Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...
Texas WhatsApp

Texas állam pert indított a WhatsApp ellen – Átverés a titkosítás?

Texas állam pert indított a Meta tulajdonában lévő WhatsApp ellen, mert a vád szerint félrevezette a felhasználókat az alkalmazás titkosításával kapcsolatban. A texasi főügyész szerint a platform azt állította, hogy senki nem férhet hozzá a beszélgetésekhez, miközben a kereset szerint a vállalat „gyakorlatilag az összes” kommunikációhoz hozzáférhetett bizonyos formában, írta meg a Magyar Jelen.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítve a háborús hírekkel és a nagyvilág történéseivel

A pert Ken Paxton texasi főügyész indította, aki szerint a Meta és a WhatsApp megtévesztő módon reklámozta az úgynevezett végpontok közötti titkosítást (end-to-end encryption). A kereset pénzbírságot és a texasi felhasználók adatainak kezelésére vonatkozó korlátozásokat is követel.

A Meta természetesen tagad. Andy Stone, a vállalat szóvivője szerint a vádak hamisak, és a WhatsApp továbbra sem képes elolvasni a felhasználók titkosított üzeneteit.

Az ügy azonban ismét ráirányította a figyelmet arra a kérdésre, amelyet egyre többen tesznek fel világszerte: valóban létezik-e digitális magánszféra a nagy technológiai platformokon?

A történetre azonnal reagált Pavel Durov, a Telegram alapítója is, aki a saját platformján kemény hangvételű üzenetet tett közzé:

„A WHATSAPP TITKOSÍTÁSA ÓRIÁSI CSALÁS.”

Durov szerint Texas pere bizonyítja, hogy a Meta félrevezette a felhasználókat a magánszféra védelmével kapcsolatban. Posztjában arra is utalt, hogy a WhatsApp alapítója korábban maga is elismerte: „eladták a felhasználók adatvédelmét”.

A Telegram vezetője természetesen saját platformját állította szembe a Meta rendszerével:

„MARADJ BIZTONSÁGBAN — MARADJ A TELEGRAMON!”

A digitális adatvédelem kérdése az elmúlt években már messze túlmutat egy technológiai vitán. A közösségi oldalak, üzenetküldők és mesterségesintelligencia-rendszerek korában a személyes kommunikáció gyakorlatilag globális vállalatok infrastruktúráján zajlik. Miközben ezek a cégek folyamatosan a „biztonság” és „titkosítás” szlogenjét használják, a felhasználók többsége valójában semmit nem lát abból, hogy pontosan milyen metaadatok, biztonsági mentések vagy háttérfolyamatok férhetnek hozzá kommunikációjukhoz.

A mostani texasi per ezért nem pusztán egy amerikai jogi ügy. Sokkal inkább egy újabb figyelmeztetés arra, hogy a digitális szabadság és a magánélet védelme egyre inkább politikai és geopolitikai kérdéssé válik.

Különösen érdekes, hogy a botrány közepette éppen Durov szólalt meg, akit az elmúlt években több nyugati ország hatóságai is nyomás alá helyeztek a Telegram működése miatt. A platform alapítója többször állította: a kormányok és titkosszolgálatok világszerte szeretnének nagyobb hozzáférést a privát kommunikációhoz.

Akár igaza van, akár nem, a kérdés egyre aktuálisabb: ha még a „titkosított” kommunikációban sem bízhatnak meg teljesen az emberek, akkor hol húzódik a határ biztonság, megfigyelés és szabadság között?

„Higgyük el, nem kémkedik utánunk” – kikapcsolhatatlan a WhatsApp MI funkciója

Texas sem kér a gyermekek egészségkárosításából: betiltják a közösségi médiát

(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)

Telegram-posztjaink (2026.08.04.)

Mészáros-közeli vezetőt ültettek volna az M1 élére; iskolai bombariadóval „hálálta meg” a befogadást egy ukrán; halálos dróncsapás egy fekete-tengeri strandon

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 5.

Így lőtte lábon magát Amerika – Kulcsfontosságú alapanyag hiányzik a vadászgépek gyártásához

Miközben minden erejével igyekszik fenntartani hegemón hatalmát az USA a ...

Militarizált övezet

2026. 08. 4.

Telegram-posztjaink (2026.08.02.)

Több ezren maradnak meleg víz nélkül Paks leállításával; két ember meghalt az Ozora Fesztiválon; a libanoni települések földig rombolását ünneplik a zsidók

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 3.

Jékely Zsombor

Véletlen lenne? Megbízott főigazgató lett Tarr Zoltán sógora

Ott folytatódik a nepotizmus, ahol az előző kormány abbahagyta? Régi ...

Belföld

2026. 08. 1.

HVIM

Figyelmeztet a HVIM: Szexuális felvilágosítás helyett a gyermekek megrontása jöhet

Közleményt adott ki a HVIM – Magyar Ellenállás arról, hogy ...

64

2026. 07. 31.

Telegram posztjaink (2026.07.31.)

Leáll Paks, pedig lettek volna megoldások; 500 liter gázolajért törölte a körözést egy ukrán toborzó tiszt; fél év alatt 28 ezer fővel csökkent Magyarország népessége – Telegram-posztjaink (2026.07.31.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 31.