A projekt többek között élőhely rekonstrukcióra, kezelési infrastruktúra fejlesztésére, bemutatási tevékenység erősítésére és a természetvédelmi őrzés feltételeinek biztosítására összpontosít a nemzeti parkok védelme és fejlesztése érdekében.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Újabb támogatási program indul a nemzeti parkok fejlesztésére – közölte az Agrárminisztérium. A programon belül 60 projektet valósítanak meg.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatása (KEHOP Plusz) új korszakot nyit Magyarország természetvédelmében.
A tíz nemzeti park igazgatóság számára elérhető 42 milliárd forintos keretből 60 projekt indul el, amelyek célja több mint 100 ezer hektáron javítani a természeti környezet állapotát
– idézte az AM közleményben Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára. Beszédét a Komplex vizes élőhely fejlesztés a Sásdi-rét Natura 2000 területen című projekt nyitórendezvényén mondta szerdán, Csopakon.
A program átfogó célkitűzései öt fő területre koncentrálnak. Az első és legfontosabb az élőhely-rekonstrukció, amely a projektek kétharmadát teszi ki. A vizes élőhelyek helyreállítása ezen belül is a kétharmada, mivel ezek Magyarország legértékesebb, legfajgazdagabb és leginkább sérülékeny területei közé tartoznak
– írták.
“A második terület a kezelési infrastruktúra fejlesztése, amely magába foglalja az őshonos állatok génmegőrzését és a védett területek természetvédelmi kezelését. Jelenleg több mint 13 ezer őshonos haszonállat (szürkemarha, bivaly, őstulok, magyar tarka, kárpáti borzderes, cikta, racka, cigája) segíti a védett gyepek fenntartását, miközben korszerűsítik az állattartó telepeket, itatókat és utakat” – áll a közleményben.
“A harmadik prioritás a bemutatási tevékenység erősítése. Ennek célja az ökoturizmus fejlesztése. A nemzeti parkok évente több mint 1,6 millió látogatót fogadnak. Az országban található 700 turisztikai létesítmény fele közvetlenül nemzeti parkok üzemeltetésében áll.”
Tanösvények, látogatóközpontok és túraútvonalak építésével tovább növelik a Balaton-felvidék vonzerejét is
– tették hozzá.
Az élő mellett az élettelen természeti értékekre is figyelmet fordítanak
A negyedik terület az élettelen természeti értékek védelme. Több mint 4000 barlangot tart számon a magyar barlangnyilvántartás, valamint három UNESCO geoparkkal is büszkélkedik hazánk.
Az ötödik terület a természetvédelmi őrzés feltételeinek biztosítása. A nemzeti parkok természetvédelmi őrszolgálata 250 főből áll. Az őrszolgálati irodák, gépparkok fejlesztése, eszközök beszerzése valósulhat meg a projektek keretében.
“A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság területén 5 projekt indul 2,6 milliárd forint értékben. Ezen belül a Sásdi-rét vizes élőhely rekonstrukciója során 160 millió forintból teszik megfelelővé a terület vízháztartását. Ez különösen fontos olyan fokozottan védett fajok megóvása érdekében, mint a jégkorszakból fennmaradt lisztes kankalin, amelynek egyik legfontosabb élőhelye itt található” – tudatta az AM.
Az utóbbi években kiemelt figyelmet fordít hazánk a természetvédelemre, ilyen például az egyedülálló bioszféra rezervátum létrehozása a Pilisi Parkerdőben.
Egyedülálló természetmentés hazánkban – bioszféra rezervátumot hoznak létre a Pilisi Parkerdőben
Akár negyvenszer magasabb összegű bírságot is kaphatnak a környezetszennyezők ezentúl
Az emberi élet függ a természettől – életbe lépett a természethelyreállítási törvény
(sokszinuvidek.24.hu nyomán Szent Korona Rádió)