Szaúd-Arábia és az Emirátusok közösen építenek légitámaszpontot egy kis szigeten. Céljuk, hogy az Iránból Jemenbe érkező fegyverszállító hajókat kiiktassák, bár nagyon úgy fest, hogy ennek a támaszpontnak az építése illegális.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A jemeni húszikat (helyesen Anszár Allah – ‘Isten segítői’) az Arab-tengeren keresztül Irán fegyverekkel tudja ellátni. Ezért most Szaúd-Arábia és az Emirátusok közösen egy parányi szigeten építenek légitámaszpontot, amivel elzárhatják az utánpótlással megrakott iráni hajók útját.
A térképen csak nagyítóval megtalálható Abd al-Kuri szigete Jementől mintegy 300 kilométerre fekszik. A parányi hely a hidegháború utolsó évtizedében – stratégiai elhelyezkedése miatt – alkalmanként adott otthont szovjet, majd később orosz hadihajóknak is.
A CIA 2008-as jelentése szerint a szovjetek utánpótlás-bázist építettek fel a szigeten a Közel-Kelet felé tartó flottaegységeik számára. A megelőző korokban a britek hazafelé tartó ázsiai hadihajói is megpihentek ezen a helyen, amely ideális fekvésű a Vörös-tenger ázsiai bejáratának ellenőrzésére.
A „fegyveres kiéheztetés” a taktika a húszik ellen
Még tavaly szeptemberben írtuk meg, hogy az Irán által támogatott húszik az Ádeni-öbölben és a Vörös-tengeren is hajókat támadnak, amiért Izrael népirtást végez Gázában. Követelték, hogy jussanak be az élelmiszer- és segélykonvojok: nem történt meg, ezért az Izraelbe tartó, vagy Izraelhez köthető hajókat megtámadják.
A két közel-keleti ország lépéseihez amerikai tevékenységek is társulnak. A térség egyik nagyobb szigetére, a brit tulajdonú Diego Garciára amerikai stratégiai lopakodó bombázók települtek az elmúlt napokban, amelyek mind Jement, mind Iránt közvetlenül támadhatják. A bombázókat légi tankerek, olajszállító hajók és lopakodó vadászgépek is kísérik.
A kialakuló helyzet súlyát jelzi, hogy a Szaddám Huszein, volt iraki elnök ellen vívott Öböl-háború óta nem került sor ilyen méretű amerikai kombinált légi és haditengerészeti összevonásra sehol a világon.

A Planet Labs PBC által az AP számára januárban készített műholdfelvételeken jól láthatók a teherautók és más nehéz felszerelések az Abd al-Kuriba épített észak-déli kifutópályán. Maga a teljes terület 21 mérföld hosszú és a legszélesebb pontján körülbelül 3 mérföld, tehát marad elegendő hely a depóknak és a műveleteket irányító parancsnokságnak.
Az eddig megépített pálya az amerikai nehézbombázók fogadására nem elég hosszú, ezért is települnek ezek Diego Garciára. Ha elkészül, a kifutópálya később bővíthető bombázók és légifeltöltők számára is.
Illegális az építkezés
Az ENSZ montreali székhelyű Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetének, amely a kódokat kirendeli a világ repülőtereihez, nincs információja az Abd al-Kuri repülőteréről – közölte a szervezet szóvivője. Így a bázis egyelőre rejtelmes és nagyon úgy néz ki, hogy illegális. A Planet Labs egyéb műholdfelvételei egy újabb kifutópályát is mutatnak, amely még építés alatt áll.
(Euronews nyomán Szent Korona Rádió)