A hétfői napon Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, arról beszélt, hogy nemcsak Magyarországra, hanem az egész kontinensre katasztrofális következményekkel járna Ukrajna EU csatlakozása.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Orbán Balázs az Ukrajna uniós tagságáról szóló szavazáshoz kapcsolódó országjáró fórum pécsi állomásán, a rendezvény előtt újságíróknak nyilatkozva arról beszélt, hogy miért probléma Ukrajna EU csatlakozása.
“A magyar emberek látják azt, hogy Ukrajna európai uniós csatlakozása meghatározó stratégiai kérdés Magyarország jövője szempontjából, és kíváncsiak azokra az érvekre és ellenérvekre, amelyek ennek kapcsán elhangzanak” – fejtette ki.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy még a saját mandátumának lejártának vége, vagyis 2029 előtt szeretné Ukrajnát az Európai Unióban látni. Ennek érdekében “a bővítésért felelős biztos egyértelművé tette, hogy több mint ezer bizottsági alkalmazott dolgozik az eljárás, a csatlakozási tárgyalás felgyorsításán” – hívta fel a figyelmet Orbán Balázs.
Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy nemzetközi számítások és elemzések alapján Ukrajna újjáépítése 1000, az ukrán állam működtetése pedig évi 100 milliárd dollárt igényelne, továbbá Ukrajna gazdasági felzárkóztatása is hasonló nagyságrendű összegeket tenne szükségessé.
Kijev eközben “propagandahadjárat alá vonta” azokat az országokat, amelyek nem támogatják a gyorsított felvételét – vélekedett, kifejtve, hogy nemrégiben “egy kívülről szervezett és irányított nyomásgyakorlás indult Magyarország ellen” a Voks2025 szavazás ellehetetlenítése érdekében. Szerinte ezzel akarják elérni, hogy a magyar kormány ne képviselhesse elég erőteljesen a magyarok véleményét.
Szerinte ezzel minden európai uniós tagállam nettó befizetővé válna, az országokba nem áramolnának uniós források, továbbá komoly költségvetési forrásokat kellene biztosítaniuk Ukrajna újjáépítésére és az ukrán állam működtetésére. Ezt a helyzetet mindenféleképpen el kell kerülni – húzta alá.
Őri László (Fidesz-KDNP), a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy jelentős agráriparral bíró térségben mind a gazdák, mind a helyi termékeket fogyasztó emberek rendkívül nehéz helyzetbe kerülnének.
Zelenszkij szerint csak Magyarország áll Ukrajna EU-tagságának útjában
(MTI nyomán Szent Korona Rádió)