Nem engedték megtartani az izraeli Héber Egyetem történésze, Alexander Yakobson „Diverzitás és demokrácia az izraeli társadalomban” című, várhatóan izraeli propagandisztikus előadását az ELTE diákjai. A magyarországi cionista helytartóság nevében felelősségre vonást követel mások mellett Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, és megszólalt Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter is.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Hangos tiltakozás miatt kellett félbeszakítani egy izraeli történész előadását az ELTE Bölcsészettudományi Karán (BTK) hétfőn – a „Diverzitás és demokrácia az izraeli társadalomban” című kurzus első alkalma így végül el sem kezdődhetett. A tiltakozók távozásra nem voltak hajlandók, az egyetem pedig az esemény felfüggesztéséről döntött.
A „Diverzitás és demokrácia az izraeli társadalomban” című, angol nyelvű, háromrészes kurzus első alkalma lett volna október 16-án. Az eseményt az ELTE hebraisztika szak szervezte, a megjelenteket Bíró Tamás, a szak oktatója köszöntötte, majd átadta a szót Yakobson professzornak. A hallgatóság körülbelül húsz főből állt, köztük öten palesztin kendőt viseltek. Egyikük angolul azt kiabálta, nem fogja hagyni, hogy „politikai propaganda” hangozzon el az egyetemen, „a népirtás mellett”.
Yakobson próbált velük vitatkozni, de nem sokra jutott. A szervezők felszólították a kiabálókat a távozásra, de ők ennek nem tettek eleget. A kiérkező biztonsági szolgálat sem tudta rendezni a helyzetet. Az egyetem dékáni hivatalának állásfoglalása szerint, amennyiben az eseményt saját hatáskörben nem tudják zavartalanul megtartani, az előadást fel kell függeszteni – így végül ez történt. A szervezők később arról tájékoztatták a hallgatókat, hogy a kurzus várhatóan online formában folytatódik – hiszen egy meetingen egyszerűen lenémíthatják a tiltakozókat.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a közösségi oldalán arról tájékoztatott: felszólította az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vezetését, hogy haladéktalanul vizsgálja ki a felsőoktatási intézményben történteket.
„Magyarország békés ország”, és aki Magyarországra jön, annak ezt tiszteletben kell tartania – írta a miniszter, mintha a béke nagykövete lett volna a népirtó Izraelről ódákat zengő professzor. Hozzátette: a kormány elkötelezett abban, hogy ez így is maradjon, hogy erre a világon mindenhol bizton számíthassanak – mármint az elvakult cionizmusra.
Bejegyzésében Hankó Balázs közzétette a Darázs Lénárd rektornak írt levelét is, amelyben a történtek kivizsgálásán túl arra szólítja fel az intézmény vezetését, hogy vonja felelősségre az érintett egyetemi polgárokat, továbbá gondoskodjon arról, hogy a jövőben valamennyi kurzus, előadás és nyílt rendezvény során biztosított legyen a “békés” egyetemi környezet.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a Facebook-oldalán azt írta: „az egyetemeken az érvek erejét sohasem válthatják fel az erő érvei. Az egyetemeken a véleménynyilvánítás szabadsága sohasem jelentheti mások véleményének elhallgattatását”.
“Az igazságtalanság börtöne” – naponta kínozták a palesztinokat az izraeli börtönökben
Palesztinpárti tüntetők fogadták az izraeli válogatottat Oslóban
(Index nyomán Szent Korona Rádió)