Az Amerikai Egyesült Államok és Törökország közti kapcsolat nem mindig alakult fényesen, most azonban közelítik biztonságpolitikájukat. Trump kormánya ugyanis engedélyezte Erdogannak, hogy több száz millió dollár értékben rakétákat vásároljon a védelmi iparától, Izrael azonban nem örül ennek.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az Egyesült Államok kormánya arról döntött, hogy 304 millió dollár értékben rakétákat ad el Törökországnak. Az összegből a török állam 53 darab korszerű, közepes hatótávolságú levegő-levegő rakétát vesz 225 millió dollárért, valamint 60 darab Block II rakétát 79,1 millió dollárért – közölte az amerikai Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség. Az értékesítés lebonyolítója az RTX Corporation lesz.
Az üzletet még a kongresszusnak is jóvá kell hagynia.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön Törökországba látogatott, hogy részt vegyen a NATO külügyminisztereinek találkozóján. Rubio várhatóan másnap tovább utazik Isztambulba, ahol az orosz és ukrán tisztviselők között a tűzszünetről szóló tárgyalásokon vesz részt.
Az amerikai fegyverek vásárlásának engedélyezése gesztus Törökország részére, amely hiába NATO-szövetséges állam, az Egyesült Államokkal feszültségbe került.
Recep Tayyip Erdogan török elnök ugyanis korábban orosz rakétavédelmi rendszert vásárolt, amelyet Washington rosszall, míg a másik részről Amerika támogatja a szíriai kurd milíciát, amit pedig Ankara tekint fenyegetésnek az országra nézve.
A hét elején a PKK bejelentette, hogy leteszi a fegyvert, amivel véget vet a Törökország ellen 40 éve tartó autonómiatörekvésekért folytatott háborúnak. Ez történelmi lépés, amely megerősítheti Ankara regionális nagyhatalmi törekvéseit.
A NATO két legnagyobb hadseregét az Egyesült Államok és Törökország adják, így kiemelten fontos, hogy az államok jó kapcsolatot ápoljanak.
Ankara már többször jelezte, hogy amerikai F–35-ös harci repülőgépeket vásárolna, ám Washington egyelőre tiltólistára tette számára ezeket, miután Törökország orosz Sz–400-as rakétavédelmi rendszert szerzett be. Ha ezt sikerül megoldani, akkor a szövetségesek közötti védelmi-ipari együttműködés hatalmas növekedésnek indulhat.
A védelmi területen kívül Törökország fontolgatja az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz importjának növelését és Boeing repülőgépeket is vásárolna – jegyezte meg a Bloomberg.
Török F-16-osok repültek rá a légicsapásokat végrehajtó izraeli vadászrepülőgépekre Szíriában
(Világgazdaság nyomán Szent Korona Rádió)