Gátlástalan profanizálás, avagy a vallás nem kell, de annak kézzelfogható hagyatéka igen. Hollandiában egy több mint 100 éves templomot alakítanak át uszodává, megtartva a szakrális épületnek szinte minden elemét. Hasonló torontói esetről számoltunk be korábban, amikor is társasházzá alakítottak egy templomot. A hollandok azonban még pofátlanabbul bánnak a felszentelt épületekkel.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Úgy tűnik, a hollandok sem érzik erkölcsi akadályát annak, hogy a szakrális épületeket gátlástalanul profanizálják. A Heerlen városban üresen álló Assisi Szent Ferenc templomot az MVRDV és a Zecc Architecten építészirodák uszodává fogják átalakítani. Most több részletet és friss látványterveket közölt az MVRDV a vallásgyalázó módon „Holy Water” becenévre keresztelt projektről.
A Hollandia déli részén található Heerlenben több mint száz éve épült templom 2023 óta nem fogadja a szertartásokat, és mivel üresen áll, az önkormányzat úgy gondolta, az épületet úgy ahogy van, más célra kellene használni – az erre kiírt tervpályázatot nyerte meg a két említett stúdió.
Mivel Heerlen uszodái egyre zsúfoltabbak, így a tervezők új társadalmi funkció ellátására hivatkozva legitimálják azt, hogy az egyébként nemzeti műemlékként is számon tartott, keresztény szimbólumokat viselő templomot átalakítsák.
Lesújtó adat, de Hollandiában a templomoknak csak mintegy 20 százalékát használják az eredeti céljukra, így aztán a többi, sok száz szakrális épület gyakorlatilag szabad játszóterévé vált a modern építészeknek és cégeknek, akik úgy gondolják, szinte bármivé átalakíthatók azok, és át is alakítják azokat.
“Vízen járás”
Krisztus urunk csodálatos vízen járását is ellopta és kiforgatta a tervező, úgy döntött, egy állítható padlót fog létrehozni, ami lehetővé teszi azt is, hogy az egész teret vékony vízréteggel töltsék meg. Mindezt abból a célból, hogy a látogatók tudjanak “vízen járni”.
A padló lejjebb ereszthető, vagy akár teljesen felemelhető, elrejtve az alatta lévő medencét, és újra teljesen sík padlót hozva létre – így a tér társadalmi és kulturális tevékenységekre is használható. Tehát fogadások helyszínéül vagy tánctérként is lehet majd használni. Így nemcsak lubickolni lehet a templomban, hanem akár diszkót is lehet rendezni benne…
Szószékből úszómester-szék, padból bérszék
Az új főbejáratot egy olyan megvilágított félkör alakú előtető fogja jelölni, amely utal a templom múltjára. A templomba belépve a látogatók a templom folyosóin keresztül juthatnak el az öltözőkhöz vagy a templom hátsó részében található vendéglátó helyiségekhez. Ezeket a folyosókat üvegfalak választják el a klimatizált központi “medencetértől”, avagy a templom főhajójától.
A régi szószéket az úszómester foglalja majd el.
Természetesen a padlót nem tartják meg, mert azt felváltják a medencék, azonban a régi padokat újra felhasználják a medence körül: az egyik oldalon az úszóknak adnak ülőhelyeket, míg a másikon bárasztalként és -székként szolgálnak majd.
Így legitimálják a templomok profanizálását
“A templomok üresedési rátája folyamatosan nő, ezért új, kreatív ötletekkel kell előállnunk, hogy mit kezdjünk ezekkel az épületekkel” – mondta Winy Maas, az MVRDV alapító partnere. – “Miért ne adhatnánk ezeknek a templomoknak újra társadalmi funkciót, ahogyan régen volt? Egy nyilvános uszoda éppen ilyen.” Persze. Miért ne köphetnénk bele még nagyobbat a kereszténységbe azzal, hogy félmeztelen embereket engedünk úszni szentek ablakai alatt?
A tervező hozzátette, “képzeljük el, hogy hátúszás közben egy templom boltozatára és ólomüveg ablakaira nézünk.” Nos, nekünk sem fér kétségünk ahhoz, hogy mennyire felemelő egy akár 100 éves templombelső, hiszen azt az örökkévaló Istennek építették, szakrális szimbólumokat felhasználva. Csakhogy azt nem azért építették, hogy a pancsikoló állampolgároknak kellemesebb úszásélményt nyújtsanak.
Így nem fog elrohadni a templom a medencék párájától
Külön tervezési kihívást jelentett a medencetér megfelelő és fenntartható fűtése, továbbá megvédeni a templomot a medence párájától. Ennek megoldására találták ki a medencét körülvevő üvegfalakat, amelyek „rekeszhatást” keltve megvédik az ólomüvegeket és a műalkotásokat.
A templom tetejét kívülről leszigetelik, megakadályozva a túlzott hőveszteséget, egyben meghagyva belül az eredeti téglafalazat látványát. Megtartják a fából készült tetőt is, és a jobb akusztika érdekében hangelnyelő panelekkel látják el. A légtechnikai berendezéseket más gépészeti eszközökkel együtt elrejtik a pincében, hogy biztosítsák az energiahatékony és kellemes klímát.
A “Holy Water” projektet a jelenlegi tervek szerint várhatóan 2027 végén fejezik majd be.
Hollandiában nemcsak uszodát csinálnak templomból
Azonban nem az uszoda az egyetlen vérlázító átalakítás, amit a hollandok a templomokon ejtettek. Csináltak már fogászatot, sörfőzdét, adattudományi oktatóközpontot és társasházat is nem használt templomokból.
Ez a modern mentalitás hatja át mindazokat, akik az átalakításokban részt vesznek: ‘nem kérünk a vallásból, de kérünk annak kézzelfogható hagyatékaiból’. És felhasználják, és kiforgatják és profanizálják azokat.
Napi vallásgyalázás: Éjszakai klubokká alakítják a templomokat Nyugat-Európában
Bűncselekményt elkövetve építik át a veszprémi székesegyházat “ikeás templommá”?
(Roadster nyomán Szent Korona Rádió)