A csapadékhiány súlyos szárazsághoz vezet, hazánk még mindig küzd a szárazsággal. Egyre több folyónk, vizünk adja meg magát. Felelős vízgazdálkodással lehetne tenni ellene, mielőtt még visszafordíthatatlan károkat okoz.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Alig maradt víz az Akolszögi Holt-Tiszában. Szinte teljesen kiszáradt, erről tudósított egy alföldi természetbarát férfi.
Bodrogi Attila híradásából kiderül, hogy az utóbbi száraz hónapok és az elmaradt zöldár következtében vészesen kevés víz maradt a Szegvár melletti Akolszögi Holt-Tiszában. A Tisza bal oldali holtága normál, átlagos vízállás (2,5 méter) esetén 52 hektárnyi vízfelületet ölel fel.
Attila megfigyelése alapján 2025. május derekára a vízfelület az átlagosnak hozzávetőlegesen tizedére zsugorodott. A gazdag halállomány helyi horgászok tapasztalata szerint az elmúlt napokban jelentős mértékű pusztulást mutatott. A horgászok a tetemeket elszállították.
A szakaszonként eltérő mértékű halpusztulás oka a vízhiány mellett egy ötödik generációs herpeszvírus miatt is történt. Az elpusztult halak 99 százaléka ezüstkárász volt, írta a Cibakházi Vegyesüzemi Horgász Egyesület.
Természetes vízutánpótlás
Az amatőr meteorológus szerint a víz utánpótlása természetes módon lenne lehetséges, azaz ha a Tisza kilépne medréből és feltöltené a holtág medrét. Erre a közeljövőben esély sincs. A Tisza vízgyűjtőjén nem várható olyan mértékű esőzés, amely jelentős árhullámot hozhatna a folyó alsó szakaszára.
A filmben jól látszik, hogy szinte teljesen kiszáradt a holtág.
Hiányzik a víz
Továbbra is hiánycikk a víz az Alföld nagy részén. Tavaly több hazai tó is szinte a teljes kiszáradás sorsára jutott, 2024 szeptemberében például a Szekszárd melletti Sötétvölgyi-tónál a korábban több méternyi mélységű víztömeg helyén iszapos, sivatagosodó meder tátongott. Ugyancsak tavaly a hódmezővásárhelyi Téglagyári-tavak többsége is szinte teljesen kiszáradt.
Korábban már írtunk róla, hogy a vízgazdálkodás fontossága egyre erőteljesebbé válik hazánkban. Ezért fontos, hogy a csökkenő csapadékmennyiség mellett a korábbi elhibázott lépéseket minél gyorsabban kijavítsuk, különben súlyosabb száradásnak is elébe nézhetünk.
Sürgős változásra van szükség: Filmen mutatták be, hogyan szárad ki hazánk
Magyarország vízgazdálkodásához elengedhetetlen Kárpátalja visszacsatolása (+VIDEÓ)
(Sokszínűvidék nyomán Szent Korona Rádió)