csütörtök, december 18, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

40 perc alatt lezajlott az isztambuli tárgyalás

A szerda esti isztambuli tárgyalás célja az volt, hogy előrevigye az orosz-ukrán háború rendezését, azonban eddig nem sok sikert értek el.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A mindössze 40 perces találkozón az orosz delegációt Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezette, míg az ukrán delegáció élén Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) új titkára állt, aki az elő két fordulóban védelmi miniszterként vezette a küldöttséget. A török házigazda szerint Ibrahim Kalin, az MIT török hírszerzés vezetője, valamint Metin Gürak vezérkari főnök is jelen volt a mostani megbeszélésen.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője már előzetesen igyekezett mérsékelni a megbeszélésekhez fűzött elvárásokat, mondván, “nagyon nehéz” tanácskozásról lesz szó. A felek álláspontjai “szöges ellentétben” vannak, és senki nem vár “könnyű menetet”. Mindazonáltal az álláspontok lehetséges közelítéséről beszélt egy tűzszünet feltételeit illetően. Mindehhez “hatalmas diplomáciai munkára” van szükség – fogalmazott Peszkov. “Természetesen nagyon nehéz megbeszélés lesz”, s “természetesen nem számítok a csodák sorába tartozó áttörésre”.

Az ukrán tárgyalóküldöttség soraiból az hangzott el, minden attól függ, hogy “Oroszország felhagy-e ultimátumok állításával, és konstruktív álláspontra helyezkedik-e”. Volodimir Zelenszkij szintén csillapította az immáron harmadik tárgyalási fordulóhoz fűzött elvárásokat.

Zelenszkij korábban kijelentette, hogy az ukrán küldöttség ragaszkodni fog az azonnali és teljeskörű tűzszünethez. Emellett hangsúlyozta , hogy Kijev számára elsődleges fontossággal bír a hadifogolycserék bővítése, az elhurcolt gyermekek visszatérése, valamint egy Vlagyimir Putyin elnökkel tartandó csúcstalálkozó előkészítése. A Kreml utóbbit nem zárta ki, azonban megállapodást követel egy béketervről.


Az álláspontok meglehetősen távol állnak egymástól

Megyinszkij a harmadik fordulót követő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ukrán féllel megállapodtak egy újabb fogolycseréről. “Folytatva a hadifoglyok cseréjét, megállapodtunk abban, hogy hamarosan mindkét oldalról legalább 1200 további hadifoglyot cserélünk ki” – ismertette.

Időközben az orosz védelmi minisztérium arról adott hírt, hogy szerdán befejezték a június 2-i isztambuli tárgyalás során elért megállapodásban rögzített, második nagyszabású hadifogolycserét. “Jelenleg az ukrán-fehérorosz határon befejeződik a hadifoglyok utolsó, mindkét oldalról mintegy 250 személyt érintő cseréje. Így befejeződött a második, példátlanul nagyszabású, mintegy 1200 főt érintő csere” – mondta ennek kapcsán Megyinszkij.

Felidézte egyben: Oroszország több mint 7000 ukrán katona holttestét adta át eddig Ukrajnának. “A halottak holttesteinek cseréje megvalósult. Azon erkölcsi megfontolás alapján, hogy az elesett katona holttestét a szülőföldjén kell eltemetni, több mint 7000 holttestet adtunk vissza az ukrán félnek” – mondta Megyinszkij. Hozzáfűzte, hogy az orosz fél “kis számban visszakapta a sajátjait”. Az orosz elnöki tanácsadó megjegyezte, hogy Oroszország további 3000 ukrán katona holttestének átadását vetette fel a tanácskozáson. “Amint az ukrán fél technikailag készen áll a fogadásukra, a halottak maradványait a Vöröskereszt segítségével átadjuk Ukrajnának” – tette hozzá.

Az orosz elnöki tanácsadó elmondta, hogy a felek hosszasan megvitatták memorandumokban rögzített álláspontjaikat az ukrajnai rendezésről. “Az álláspontok meglehetősen távol állnak egymástól. De megállapodtunk abban, hogy fenntartjuk a kapcsolatot” – mondta.

Oroszország egyben felajánlotta Ukrajnának, hogy – idő és az adófizetők pénzének megtakarítása végett – a delegációkon belül három munkacsoportot hozzanak létre az online munkához – politikai, katonai és humanitárius kérdésekben. Megyinszkij szerint “az ukrán fél vállalta, hogy megfontolja ezt a javaslatot”.

Oroszország felvetette azt is, hogy vissza lehetne térni egyes frontszakaszokon a rövid – 24-48 órás – szünetekhez a harctevékenység során, hogy a egészségügyi csapatok felvehessék a sebesülteket, illetve elesett katonák holttesteit.

Oroszország mindemellett kész az ukrán hadsereg katonai állományát és az egyéb kategóriába tartozó személyeket kicserélni az Ukrajna által a Kurszki területen foglyul ejtett civilekre – közölte Megyinszkij.

Mikor nyernek már végre? – Dugin az orosz-ukrán béketárgyalások margójára

Lezajlott az eddigi legnagyobb fogolycsere az orosz-ukrán háború kitörése óta

(Kuruc.info nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

„A fiúk javítóintézetében egy napot bírtam, nem vállaltam. Azt, aki másnap érkezett, megölték”

Szilvay Gergely, a Mandiner munkatársa megosztotta a Szőlő utcában...

Újabb exkluzív felvétel a Szőlő utcából, a “gyerekek” majdnem megfojtották egymást (VIDEÓ)

Az ellenzék szánalmas plüssmackós tüntetéseit követően a Vadhajtások elkezdte...

Februártól kétszer annyi lesz a készpénzfelvétel ingyenes határa

Évek óta probléma, hogy az inflációval nem növekedett arányosan...

Zsidó pofátlanság: Gázai tömegsírok felett ég a hanukaláng

A Gázai övezetben a világ cinkos hallgatása mellett a...

Másfajta felvételek is napvilágot láttak a Szőlő utcából: tömegverekedések az intézetben (+VIDEÓ)

A balos médiának mániája, hogy részleteket kiemeljen a történetekből,...

Kategóriák

Újabb exkluzív felvétel a Szőlő utcából, a “gyerekek” majdnem megfojtották egymást (VIDEÓ)

Az ellenzék szánalmas plüssmackós tüntetéseit követően a Vadhajtások elkezdte...

Februártól kétszer annyi lesz a készpénzfelvétel ingyenes határa

Évek óta probléma, hogy az inflációval nem növekedett arányosan...

Zsidó pofátlanság: Gázai tömegsírok felett ég a hanukaláng

A Gázai övezetben a világ cinkos hallgatása mellett a...

Másfajta felvételek is napvilágot láttak a Szőlő utcából: tömegverekedések az intézetben (+VIDEÓ)

A balos médiának mániája, hogy részleteket kiemeljen a történetekből,...

Nem digitális heroin kell a gyerekeknek, hanem egészséges fejlődés: jön az AI az iskolákba

Palkovics László kormánybiztos szerint a "gyermekeink jövője múlik azon,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55