Amerika korlátozta Ukrajna fegyverhasználatát: visszavonta az engedélyt az amerikai gyártmányú ATACMS-rakéták alkalmazására. A Fehér Ház szerint ezzel a lépéssel a háború befejezését kívánják előmozdítani.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Washington korlátozza a nagy hatótávolságú fegyverek ukrajnai bevetését Oroszország ellen.
A Pentagon ugyanis visszavonta azt az engedélyt, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal mélyen Oroszország területe ellen csapásokat mérjen. A Trump-adminisztráció döntése a háború eszkalációjának megakadályozását célozza, és felülírja a korábbi elnöki politikát.
Egy új felülvizsgálati mechanizmus szigorúan korlátozza a Kijevnek szállított amerikai és európai fegyverek bevetését. A rendszer kiterjed a brit Storm Shadow rakétákra is, mivel azok amerikai célmegjelölési adatokra támaszkodnak.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője szerint azzal, hogy Amerika korlátozta Ukrajna fegyverhasználatát, Donald Trump elnök világossá tette, hogy a háborúnak véget kell vetni. Az elnök korábban közösségi médiás bejegyzésben fejtette ki, hogy Ukrajnának nincs esélye a győzelemre, az oroszországi csapások pedig csak súlyosbítják a helyzetet.
A korlátozás nem érint minden fegyvertípust. Az Egyesült Államok továbbra is támogatja Ukrajnát más eszközökkel, köztük légvédelmi rendszerekkel és 145 kilométeres hatótávolságú GMLRS rakétákkal, amelyeket Ukrajna saját határain belül vethet be.
Amerikai tisztviselők szerint Ukrajna ATACMS-készletei mára korlátozottak.
Trump fontolgatja Tomahawk cirkálórakéták küldését Ukrajnának
Nem úgy alakult a Trump-Putyin találkozó Alaszkában, mint tervezték
(karpathir.com nyomán Szent Korona Rádió)