Persze a robotok után járó profitot megkapnák a modellek. De akkor pontosan mi értelme az egésznek? Amellett, hogy ez bizonyos morális kérdéseket is felvet, tegyük hozzá, hogy így nem csak a modellek munkája szűnik meg, hanem az őket felkészítő sminkesek, fodrászok is mennek a levesbe.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A mesterséges intelligencia térnyerésével folyamatosan napirenden van a kérdés, hogy vajon kinek kerülhet veszélybe a munkája? Az élet mely területén jelenthet segítséget és melyiken veszélyt a gyorsan fejlődő technológia? Most az idehaza is népszerű svéd H&M divatcég jelentette be, hogy bizonyos felületeken az MI által létrehozott modellekkel helyettesítené a valódi embereket.
A CNN szerint a H&M még ebben az évben megalkotná harminc hús-vér modelljének MI-ikertestvérét. Ezek az AI modellek pedig főként reklámokban és a közösségi médiában jelennének meg. A részletek még kidolgozás alatt állnak.
Bár az igazi modellek teljeskörűen birtokolnának minden, a digitális változatukhoz fűződő jogot, vagyis annak szereplései után is megkapnák a megfelelő díjazást. Ennek ellenére például az Egyesült Királyság előadóművészeit és szórakoztatóipari szereplőit tömörítő szakszervezet főtitkára szerint mindezt alaposan le kellene fektetni a kapcsolódó megállapodásokban. Azt vallja, nem szabad, hogy az innovációt végül kizárólag a profit maximalizálására használják. Az emberek munkája nélkül ugyanis az MI sem létezhetne.
Mások pedig arra világítanak rá, hogy a mesterséges intelligencia nemcsak a modellek szempontjából vet fel kérdéseket. Hanem a háttérben dolgozó sminkesek, fodrászok, stylistok és egyéb kreatív munkakörökben dolgozók feladatait is elveheti, ha ilyen digitális avatárokat alkalmaznak. Hiszen rajtuk ezeknek az említett szakembereknek nem kell dolgozniuk.
Egyre több munkakörben jelent veszélyt a mesterséges intelligencia
Korábban írtunk egy összefoglalót nemcsak arról, hogy milyen szektorokban végez helyettesítést a MI, hanem arról is, hogy milyen komoly veszélyekkel jár annak használata. Hiába a folyamatos technikai fejlődés, soha nem leszünk képesek teljes mellszélességgel kijelenteni, hogy ugyanazt tudja egy mesterséges intelligencia alkotta avatár, mint egy ember. Teremteni csak Isten tud. Ha még túl sokáig folytatja az ember, hogy Istent játszik, bizony ne csodálkozzunk, ha úgy járunk, mint a bábeli torony építői.
(instylemen.hu nyomán Szent Korona Rádió)