A Bosznai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik ellen elfogatóparancsot adott ki a szövetségi ügyészség, de a boszniai szerb rendőrök megakadályozták a letartóztatást. Egyre nagyobb a belső feszültség a balkáni államban, ezért korábban már az EUFOR is megnövelte a fegyveres jelenlétét.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A szerdai események részletei egyelőre nem teljesen tisztázottak. A bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) szóvivője, Jelena Miovcic annyit közölt, hogy az ügynökség tagjai „megpróbálták végrehajtani a bírósági parancsot, de a SIPA tagjait a boszniai Szerb Köztársaság rendőrsége megakadályozta”.
Erőszakról nem érkezett jelentés, a médiában közzétett helyszíni fotókon és videókon fegyvertelen boszniai rendőrségi ellenőrök és fegyveres szerb rendőrök láthatóak egy kormányépület előtt. A boszniai szerb televízió arról számolt be, hogy a SIPA ügynökei távoztak, miután „beszéltek” a boszniai szerb rendőrséggel. Dodik később azt mondta, hogy „jól és biztonságban” érzi magát, és hogy a boszniai rendőrségnek nincs hatalma a Szerb Köztársaságban. A Nova.rs hírportál beszámolója szerint Dodik egy megbeszélésre érkezett a boszniai Szerb Köztársaság kelet-szarajevói közigazgatási központjába.
Ez az incidens valószínűleg még tovább fokozza a már így is nagy feszültséget az etnikailag megosztott Bosznia-Hercegovinában.
A Milorad Dodik az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt. Ezután a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Dodikot, Radovan Viskovićot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandićot, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
Dodikot első fokon elítélte a bíróság, mert a politikus nem hajlandó figyelembe venni – a törékeny államszervezet felett gyámkodó – Christian Schmidt főképviselő döntéseit, és aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.
A Boszniai Szerb Köztársaság is fellép a külföldi ügynökök ellen
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)