Habár Nagy István agrárminiszter nemrég arról beszélt, hogy sikeres volt a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés, most újabb településen jelent meg a vírus.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az állategészségügyi hatóság munkatársai a helyszínen vannak, és előkészítik a mintegy 600 tejelőtehén felszámolását. Az állatokat a vírus megakadályozása érdekében vakcinázzák – mondta Nagy István. Már zajlik a járványügyi nyomozás az esetleges mulasztásokra, és lehetséges kontaktgazdaságok felkutatására. Elrendeltek egy 3 kilométeres védőkörzetet, és egy 10 kilométeres megfigyelési körzetet. Várható, hogy kiterjesztik majd a korlátozás alá eső területeket. „A védőkörzetekben haladéktalanul megkezdjük a fogékony állatok számbavételét, valamint mintavételt végzünk az állományokból” – mondta Nagy István, aki nyomatékosan kérte az állattartókat és az érintetteket, hogy tartsák be az óvintézkedéseket és figyeljenek az állataikra.
A Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. telepén szerdán jelentek meg a tünetek az állatokon, csütörtökön vettek mintát – ennek a tényét a Telex kérdésére a kormányinfón Gulyás Gergely miniszter is megerősítette.
A rábapordányi telepen összesen 600 tehenet tartanak, ezeknél az állatoknál vették észre a tüneteket – a cég azonban emellett sertéstartással is foglalkozik. Rábapordány 60 kilométerre fekszik a legutóbbi fertőzés helyszínétől, Dunakilititől. A társaság igazgatója bő egy hónapja, a kisbajcsi eset után nyilatkozott a Telexnek, akkor azt mondta, már akkor is komoly a baj, ha nem terjed tovább a járvány. Akkor még bizakodott, hogy az ő telephelyük megúszhatja a fertőzést.
Néhány hete a Kisalföldben készült riport arról, hogy hangágyúval riasztják a madarakat a rábapordányi tehenészeti telep környékéről, hogy még véletlenül se vigyék be a rettegett vírust. A gazdaság dolgozói beköltöztek munkahelyükre, nem érintkeztek senkivel, minimálisra csökkentve a száj- és körömfájás fertőzésének kockázatát. „Mindent megtettünk, amit csak lehetett a védekezés során, ezt már fokozni nem tudjuk” – mondta akkor Bóna Szabolcs. Vásároltak étkezési citromsavat is, amivel mosták az útjaikat, mivel a vírus enyhén savas közegben is elveszti fertőzőképességét.
Bábolnán csütörtök délután már híre ment a rábapordányi helyzetnek, a város hivatalos Facebook-oldalán azonnali választ követeltek Nagy István agrárminisztertől arra, hogy hova szállítják a majd ott leölt állatokat. Szerdán a témában tartott lakossági fórumon azzal fenyegetőztek, hogy saját testükkel állják az útját a dögszállító kamionoknak, ha megint a város határában kijelölt, 110 hektáros dögkútra viszik a levágott állatokat.
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A járvány március elején Kisbajcson tört ki, majd Levélen, aztán Dunakilitin és Darnózselin mutatták ki a vírust.
Még az előző vírust sem hevertük ki, de már jön az újabb, “kék-nyelv” fertőzés
Nagy István szerint sikeres volt a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)