Újabb madárfajt sikerült a kihalástól megmenteni. Ezúttal egy igen kicsi, ám annál szebb fajt, a guami jégmadarat sikerült visszahozni egy fajmentő program keretein belül.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A guami jégmadár utolsó természetben élő példányát 1988-ban látták, de hála a fajmentő programnak, állatkertekben sikerült megmenteni a kihalástól, és most először visszavadított példányok raktak tojást.
A guami jégmadár, vagy más néven sihek, a csendes-óceáni Guam szigetén élt, de az 1940-es években megpecsételődött a sorsa akkor, amikor az amerikai haditengerészet barna fakígyókat hurcolt be a szigetre. A kígyó több madárfajt is teljesen kipusztított, többek közt a siheket is. Amikor már látszott, hogy az állomány összeomlott, 29 példányt mentettek ki különböző állatkertekbe, ahol tenyésztési programba vonták azokat.
Nem véletlen, hogy ezt a madárfajt aztán nem is Guamra telepítették vissza, hanem a Palmyra-attolra, ahol nem sok természetes ellenségük van. Emellett a terület régóta természetvédelmi védettség alatt áll, gyakorlatilag háborítatlan.
Tavaly négy tojót és öt hímet engedtek szabadon az atollon, és a Nature.org beszámolója szerint négy pár kijelölte territóriumát, fészket épített és tojást is rakott. Így ez az első költés a természetben az 1988-as év óta. A madarak a szigeten pókokra és gekkókra vadásztak. A kutatók örömmel látták, hogy működésbe léptek az ösztöneik, mindez reményt ad nekik, hogy egyszer Guamra is visszatérhet majd a sihek.
Nem ez az első faj, amit sikerült a kihalás széléről megmenteni. Korábban beszámoltunk róla, hogy a világ egyik legnagyobb madarát, a sárgafejű marabut is sikerült megmenteni.
A Természetvédelmi Világszövetség a kihalás széléről hozta vissza a világ egyik legnagyobb madarát
Kihalás szélén az ázsiai gepárd, már csak 17 példány van belőle a világon
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)