Február 12-e a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja. 1947-ben ezen a napon kezdte el a csehszlovák hatalom áttelepíteni Magyarországra a nemkívánatos családokat, hogy otthonaikba szlovákokat költöztessenek. E szomorú évforduló alkalmából idén egy új emlékművel gazdagodott a felvidéki magyar közösség, hogy ezzel emlékezzenek a felvidéki kitelepítés áldozataira. Az emlékmű létrejöttét a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom felvidéki tagjai is támogatták. Alább az ő beszámolójukat közöljük.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A helyszín Réte, egy mátyusföldi falu, Pozsonytól 30, Szenctől alig 3 km-re. 1910-ben 1067 lakosából 829 volt magyar. Mára ez megváltozott, a legutóbbi népszámlálás szerint már csak 440 a 1656-ból.
Vannak azonban emberek, akik nem ismerik a feladás fogalmát. Közéjük tartozik Laki László, aki évek óta fáradhatatlanul próbálja összefogni a helyi magyarságot. Az általa alapított Terra Rethe alapítványon keresztül, több hónapnyi kemény munkával a 2025-ös emléknapon felavatták Rétén a kitelepítettek emlékművét.
„Erről a térről, itt a templom előtt pakolták teherautókra a kitelepítésre ítélt rokonainkat, családtagjainkat, hogy a szenci állomásról marhavagonokban szállítsák őket a bizonytalanságba”
– hangzott el az avatás során, ahová többen Csonkahonból érkezek, mégpedig az említett felvidéki kitelepítés szörnyűségeinek elszenvedőinek leszármazottjai.
A közadakozásból megalkotott emlékmű központi szimbóluma a vágy, az idő visszafordítására, a vonatok megállítására. Ez azonban lehetetlen, csak a törött kő marad. De a kő marad.
A szervezők a rendezvény végén köszönetet mondtak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomnak, amely felvidéki tagjai nemcsak az emlékmű avatásán vettek részt, hanem annak megvalósulását anyagilag is támogatták.
Feljelentették Dunaszerdahely polgármesterét amiért a “Felvidék” szót használta
(Szent Korona Rádió)