Lengyelország menekítette haza az Északi Áramlat felrobbantóit

A németek elfogatóparancsot adtak ki, a lengyelek mégis segítették az Ukrajnába való visszamenekülést.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Németország arra kérte a lengyel hatóságokat, hogy vegyék őrizetbe az Északi Áramlat elleni merénylet gyanúsítottjait, akiknek azonban a lengyelek szerint inkább „kitüntetést kellene kapniuk” – írja a Meduza. Miután a lengyel ügyészség közölte, hogy a németek kérése ellenére nem intézkedhet az Északi Áramlat felrobbantásával vádolt ukrán búvárral szemben, Berlin a kormányhoz fordult, ám ott is elutasították a The Wall Street Journal cikke szerint.

Németország júniusban küldött elfogatóparancsot Lengyelországnak a vezetékek felrobbantásával gyanúsított ukrán búvár, Vlagyimir Zsuravlev ellen. A lengyel ügyészség megtagadta az intézkedést, amíg a belbiztonsági hivatal nem vizsgálja ki az ügyet. Ekkor avatkozott be egy Olaf Scholz német kancellár vezette német miniszteri küldöttség. Július 2-án Varsóba látogattak, ahol megbeszélést tartottak Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel és társaival.

A németek arra kérték lengyel kollégáikat, hogy szerezzenek érvényt az elfogatóparancsnak. Egy magas rangú lengyel tisztviselő azonban azt mondta német kollégájának, hogy minden potenciális gyanúsítottat, aki szerepet játszhatott a vezeték megsemmisítésében, „ki kellene tüntetni, nem pedig letartóztatni” – írja a WSJ. A napokban egyébként hasonló szellemben tett közzé posztot a közösségi oldalán maga Tusk is.

Július 6-án a szóban forgó ukrán gyanúsított autóval elhagyta Lengyelországot Ukrajna felé, mondta a nyomozást ismerő forrás. Jelenleg a többi gyanúsított is Ukrajnában tartózkodik, amely nem adja ki állampolgárait.

A The Wall Street Journal szerint a gázvezetékek aláaknázására irányuló műveletet 2022 májusában találta ki ukrán tisztek egy csoportja. Volodimir Zelenszkij elnök kezdetben jóváhagyta a tervet, de a CIA, miután tudomást szerzett róla, arra kérte, hogy hagyjanak fel a művelettel. Az ukrán elnök kérte az előkészületek leállítását, de Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők akkori főparancsnoka figyelmen kívül hagyta a parancsot.

Volodimir Zsuravlev mellett két másik ukrán állampolgárt is gyanúsítanak a robbantásokban való részvétellel: a Scuba Family búváriskola alapítóit, Jevhen Uszpenszkijt és feleségét, Szvitlanát. Az asszony tagadja, hogy köze lenne a robbantásokhoz, azt állítja, hogy 2022 szeptemberében Kijevben tartózkodott.

Orvosi vizsgálat se kell, automatikusan mennek a frontra az ukrán fiatalok

(444 nyomán Szent Korona Rádió)