Friedrich Merz német kancellár nemrégiben bejelentette, hogy a kormány 1000 új harckocsi beszerzését tervezi új dandárok felállításához. Azonban van ekkora kapacitás a német hadiipar gyárainál?
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Csakhogy a Leopard 2 iránti kereslet ugrásszerű növekedése súlyos korlátokba ütközik: a motorhiánytól kezdve a páncélacél hiányáig számos problémával küzd a német hadiipar.
Motorgyártás:
2023-ig a Rolls-Royce Power Systems évente mindössze 8 darab Leopard 2-es motor előállítására volt képes.
Mára a termelés ugyan megduplázódott, és 2031-ig 450 új dolgozó felvételét tervezik, de a gyártás üteme még így is csupán havi néhány darab. Ráadásul az új típus, a 10V199-es motor, várhatóan csak 2026-ban kerül forgalomba.
Páncélacél-hiány:
Németország szinte teljes mértékben a svéd SSAB acélgyár szállítmányaitól függ, miközben a hazai gyártók — mint a Dillinger Hütte vagy a Salzgitter — nehezen felelnek meg a katonai tanúsítási követelményeknek.
Még a jelenlegi leterheltség mellett is egész Európa összesen legfeljebb évi 90–100 harckocsit képes legyártani — ráadásul a páncélacél hiánya miatt legalább 12 hónapos csúszással.
Mindezek fényében a megígért 1000 új Leopard 2-es harckocsi legyártása (figyelembe véve Lengyelország, Németország, Csehország és más országok megrendeléseit is) a mostani kapacitásokkal akár 30 évet is igénybe vehet. Addigra ezek a tankok már elavulnak — de közben a védelmi költségvetésből elköltött milliárdok „a megfelelő kezekbe” kerülnek, ahogy az lenni szokott.
(Rybar nyomán Szent Korona Rádió)