a most kiírt közbeszerzési felhívásban. A nyugat-dunántúli megyeszékhely állomásának átalakítása valószínűleg külön pályán fut.)
30. sz. Budapest–Székesfehérvár–Nagykanizsa–Murakeresztúr vasútvonalon Murakeresztúr
40. sz Budapest–Pusztaszabolcs–Pécs vasútvonalon Sárbogárd, Dombóvár
41. sz. Dombóvár–Gyékényes vasútvonalon Kiskorpád.
Nagy átalakításokra lesz szükség a vasútállomásokon
Az is kiderül, hogy a projekt az Európai Unió és a NATO égisze alatt fut a „védelmi igények és a meglévő uniós politikák, különösen a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) közötti szinergiák növelésére” a „katonai mobilitásra vonatkozó cselekvési tervvel összhangban”.
A kiválasztott 12 helyszínen ezen technikai előírások egyike nem teljesül:
- a vágányokon a megengedett tengelyterhelés kisebb, mint az elvárt 22,5 tonna
- a vasútállomás nem alkalmas 740 m hosszú vonat fogadására,
- a katonai előírások szerinti szintidőn belül a ki- és berakodás a megfelelő hosszúságú vágányok vagy a szükséges vágánykapcsolatok hiánya miatt nem teljesíthető,
- a biztosítóberendezés elavult, a megfelelő biztonsági szintet nem biztosítja, időigényes a kezelése, amely miatt az állomások az adott vasútvonalon szűk keresztmetszetet képeznek,
- nem állnak rendelkezésre megfelelő méretű homlok- és oldalrakodók.
Ha befejeződnek a munkák, a kiválasztott 12 dunántúli helyszín nemcsak a fenti előírásokat teljesíti, de polgári célokat is szolgál, merthogy a rakodóterületek közforgalmú rakodásra is alkalmasak lesznek.
Ezen kívül „akadálymentességet szolgáló peronmagasság, korszerű vizuális és hangos utastájékoztatás is létesül, szükség szerint megújulnak az állomási előterek, P+R és B+R létesítmények jönnek létre, és a megfelelő zajvédelem is biztosított lesz”.
A tervek – amelyekre 2,2 milliárd forintot szánnak uniós forrásokból – elkészítési határideje 2026 februárja, az építkezések ezután kezdődnek majd.
Nincs köze az Orosz-ukrán háborúhoz
A helyszíneket még 2019-ben, tehát jóval az Orosz-ukrán háború kitörése előtt választották ki a projektleírásban meg nem nevezett „biztonsági szolgálatok”, azaz gyaníthatóan nincs közvetlen összefüggés a magyar katonai fejlesztések és az ukrán háború között.
A magyar honvédelmi miniszter tegnap egy Facebook-videóban jelentette be, hogy légtérvédelmi eszközök telepítését rendelte el az ország északkeleti, Ukrajnához legközelebb fekvő részébe, miközben a német hadsereg országszerte kiképzéseket tart a vállalatoknak, háborúra felkészítve őket.
Ukrajnában kötnek ki a Magyarországra szánt fegyverszállítmányok
Novák Előd a Magyar Honvédség túlárazott beszerzéseiről kérdezte a honvédelmi minisztert
(Nyugat nyomán Szent Korona Rádió)