vasárnap, január 11, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Belebukott az elnökválasztási kudarcba a román miniszterelnök, inkább lemondott

A megismételt román elnökválasztás első fordulója után már némi képet kapunk az új felállásról,. Így a jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu (PSD) távozott tisztségéből – írja a Magyar Jelen.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Bejelentette lemondását és a bukaresti kormánykoalíció felbomlását hétfőn Marcel Ciolacu román szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök. Mindezt azután, hogy a kormánykoalíció államfőjelöltje, Crin Antonescu nem jutott be a megismételt román elnökválasztás második fordulójába.

Ciolacu a Szociáldemokrata Párt hétfő délutáni gyűlése után újságírók előtt nyilatkozott. Úgy értékelték, hogy ezzel meghiúsult a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) decemberben létrehozott koalíció egyik alapvető célkitűzése. Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában pedig szerinte a választók nyilvánvalóvá tették, hogy ennek a koalíciónak, „legalábbis ebben az összetételben” nincs legitimitása.

Hozzátette: a PSD arról is döntött, hogy a választóira bízza, kit támogatnak a május 18-i második fordulóban. A két versenyben maradt elnökjelölt közül George Simion AUR-elnököt vagy Nicusor Dan bukaresti független főpolgármestert.

Marcel Ciolacu megerősítette, hogy amíg ő tölti be a PSD elnöki tisztségét, pártja nem fog együtt kormányozni a szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).

Az RMDSZ el akarja kerülni a magyarellenes jelölt győzelmét

Románia új miniszterelnökét várhatóan már a május 18-án megválasztandó új román államelnök fogja kinevezni. Addig a jelenlegi kormány ügyvivőként, korlátozott hatáskörökkel fogja ellátni feladatát. A miniszterelnöki tisztséget pedig a kabinet egyik tagja fogja betölteni, amíg egy új kormány meg nem kapja a bizalmat a parlamenttől.

A magát jobbközép pártként meghatározó, európai néppárti tagsággal rendelkező PNL hétfőn úgy döntött, hogy Nicusor Dant támogatja a román elnökválasztás második fordulójában.

A bukaresti kormányban részt vevő RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor hétfőn videóüzenetben kérte az erdélyi magyar választókat, hogy – Nicusor Danra adott voksukkal – akadályozzák meg egy magyarellenes elnök hatalomra kerülését Romániában.

Véget ért a román választások első fordulója, a magyarellenes AUR jelöltje nyert

(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Csecsemőt erőszakoló, LMBTQP jótékonysági szervezet vezetője szabadult 16 év börtön után

Egy egykor prominens homoszexuális többletjogi propagandista, aki Skóciában egy...

Gyilkosság vagy jogszerű intézkedés? LMBTQP nő akadályozta az ICE tevékenységét Minneapolis utcáin

Nagy felháborodást okozott az elmúlt napokban, hogy 2026 január...

Trump már a venezuelai olaj felhasználásáról áradozik

Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra...

Kategóriák

Csecsemőt erőszakoló, LMBTQP jótékonysági szervezet vezetője szabadult 16 év börtön után

Egy egykor prominens homoszexuális többletjogi propagandista, aki Skóciában egy...

Trump már a venezuelai olaj felhasználásáról áradozik

Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra...

Az ügyészség meghosszabbítaná letartóztatását minden Szőlő utcai gyanúsítottnak

A Szőlő utcai Javítóintézet ügyében bűncselekménnyel vádolt valamennyi személy...

Oresnyik rakétával mértek csapást egy lembergi dróngyárra az oroszok

Csütörtök este az oroszok csapást mértek egy lembergi dróngyárra....

Tombol a vallásgyalázás Nyugaton: közel 150 éves templomból lesz szórakozóhely az USA-ban

Nyugaton egyre erőteljesebben megmutatkozik az a vallásgyalázó tendencia, hogy...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55