Izrael katonai akciót fontolgat Irán ellen – valószínűleg az Egyesült Államok támogatása nélkül – a következő napokban, még akkor is, ha Donald Trump elnök előrehaladott tárgyalásokat folytat Teheránnal egy diplomáciai megállapodásról, amelynek célja Irán nukleáris programjának korlátozása, közölte öt, a helyzetet ismerő személy az NBC-vel.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Már az amerikai tisztviselők is riadókészültségben vannak, és Izrael Irán elleni támadására várnak. Ha Izrael katonai akciót indít Irán ellen, az valószínűleg az Egyesült Államok támogatása nélkül történne – állítják az amerikai lap forrásai.
Izrael egyoldalú csapása vagy fellépése Irán ellen szakítást jelenthet a Trump-kormányzattal, amely nyilvánosan ellenez egy ilyen lépést, legalábbis egyelőre.
A Trump-adminisztráció jelenleg Irán válaszát várja a nukleáris megállapodás javasolt keretére vonatkozóan, és a cionista showman Trump nemrég nyilvánosan kijelentette, hogy Teherán egyre keményebb álláspontot képvisel a tárgyalásokon.
Az izraeli támadás lehetősége arra késztette a Trump-kormányt, hogy az iráni rakéták, drónok, repülőgépek és egyéb eszközök hatótávolságán belül található összes nagykövetségnek (beleértve a közel-keleti, észak-afrikai és kelet-európai missziókat) utasítást adjon, hogy küldjenek jelentéseket a veszélyről és az amerikaiak és az amerikai infrastruktúra kockázatainak csökkentésére irányuló intézkedésekről – állítja kettő, az ügyre rálátó forrás.
Az amerikai és más tisztviselők riadókészültségben vannak, és Izrael Irán elleni támadásának lehetőségére várnak
– mondták a tisztviselők.
Az egyik fő aggodalom az, hogy Irán várhatóan bármilyen lépésért megtorlást fog alkalmazni az Egyesült Államok személyzete vagy eszközei ellen a régióban. A források és az amerikai tisztviselők nem tudtak arról, hogy az Egyesült Államok részt venne a lehetséges akcióban.
Az Egyesült Államok légi utántöltéssel vagy hírszerzési információk megosztásával tudna támogatást nyújtani, de a források és a tisztviselők állításuk szerint erről sem tudtak semmit.
Az amerikai tisztviselők bejelentették, hogy az alapvetően nem létfontosságú amerikai alkalmazottak önként távozhatnak a régióból. Az amerikai védelmi minisztérium pedig bejelentette, hogy a katonák családjai szintén önként távoznak az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának műveleti területén található helyszínekről.
A CENTCOM parancsnokának, Erik Kurilla tábornoknak csütörtökön lett volna jelenése a washingtoni Capitóliumban, de a meghallgatást szerdán késő este magyarázat nélkül elhalasztották. Egy jól értesült forrás szerint Kurillának a kialakult helyzetre kellett összpontosítania.
Azért támadna Izrael, nehogy Irán megerősítse a légvédelmét
Egy másik lehetséges tényező, ami Izraelt a támadásra ösztönözheti, hogy Irán elkezdte újjáépíteni stratégiai légvédelmét, és az izraeli pilóták által végrehajtott csapások hamarosan exponenciálisan veszélyesebbé válhatnak emiatt. Lehetséges, hogy Izrael hamarosan már nem tud végrehajtani légicsapásokat anélkül, hogy Irán összehangolt stratégiai légvédelme fenyegetné őket.
Michael Knights, a Washingtoni Közel-Kelet-politikai Intézet munkatársa szerint az iraki amerikai nagykövetség nem alapvetően szükséges személyzetének evakuálása üzenetet küld Teheránnak, hogy Trump nem feltétlenül fogja visszatartani Izraelt attól, hogy megindítsa az Irán ellen fenyegetett támadást.
„Arról van szó, hogy megpróbálják rávenni Iránt, hogy tiszteletben tartsa az elnök kívánságait”
– mondta Knights. Irán ugyanis nem tartotta be a Trump által az ország nukleáris tevékenységéről szóló megállapodás megkötésére szabott két hónapos határidőt, és ez frusztrálja őt – tette hozzá.
Knights és egy, az ügyet jól ismerő forrás egyaránt úgy nyilatkozott, hogy nem világos, Izrael most végrehajt-e egy korlátozott katonai csapást, vagy megvárja a nukleáris tárgyalások további alakulását. Trump egyre növekvő frusztrációját fejezte ki Irán álláspontjával kapcsolatban a legutóbbi közvetett tárgyalásokon, Teheránt rugalmatlannak és lassúnak ábrázolva.
„Olyan dolgokat kérnek, amiket nem lehet megtenni. Nem akarnak lemondani arról, amiről le kell mondaniuk”
– mondta Trump hétfőn újságíróknak. „Urándúsítást akarnak, de nem engedhetjük meg az urándúsítást.”
“Kik vagytok ti, hogy eldöntsétek, Iránnak lehet-e urándúsítása?” – Irán kiosztotta Amerikát
(Neokohn nyomán Szent Korona Rádió)