Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az első hidrogénhajtású harckocsi lehet
A dél-koreai Hyundai Rotem, a Hyundai leányvállalata bemutatta a világ első hidrogénüzemű harckocsi-koncepcióját, amely a hadtörténelem egyik legfejlettebb harci járműve lehet. A hidrogén üzemanyagcellás K3 névre keresztelt alapharckocsi a Koreai Köztársaság hadserege (ROKA) számára azt jelenti, hogy a páncélozott járműflottában a hagyományos dízelmotorokat fenntarthatóbb energiaforrások váltják fel. A dél-koreai Védelmi Fejlesztési Ügynökség és más nemzeti kutatóintézetek közreműködésével fejlesztett K3 sorozatgyártása már 2040-ben megkezdődhet – írja az Interesting Engineering.
Több lépcsőben történik a fejlesztés
Az átállás a dízelről hidrogénre persze nem egy csettintésre történik majd: a K3 első prototípusai várhatóan hibrid rendszert alkalmaznak, amely a hidrogén- és dízelmotorokat kombinálja. A Hyundai Rotem a K3-at így is “következő generációs harckocsiként” képzeli el, amely erősebb tűzerőt, fejlettebb irányítási funkciókat és nagyobb túlélőképességet nyújt a jövőbeli hadműveletekben. A harckocsi lopakodó technológiákat, önvezető funkciókat, dróntámogatást és egy 130 mm-es simacsövű főágyút integrál egybe, így a harctér egyik legfélelmetesebb fegyverévé válhat. A fenntarthatóság mellett a hidrogén üzemanyagcellás technológia fontos taktikai előnyöket is biztosít. A K3 hidrogénrendszere ugyanis jelentősen csökkenti a zaj- és hőkibocsátást, így javítja a rejtőzködő képességett. A tank ezen kívül jobb gyorsulást, mobilitást és üzemanyag-hatékonyságot kínál, ráadásul a mozgó alkatrészek csökkenésének köszönhetően a karbantartási igény is csökken. A K3 még a nehéz terepeken is könnyebben tud közlekedni, vagyis a hagyományos alapharckocsiknál valóban egy egy sokoldalúbb és ellenállóbb katonai eszközről beszélünk – ha egyszer megvalósul.
Jól megtervezett harckocsi lesz
A Hyundai Rotem tervei szerint a K3 üzemeltetése minimum három fős személyzetet igényel majd – egy sofőrt, egy parancsnokot és egy tüzért –, akiket a jármű elején egy páncélkapszulában helyeznek el, a lőszertárolótól a biztonság érdekében jól elkülönítve. A harckocsi fő tűzerejét egy távirányítású, 130 mm-es sima csövű ágyú adja, amellyel akár az 5 kilométeres hatótávolság is elérhető, és amelyet fejlett páncélzat egészít ki – ez utóbbi moduláris acélból, kerámiából és kompozit anyagokból áll.
A támadóképesség további erősítése érdekében a K3 többcélú, irányított páncéltörő rakétákkal (ATGM) is fel lesz szerelve, amelyek pedig akár 8 kilométeres hatótávolságot is elérhetnek, mind a látóvonalban, mind akár azon is túl. A toronyra szerelt távirányítású fegyverállomás, amely 12,7-30 mm-es fegyvereket is képes kezelni, további rugalmasságot biztosít, így a K3 a legkülönbözőbb harci helyzetekhez is hozzápasszintható.
(raketa.hu nyoman Szent Korona Rádió)
Átfogó haderőfejlesztés: Hol tart most a Magyar Honvédség az eszközök tekintetében?