Szervezett dezinformációs kampányt folytatott egy amerikai vállalat, hogy ne derüljön ki: súlyos rákkeltő glifozáttal telített gyomirtót is használnak a dolgozóik. A tény, hogy megpróbálták eltitkolni, még jobban bizonyítja, hogy egészségkárosodást okoz a szer, amit most hét év pereskedés után egy francia fiúnál kimondtak. A fiú édesanyja még a terhessége alatt érintkezett a gyomirtóval, melynek következtében a kisfiú rendkívül súlyos légzőszervi rendellenességekkel született és küzd azóta is.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Magyarországon is kimutatták az élővizekben a glifozát nevű mezőgazdasági vegyszert, amelyről megannyiszor kiderült már, hogy súlyos élettani rendellenességeket okoz, és a környezetet is erősen károsítja. A napjaink élelmiszer termelésében gyakorlatilag egyeduralkodó ipari mezőgazdaságban kulcsszerepet játszó permetszer betiltásáért számos országban kampányolnak környezetvédő szervezetek.
Fagyáskárok, aszályok, árvizek – miegymás. A klimatikus viszonyainkat sikerült olyan mértékben átalakítani az elmúlt bő kétszáz év ipari és gazdasági fejlődésének köszönhetően, hogy a mezőgazdaság – magyarán az életfeltételeink biztosításában kulcsszerepet játszó élelmiszer termelés – korábban soha nem látott nehézségekkel kell hogy szembenézzen.
A mezőgazdasági ipar válasza ezen súlyos problémákra pedig nem más, mint amit a múlt század második fele óta bármely, a termelést veszélyeztető jelenségre adott. Az óriás agrárvállalatokkal összefonódott vegyipart segítségül hívva tornázzák fel, vagy ha mást nem, legalább fenntartják a terméshozamokat – ennek azonban végül valamennyien megisszuk a levét. A szó szoros értelmében.
Tény, hogy súlyosan mérgező a növényvilágra
Maga a tény, hogy a glifozát súlyosan mérgező, már bő két évtizede kiderült. A Monsanto agráripari óriásvállalat által bevezetett, jelenleg a jogutód Bayer által forgalmazott szer gyakorlatilag mindent kiirt a kifejezetten rá rezisztens haszonnövényeken kívül, amelyek cserébe – feltéve, hogy megfelelő mennyiségű, nem mellesleg ugyancsak környezetkárosító műtrágyával termékenyítik meg a talajt – kitűnő terméshozamokat produkálnak.
Ez viszont azzal is jár, hogy a gazdáknak szintén a cégtől kell beszerezniük a megfelelő növénymagokat. És mivel a bőségesen permetezett gyomirtó nem ismeri a telekhatárokat, ha a szomszéd gazda nem rezisztens növényeket telepít, a terméshozamát, ezzel pedig a bevételeit is kockáztatja. A szer pedig visszafordíthatatlan károkat okozhat a termőföldben is.
Hogyan lehetne ez ellen fellépni?
Szükségszerűen központi szabályozással kellene fellépni a szer ellen, amire praktikusan uniós szinten lenne lehetőség. Bár már évekkel ezelőtt felmerült, hogy az EU nem adja meg a vegyszerhez a mezőgazdasági engedélyt, 2023-ban újabb tíz évre meghosszabbították. Így a mai napig használható az aktuális szabályok szerint, többek között Magyarország kormányának áldozatos munkájának köszönhetően.
Most viszont – szomorú oknál fogva – történelmi lehetőség előtt állunk. A Reporterre francia ökológiai szaklap tudósítása szerint a most 19 éves Théo Grataloup szülei még 2018-ban beperelték a Bayer francia leányvállalatát fiuk súlyos születési rendellenességei miatt. A tárgyalást hét évnyi eljárás után április 3-án tartották, ennek során a család ügyvédei rámutattak, hogy Théót nyelőcső-, gége- és légzőrendszeri rendellenességeiért bizonyosan a vegyszer tehető felelőssé, amit anyja gyanútlanul használt terhessége korai szakaszában. Théo közvetlenül a születése óta folyamatosan orvosi kezelésekre szorul, már több mint 50 műtéten esett át teljes altatásban.
2022-ben Théónak kártalanítást ítélt meg egy francia szakértői testület, amely arra a következtetésre jutott – Franciaországban először -, hogy a gyomirtónak van potenciális magzatkárosító hatása. A növényvédőszerek áldozatainak kártalanításáról határozó FIVP 5 szakértőjének döntéséről beszámoló Le Monde idézi szakvéleményüket. E szerint létezik a „lehetőség, hogy oksági viszony van a gyermek patológiája és egy vagy mindkét szülő szakmai tevékenysége között a születést megelőzően”. A szakvélemény nyomán Théónak havi nagyjából ezer eurót fizet 2022 óta a francia gazdák társadalombiztosítója.
Szervezett dezinformációs kampány
A cég ügyvédje természetesen tagadja a fenti megállapításokat. Holott mint a „Monsanto-iratokból” kiderült, a vállalat nemcsak tisztában volt a gyomirtószerének toxicitásával. De jelentős erőforrásokat is bevetett annak eltitkolására. Az amerikai multinacionális vállalat 2017-ben nyilvánosságra hozott belső dokumentumai szervezett dezinformációs kampányról számolnak be. Ezeknek célja a termék forgalomba hozatalának biztosítása volt.
A bíróság július 23-án fog döntést hozni Grataloup ügyében. Ennek csak egyik része, hogy a vállalatot kártérítés és bírság megfizetésére kötelezhetik. De ennél jóval nagyobb hordereje lesz annak, ha a cégnek uniós bíróságról származó papírja lesz arról, hogy legfontosabb gyomirtóinak alapanyaga súlyosan magzatkárosító. Ez ugyanis elindíthat egy folyamatot. Ennek során az Európai Unió döntéshozó szerveinek és engedélyező hatóságainak nem lesz más választása, mint hogy megvonják a glifozát használati engedélyét.
Eső után köpönyeg?
Mondhatnánk. Grataloup és családja – és valószínűleg rengeteg más, magzatkorában glifozátnak kitett ember – esetében igen. Ráadásul nemcsak az egész EU szennyezett. Mivel világszerte elterjedt gyomirtóról van szó. A világon eladott ilyen funkciójú szerek 92 százalékát teszi ki valamilyen formában a glifozát. Bizonyára a glóbusz szinte valamennyi élővizét és termőföldjét károsította a vegyszer. Napjainkban aligha találunk olyan élelmiszert a szupermarketek polcain, amely előállítása során valamely ponton nem érintkezett vele.
Azt viszont nem mondhatjuk, hogy reménytelen lenne a helyzet. Habár a glifozátot gyorsan lebomló hatóanyagként forgalmazzák, felezési ideje az időjárási és a talajviszonyoktól függően két év is lehet. A gyors lebomlás tehát mégsem garantált. Ez viszont azt is jelenti, hogy kivezetése esetén néhány év alatt elhanyagolhatóra csökkenhet a mennyisége.
Korábban már írtunk róla, hogy a glifozát anyag miatt évek óta nő a koraszülöttek száma. Most azonban a francia kisfiú esete világosan szemünk elé tárja a tényt, miszerint nem csak a koraszülöttek vannak kitéve a gyomirtó negatív hatásának, hanem már az anyaméhben vannak hatásai.
GMO uralta művilág – a glifozáttal teli gyomirtók miatt évtizedek óta nő a koraszülöttek aránya
Tele vannak a vizeink mérgező gyomirtóval, hat évig titkolták a kutatási eredményeket
(merce.hu nyomán Szent Korona Rádió)