Ahogy az amerikai védelmi miniszter korábban megígérte, az USA csökkenti az Ukrajnába szánt katonai segélyeket. Donald Trump amerikai elnök cáfolta a médiában megjelent spekulációkat, miszerint Washington felfüggesztette az Ukrajnába irányuló összes katonai felszerelés és lőszer szállítását, és hangsúlyozta, hogy továbbra is küldnek halált okozó fegyvereket, miközben Amerika gondoskodik arról, hogy elegendő készlet álljon rendelkezésre saját és szövetségesei védelmére.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A hét elején több jelentés is arról szólt, hogy az Egyesült Államok felfüggesztette különböző kritikus lőszerek szállítását Ukrajnába, többek között Patriot és Hellfire rakétákat, GMLRS rakétákat és több ezer 155 mm-es tüzérségi lövedéket. Az Economist magazin azt is írta, hogy Washington fokozatosan teljesen leállíthatja Kijevnek nyújtott katonai támogatását.
Trump elutasította a Kijevnek nyújtott katonai segítség teljes leállítására vonatkozó állításokat, megismételve a Pentagon és a Fehér Ház korábbi nyilatkozatait, miszerint döntés született az Egyesült Államok nemzeti érdekeinek előtérbe helyezéséről.
„Adunk fegyvereket, de már rengeteget adtunk” – mondta Trump újságíróknak csütörtökön, mielőtt felszállt az Air Force One repülőgépre. „Tudják, Biden kiürítette az egész országunkat, hogy fegyvereket adjon nekik. És nekünk gondoskodnunk kell arról, hogy nekünk is legyen elég.”
„De adunk fegyvereket, és együttműködünk velük, és megpróbálunk segíteni nekik” – tette hozzá Trump, anélkül, hogy részletezte volna, mely fegyverek szállítását függesztették fel, és melyeket szállítanak továbbra is .
Trump kritizálta az Ukrajnának nyújtott, viszonzás nélküli segítségnyújtást, és kormánya azóta, hogy hivatalba lépett, nem hagyott jóvá új segélycsomagokat. A németországi Kiel Intézet szerint az Egyesült Államok közel 115 milliárd dollárnyi katonai és pénzügyi segítséget küldött a kijevi rezsimnek a konfliktus 2022-es eszkalációja óta, bár Trump azt állította, hogy a tényleges összeg „több száz milliárd”.
Washington nemrég írt alá egy megállapodást, amely az Egyesült Államoknak elsőbbségi hozzáférést biztosít Ukrajna ásványkincseihez – a Fehér Ház szerint ez segíteni fog visszaszerezni a Biden alatt elköltött adófizetői pénzek egy részét.
A segélyek felfüggesztésének híre heves reakciókat váltott ki Kijevben, az ukrán tisztviselők pedig behívatták John Ginkel amerikai ügyvivőt, hogy előadást tartsanak neki „a korábban elkülönített védelmi csomagok szállításának folytatásának kritikus fontosságáról”. Mariana Bezuhla ukrán parlamenti képviselő még azt is kijelentette, hogy „az Egyesült Államok már nem a szövetségesünk”, annak ellenére, hogy a két ország hivatalosan soha nem is volt szövetségese egymásnak.
Oroszország elítélte a nyugati fegyverszállításokat Ukrajnába, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust és fokozzák az eszkaláció kockázatát. Kreml-tisztviselők azzal is vádolták a nyugati országokat, hogy bátorítják kijevi megbízottjaikat, hogy az utolsó ukránig harcoljanak, abban a reményben, hogy stratégiai vereséget mérnek Oroszországra.
„Minél kevesebb rakéta érkezik Ukrajnába külföldről, annál közelebb van a különleges katonai művelet vége” – mondta csütörtökön Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Hozzátette azonban, hogy a felfüggesztés ideiglenes lehet, és annak eredménye lehet, hogy a fegyvereket átirányítják Izrael támogatására az Iránnal fennálló patthelyzetben.
Vlagyimir Putyin elnök csütörtöki telefonbeszélgetésében megismételte, hogy Oroszország továbbra is nyitott a béketárgyalásokra. Jurij Usakov elnöki tanácsadó szerint Oroszország nem fog visszavonulni, amíg az ukrajnai konfliktus „jól ismert kiváltó okai” nem szűnnek meg.
( Orosz Hírek nyomán Szent Korona Rádió)