1899 óta először esett a születések száma 700 ezer alá. Becslések szerint 2070-re Japánban a mostani 124 millió helyett már csak 87 millióan élnek.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
1900-ban Japán lakossága 44 millió fő volt, és a születések száma már akkor 700 ezer felett volt – azaz abszolút értékben is több gyerek született akkor, mint most, amikor a lakosság száma csaknem háromszorosa a 20. század elején mértnek.
A demográfiai folyamatok régóta gondot okoznak a fejlett ipari országnak, amely látványosan elzárkózik attól, hogy migrációval pótolja a munkaerőt.
A termékenységi ráta idén 1,15-re esett – azaz minden ezer szülési korban lévő nőre 115 élveszületés jut. A termékenységi ráta 2,1-nél biztosít mérsékelt növekedést. A lakosság az öregedés ellenére 2010-ig növekedett, a csúcson 128 millióan éltek a Magyarországnál négyszer nagyobb területű szigetországban. Azóta négymillióval csökkent a lakosság száma. A születések számának visszaesésével gyorsul a lakosság elöregedése is, az átlagéletkor jelenleg 49,8 év. A szintén fogyatkozó – ráadásul már 1987 óta csökkenő lakosságú – Magyarországon az átlagéletkor jelenleg 43,7 év. (Ez az ezredfordulón még csak 37 volt.)
A fogyatkozás oka többek között az oktatási és a megélhetési költségek növekedése és az is, hogy a dolgozó nőkre sokkal több teher hárul a gyerekvállalással, mint a férfiakra.
Japánban a második világháború után volt a legmagasabb a születések száma. Az 1949-ben 88 milliós lakosság mellett 2,7 millió születést regisztráltak. Ez a szám 2022-ben esett először 800 ezer alá, amit a tavalyi év 700 ezer alá eső negatív rekordja követett.
Végre újra ráragyoghat a Nap a felkelő nap országára? – Visszanyerhetik szuverenitásukat a japánok
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)